Zwyrodnienie plamki żółtej. Leczenie AMD za pomocą iniekcji doszklistkowej
Zwyrodnienie plamki żółtej AMD – co to jest?
Zwyrodnienie plamki żółtej, zwane również AMD (ang. age-related macular degeneration) to choroba oczu, która powoduje stopniową utratę wzroku i jest związana z wiekiem. W AMD dochodzi do uszkodzenia plamki żółtej, czyli małego obszaru w centralnej części siatkówki, która odpowiada za widzenie szczegółów i umożliwia czytanie, rozpoznawanie twarzy i inne czynności wymagające ostrości wzroku.
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) jest chorobą na którą w Polsce cierpi ponad 1 milion osób. Na całym świecie liczba chorych przekracza 20 mln, a choroba ta jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u seniorów. Chorobami, z którymi często zmagają się pacjenci są również zaburzenie widzenia spowodowane cukrzycowym zwyrodnieniem plamki (DME), czy też retinopadia cukrzycowa (PDR). Jedyną formą powstrzymania rozwoju tych chorób są iniekcje doszklistkowe, które mają zastosowanie w leczeniu chorób tylnego bieguna gałki ocznej.
Chcąc sprostać oczekiwaniom naszych pacjentów wprowadziliśmy do oferty kliniki leczenie:
- AMD oka - związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, postać wysiękowa
- DME - zaburzenia widzenia spowodowane cukrzycowym obrzękiem plamki
- Obrzęk plamki w przebiegu zakrzepu naczyń żylnych siatkówki
- Aktywna neowaskularyzacja naczyniówki
- Jaskra neowaskularna
- Wiek: ryzyko choroby wzrasta wraz z wiekiem
- Palenie papierosów: palenie zwiększa ryzyko choroby dwukrotnie
- Nadciśnienie tętnicze: zwiększa ryzyko rozwoju mokrej formy AMD
- Otyłość: zwiększa ryzyko rozwoju suchej formy AMD
- Genetyka: osoby z historią choroby w rodzinie są bardziej narażone na rozwój AMD
- Badanie wzroku i okulistyczne badania diagnostyczne, takie jak badanie dna oka i OCT (tomografia koherentna)
- Testy funkcjonalne, takie jak testy wizualne Amslera, które pozwalają na ocenę centralnego widzenia
Zwyrodnienie plamki żółtej - objawy
- Suche AMD: charakteryzuje się stopniowym uszkodzeniem plamki żółtej, objawiającym się stopniowym pogorszeniem ostrości widzenia, rozmyciem i zniekształceniem obrazów oraz trudnościami w czytaniu i rozpoznawaniu twarzy. Choroba postępuje powoli, ale może prowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia.
- Mokre AMD: charakteryzuje się naczyniowymi zmianami w plamce żółtej, które prowadzą do nagłego i poważnego pogorszenia wzroku. Choroba jest mniej powszechna niż suche AMD, ale może prowadzić do znacznej utraty wzroku w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.
Zwyrodnienie plamki żółtej - przyczyny
Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba, która nie została jeszcze dokładnie zbadana. Wiadomo jednak, że istnieją czynniki zwiększające ryzyko jej wystąpienia. Są to:
Diagnostyka zwyrodnienia plamki żółtej – na czym polega?
Diagnostyka zwyrodnienia plamki żółtej obejmuje szereg badań i testów, w tym:
Zwyrodnienie plamki żółtej - leczenie
Leczenie farmakologiczne:
Iniekcje wewnątrzgałkowe: jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia mokrej formy zwyrodnienia plamki żółtej są iniekcje wewnątrzgałkowe preparatów przeciw-VEGF, które zmniejszają naczyniową proliferację i obrzęk plamki żółtej.
Leki stosowane w suchej formie AMD: nie ma leków, które mogą zatrzymać lub cofnąć proces suchej formy AMD, ale badania wykazały, że witaminy i minerały, takie jak witamina C, E, luteina, zeaksantyna i cynk, mogą pomóc w zwolnieniu procesu.
Procedury laserowe:
Fotokoagulacja: procedura ta wykorzystuje laser do zniszczenia naczyń krwionośnych znajdujących się pod plamką żółtą, co może pomóc w zatrzymaniu choroby.
Terapia światłem: terapia światłem jest stosowana w leczeniu suchej formy AMD. W trakcie procedury pacjent jest narażony na specjalne światło, co może pomóc w zwalczaniu choroby.
Najskuteczniejszym sposobem na wyleczenie tych schorzeń jest iniekcja doszklistkowa, popularnie nazywana „zastrzykami w oko”. Leczenie polega na cyklicznym podawaniu leków i jest niezwykle skuteczne.
Iniekcje doszklistowe - na czym polega leczenie?
Iniekcje doszklistkowe leków hamujących rozrost naczyń są najnowszą i najskuteczniejszą metodą leczenia wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem (AMD) oraz innych chorób plamki, w których dochodzi do powstania nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Nazwa zabiegu pochodzi od ciała szklistego - substancji wypełniającej nasze oczy. Kojarzą się one z bezpośrednim wkłuwaniem w, co może budzić dużo lęku. W praktyce jednak pacjent nie poczuje żadnego bólu, jedynie delikatny ucisk. Jest to skutek tego, że oko przed zabiegiem poddane jest znieczuleniu miejscowemu.
Pełna terapia w klinice Provisus składa się z serii zastrzyków wykonywanych w 4-6 tygodniowych odstępach. Jej głównym celem jest spowolnienie lub zatrzymanie choroby i ochrona widzenia, a w niektórych przypadkach możliwa jest nawet poprawa widzenia. W naszej klinice przeprowadzamy terapię z wykorzystaniem jednego z dwóch dostępnych preparatów anty-VEGF:
Eylea firmy Bayer® Lucentis firmy Novartis®
Ich zadaniem jest zahamowanie wzrostu nieprawidłowych naczyń krwionośnych w obrębie tkanek oka poprzez blokowanie czynnika wzrostu naczyń śródbłonka (VEGF). W ten sposób możliwe jest zmniejszenie wysięków w obrębie siatkówki.
JAK WYGLĄDA KWALIFIKACJA I WYKONANIE ZABIEGU?
Przed każdą iniekcją konieczna jest kwalifikacja pacjenta. Może ona odbywać się w naszej klinice lub w partnerskich ośrodkach medycznych: w Cieszynie lub bezpośrednio u dr Marcina Rubajczyka w Pabianicach. Warunkiem przeprowadzenia iniekcji w klinice jest ubezpieczenie w ramach NFZ, ponieważ jest on częściowo refundowany. Jednak pacjent nie musi spełniać programu lekowego.
Zabieg trwa około 10 minut i nieskomplikowany. W pierwszej kolejności pielęgniarka podaje krople rozszerzające źrenicę oraz krople znieczulające. Następnie lekarz dokładnie odkazi i oczyści oko oraz jeszcze raz zaaplikuje środek znieczulający. Zostaniesz poproszony o spojrzenie w górę lub w dół, a później bardzo cieniutką igiełką wprowadzi lek. Przez kilka sekund poczujesz ucisk. Niektórzy widzą siateczkę linii lub pływające plamki w momencie, kiedy lek miesza się z płynami wewnątrz oka.
PRZECIWSKAZANIA DO INKIEKCJI DOSZKLISTKOWYCH
- Sany zapalne oka, zapalenie spojówek są przeciwwskazaniem do zabiegu do czasu wyleczenia
- Nie trzeba być na czczo
- Iniekcji nie możemy przeprowadzić u kobiet w ciąży oraz jeśli w ciągu kilku ostatnich tygodni przeprowadzono u pacjenta inny zabieg okulistyczny, np. operację zaćmy
- Bezpośrednio po iniekcji nie można prowadzić samochodu
- Widzenie może być nieco zamglone przez dzień lub dwa po zabiegu.
- Przez pierwszy tydzień po zabiegu zalecany jest oszczędny tryb życia. Należy unikać wysiłku fizycznego, pyłów, wiatru, zanieczyszczeń. Zrób sobie tydzień wolnego od basenu czy sauny. Należy zachować szczególną higienę oka, nie pocierać go ani nie uciskać.
Jeszcze kilkanaście lat temu osoba zapadająca na "mokre" AMD była skazana na utratę większości centralnego widzenia. Dziś możemy temu zapobiegać. Więcej informacji dotyczących cen iniekcji doszklistkowej odnaleźć można na stronie cennika
Profilaktyka zwyrodnienia plamki żółtej
Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą związaną z wiekiem, jednak istnieją pewne czynniki, które wpływają na ryzyko jej wystąpienia. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać pewnych zasad, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka choroby lub opóźnieniu jej postępu.
Zdrowa dieta: Istnieją pewne składniki odżywcze, które są ważne dla zdrowia oczu i mogą pomóc w zapobieganiu zwyrodnieniu plamki żółtej. Są to m.in.:
Antyoksydanty: witamina C, E, A oraz beta-karoten, luteina, zeaksantyna. Te substancje pomagają chronić oczy przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Kwasy tłuszczowe omega-3: przeciwzapalne właściwości tych kwasów tłuszczowych mogą pomóc w zapobieganiu chorobom oczu.
Aktywność fizyczna: Regularna aktywność fizyczna ma wiele korzyści dla zdrowia, a także może pomóc w zmniejszeniu ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej. Ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie krwi, co może pomóc w dostarczeniu więcej tlenu i składników odżywczych do oczu.
Unikanie palenia: Palenie papierosów jest jednym z największych czynników ryzyka wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej. Dym tytoniowy zawiera szkodliwe substancje, które mogą uszkadzać oczy i wpływać na procesy zapalne, co z kolei może zwiększać ryzyko choroby.
Podsumowując, przestrzeganie zdrowej diety, regularna aktywność fizyczna i unikanie palenia mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub podejrzenia dotyczące swojego zdrowia oczu, skonsultuj się z lekarzem okulistą, który dobierze odpowiednie badania diagnostyczne i zaleci odpowiednie środki profilaktyczne.
PLAMKA ŻÓŁTA AMD – POZNAJ PRZYCZYNY CHOROBY
AMD (Age Related Macular Degeneration) jest to choroba oczu, która ujawnia się między 50-60 r. ż., a po 70 r. ż. prawie 30% osób jest nią dotkniętych. Dotyczy ona obszaru na dnie oka zwanego plamką żółtą. Plamka odpowiada za widzenie centralne, które potrzebne jest do wykonywania codziennych czynności, jak np. czytanie, rozpoznawanie twarzy czy znaków drogowych. AMD jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty osób dorosłych na świecie. Zwykle zmiany dotyczą obu oczu, choć nie muszą pojawiać się jednocześnie i ich zaawansowanie może być różne.
Wyróżniamy dwie postacie zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem suchą oraz wysiękową:
Postać sucha (tzw. zanikowa) to około 90% przypadków. Jest łagodniejszym typem AMD i cechuje się powolnym postępem choroby. Pogorszenie ostrości wzroku następuje stopniowo, w ciągu miesięcy lub lat. Zmiany zachodzące w plamce w tej postaci mają charakter przede wszystkim zanikowy. Obumierają komórki odpowiedzialne za prawidłowe odbieranie wrażeń wzrokowych (fotoreceptory) oraz funkcjonowanie siatkówki (komórki nabłonka barwnikowego i choriokapilary). Stopniowo dochodzi do utraty widzenia centralnego.
Postać wysiękowa (mokra, neowaskularna) to ok. 10% przypadków. Ma zwykle ciężki przebieg, a znaczna utrata widzenia może nastąpić nawet w ciągu kilku dni. Jej istotą jest powstawanie nieprawidłowych naczyń w okolicy plamki, które tworzą tzw. błonę podsiatkówkową (neowaskularną). Na dnie pojawiają się przesięki i krwotoki. W końcowym stadium może dojść do powstania blizny i trwałego uszkodzenia siatkówki.
Do czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju zwyrodnienia plamki AMD należy:
- zaawansowany wiek pacjenta,
- palenie tytoniu,
- dziedziczność, w rodzinach osób chorujących na AMD schorzenie występuje częściej,
- choroby ogólne, jak np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość,
- rasa, osoby rasy białej chorują częściej,
- płeć, kobiety chorują nieco częściej niż mężczyźni.
Do klasycznych objawów choroby oczu AMD należą:
- obniżona ostrość wzroku (niewyraźne widzenie centralne, czyli „na wprost”),
- nieprawidłowości w widzeniu linii prostych,
- mroczek centralny – jasna bądź ciemna plamka na środku pola widzenia,
- zdeformowane kształty przedmiotów,
- obniżone wrażenie kontrastu (bledsze, mniej nasycone kolory).
Masz pytania dotyczące leczenia plamki żółtej?
Skontaktuj się z nami.
Adres kliniki
Nasza klinika znajduje się 500m od przejścia granicznego w Czeskim Cieszynie
Cesky Tesin (Czeski Cieszyn)
ul. Smetanova 1912/5 737 01