Poradnik pacjenta

Gradówka na oku

Gradówka na oku

Pojawienie się zgrubienia lub niewielkiego guzka na powiece może być objawem gradówki oka. Ta stosunkowo częsta przypadłość z dziedziny okulistyki, dotycząca zarówno dorosłych, jak i dzieci, ma podłoże bakteryjne, dlatego nie wolno jej bagatelizować. Czym charakteryzuje się gradówka na oku? Jak leczyć dolegliwość i czy można jej zapobiec?

Operacja zaćmy Warszawa na NFZ

Operacja zaćmy Warszawa na NFZ

Leczenie zaćmy to newralgiczny punkt Narodowego Funduszu Zdrowia. Z roku na rok na leczenie schorzenia przekazywane są coraz większe środki finansowe, jednak liczba pacjentów z zaćmą stale rośnie. Wiele warszawskich klinik i szpitali ma w swojej ofercie operowanie katarakty, jednak kontrakty NFZ ograniczały ich możliwości, czego skutki ponosili pacjenci. Czy coś się zmieniło? Jak długo trzeba czekać na zabieg i czy opłaca się operować zaćmę na NFZ w Warszawie?

Soczewki Lucidis

Soczewki Lucidis

Zaćma, inaczej katarakta, jest jedną z najczęstszych chorób degeneracyjnych oczu, która wiąże się z postępującym zmętnieniem soczewki. Jedyną skuteczną metodą jej leczenia jest operacja zaćmy. Istotne jest, jakich soczewek użyjemy do tego zabiegu. W ofercie kliniki Provisus pojawiły się soczewki wewnątrzgałkowe Lucidis. Czym się wyróżniają?

Katarakta co to jest?

Katarakta co to jest?

Katarakta to choroba oczu powodująca zmętnienie soczewki oka. Z biegiem czasu zmętnienie soczewki coraz bardziej postępuje, prowadząc do zaburzeń widzenia. Niepodjęcie leczenia na wczesnym etapie może skutkować ślepotą. Jak rozpoznać i leczyć kataraktę?

Okulary na wadę wzroku

Okulary na wadę wzroku

Zmysł wzroku jest jednym z najcenniejszych, jakie posiadamy. Oczy są bezcennym narządem, który często zaczynamy doceniać dopiero w momencie, gdy go tracimy. Okulary są z kolei narzędziem korekcyjnym, który ma go poprawić. Noszenie okularów w przypadku małych wad wzroku nadal pozostaje jednak kwestią sporną. Wyjaśniamy, kiedy konieczna jest korekcja wzroku i od ilu dioptrii trzeba nosić okulary.

Wada wzroku minus i wada wzroku plus

Wada wzroku minus i wada wzroku plus

Noszenie okularów niekiedy bywa jedynie modą. W momencie, gdy przestają być one dodatkiem stylizacyjnym, stają się najpowszechniej stosowaną formą korekcji wad wzroku. Pozostaje zatem pytanie - okulary minusy czy plusy? Wada wzroku plus czy minus? Sprawdź, co oznaczają te terminy i czym charakteryzują się najpopularniejsze zaburzenia wzroku.

Czy zaćma jest dziedziczna?

Czy zaćma jest dziedziczna?

Zaćma to jedna z najczęściej występujących chorób narządu wzroku, która jest wynikiem zaburzenia przemiany materii soczewki. Najczęściej dotyka ona osób starszych, jednak może być też wadą wrodzoną lub powstałą na skutek różnych chorób. A czy zaćma jest dziedziczna? Komu grozi zaćma i czy wpływ na jej rozwój mają czynniki genetyczne?

Zaćma a jaskra – czym się różnią? Objawy i leczenie

Zaćma a jaskra – czym się różnią? Objawy i leczenie

Mówi się, że wzrok to król zmysłów. Jest bez wątpienia jednym z cenniejszych zmysłów, bowiem pozwala nam doświadczać, przeżywać, dostrzegać. W dzisiejszych czasach coraz częściej miewamy jednak problemy z widzeniem, które pojawiają się w coraz wcześniejszym wieku. Jednymi z najpowszechniej występujących chorób oczu jest zaćma i jaskra. Choć są to dwa zupełnie różne schorzenia, łączy je jedno - nieleczone mogą doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Co warto wiedzieć w kwestii “zaćma a jaskra”? Jak je rozpoznać i w jaki sposób leczyć?

Zaćma brunatna – jak się rozwija, jak się ją leczy?

Zaćma brunatna – jak się rozwija, jak się ją leczy?

Zaćma brunatna lub zaćma brunatniejąca to rodzaj zaćmy, któremu oprócz klasycznych objawów katarakty związanych z pogarszającym się widzeniem, towarzyszy również zmiana zabarwienia soczewki. Jakie jeszcze objawy mogą świadczyć o rozwijającej się zaćmie brunatnej i w jaki sposób ją leczyć?

Zaćma posterydowa jako powikłania przewlekłej sterydoterapii

Zaćma posterydowa jako powikłania przewlekłej sterydoterapii

Leczenie sterydowe zalecane jest w przypadku szeregu chorób, ale jednocześnie niesie za sobą ryzyko wystąpienia wielu skutków ubocznych. Jednym z nich może być zaćma posterydowa, która występuje właśnie na skutek długotrwałego przyjmowania leków sterydowych. Czym charakteryzuje się zaćma posterydowa, kiedy może wystąpić i jak wygląda jej leczenie?