Powikłania po operacji zaćmy. Niepokojące objawy po operacji zaćmy.
Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia 2021
Poradnik pacjenta

Powikłania po operacji zaćmy. Niepokojące objawy po operacji zaćmy.

W samej Polsce wykonuje się ponad 300 tys. operacji zaćmy każdego roku. Fakoemulsyfikacja polegająca na usunięciu zmętniałej soczewki oka i wszczepieniu nowego, sztucznego odpowiednika, uznawana jest za jedyny skuteczny sposób wyleczenia katarakty. Niemniej, jak w przypadku każdej ingerencji chirurgicznej, także tutaj, mogą pojawić się powikłania po zabiegu usunięcia zaćmy.

 

Operacja zaćmy: na czym polega operacyjne leczenie katarakty?

Zaćma jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu. Z uwagi na brak możliwości jej farmakologicznego wyleczenia, jedynym skutecznym sposobem na walkę z chorobą, jest operacja zaćmy. Polega ona na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową, zdrową. Celem usunięcia zmętniałej soczewki, chirurg dokonuje niewielkiego nacięcia na rogówce, a następnie w przedniej części torebki soczewki wycina otwór, umożliwiając sobie tym samym dostanie się do zmętniałej soczewki.

Ta rozdrabniania jest z wykorzystaniem ultradźwięków, a jednocześnie przez drugi otwór wprowadzane jest mikroskopijne urządzenie, przez które odsysana jest rozdrobniona soczewka. Miejsce zmętniałej soczewki zastępuje się nową, syntetyczną. Po ulokowaniu jej we właściwym miejscu, rozwija się przyjmując odpowiedni kształt. Sam zabieg trwa zwykle od 15 do 20 minut i przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych. Choć jest jednym z najmniej ryzykownych zabiegów przeprowadzanych w obrębie narządu wzroku, jak każda ingerencja chirurgiczna, obarczona jest ryzykiem pewnych powikłań. Jakie powikłania po zabiegu usunięcia zaćmy mogą wystąpić i jak postępować po operacji?

 

Bezpośrednie powikłania po operacji zaćmy: kto jest najbardziej narażony?

Zabieg fakoemulsyfikacji uznany jest za jedyną skuteczną metodę usunięcia zaćmy, a jednocześnie za metodę najmniej inwazyjną. Choć odsetek komplikacji po operacji jest znikomy, mimo wszystko mogą zdarzyć się sytuacje, w których wystąpią u pacjenta powikłania po operacji zaćmy. Osobami najbardziej narażonymi na ryzyko powikłań są osoby, które na zabieg usunięcia katarakty zdecydowały się dopiero w bardzo późnym stadium choroby.

Czytaj także: Powikłania po operacji zaćmy

Zwlekanie z podjęciem leczenia zaćmy i operowanie jej na bardzo zaawansowanym etapie może prowadzić między innymi do stwardnienia naturalnej soczewki i pewnych trudności w jej usunięciu. To z kolei może wpłynąć na wydłużenie czasu samego zabiegu, co także może mieć niekorzystny wpływ na nasze oczy.

 

Jakie powikłania po zabiegu usunięcia zaćmy mogą wystąpić?

Jednym z zaburzeń, z którym mogą spotkać się pacjenci po operacji zaćmy jest zaburzenie ostrości widzenia. Warto jednak zaznaczyć, że najczęściej występuje ono u osób, które jednocześnie zmagają się z innymi chorobami oczu, takimi jak jaskra, retinopatia cukrzycowa czy chociażby stany zapalne siatkówki. To właśnie u nich mogą wystąpić powikłania po zabiegu usunięcia zaćmy, takie jak pojawienie się poświaty czy mglistego pierścienia na przykład wokół oświetlonych przedmiotów. Niekiedy powikłania po operacji zaćmy mogą wystąpić także u tych, którzy przed zabiegiem zmagali się z niewielką krótkowzrocznością, a po operacji stali się oni wręcz nadwzroczni.

 

Powikłania po zabiegu usunięcia zaćmy: zaćma wtórna

Choć poważniejsze powikłania po operacji zaćmy występują niezwykle rzadko, wśród nich możemy wymienić takie, które mogą trwale upośledzić narząd wzroku czy doprowadzić nawet do jego utraty. Najgroźniejsze powikłania po zabiegu usunięcia zaćmy to między innymi wylew w oku, jaskra bądź zaćma wtórna, astygmatyzm czy rozwarstwienie siatkówki. Pewnego rodzaju zagrożeniem może być także wysięk z nacięcia, który stwarzając środowisko do rozwoju bakterii, może doprowadzić do powstania poważnych infekcji. W niektórych przypadkach, po operacji może dojść także do przemieszczenia się sztucznej soczewki czy wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Powikłania po operacji zaćmy pojawiają się w pierwszych tygodniach po operacji. Związane są one między innymi z naturalnym procesem gojenia się oka. To właśnie na tym etapie może dojść do wspomnianego wcześniej rozwarstwienia siatkówki czy zaćmy wtórnej. Ta jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej pojawiających się powikłań po operacji katarakty. Jest ona niczym innym, jak zmętnieniem tylnej torebki soczewki oka, która podczas właściwego zabiegu pozostała w stanie nienaruszonym. Objawy zaćmy wtórnej są bardzo podobne do objawów tej właściwej.

Pacjent po operacji może widzieć zamglony obraz i nieostre kontury albo mieć chociażby problem z podwójnym widzeniem. Co najważniejsze, zaćma wtórna może pojawić się zarówno kilka tygodni po operacji, jak i nawet kilka miesięcy później, dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń poperacyjnych lekarza. Usunięcie zaćmy wtórnej jest możliwe poprzez wykonanie laserowego nacięcia w torebce tylnej soczewki i usunięciu zmętnienia.

 

Powikłania po operacji zaćmy: jak im zapobiegać?

Powikłania po zabiegu usunięcia zaćmy są uzależnione nie tylko od stadium choroby, w którym miała miejsce operacja, ale bardzo często związane są także z przestrzeganiem przez pacjenta zaleceń pooperacyjnych. Kluczowe w tym przypadku będą pierwsze dni, a nawet tygodnie po operacji. Choć zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga on hospitalizacji, pacjent powinien być pod stałą kontrolą lekarza i sumiennie stosować się do jego zaleceń.

Przede wszystkim, bezpośrednio po operacji powinien on prowadzić bardzo oszczędny tryb życia i zrezygnować ze wszelkich aktywności. Pacjent po zabiegu, zakładany ma opatrunek na operowane oko, który ma chronić je przed zanieczyszczeniami. Jednocześnie jednak pacjent musi zadbać o systematyczne zakrapianie oka specjalistycznymi kroplami, których zadaniem jest utrzymywanie właściwego ciśnienia wewnątrz oka. Chcąc zminimalizować ryzyko komplikacji i powikłania po operacji zaćmy, należy unikać gwałtownych ruchów głową, dźwigania ciężarów czy nawet schylania się. Sumienne stosowanie się do zaleceń lekarskich pozwoli na spokojną rekonwalescencję po operacji i szybkie odzyskanie pełnej sprawności narządu wzroku.

 

Dowiedz się więcej o operacji zaćmy:

 

Zaostrzenie kryteriów kwalifikacji do operacji zaćmy
Jednodniowe zabiegi usuwania zaćmy
Mechanizm powstawania zaćmy
Rekonwalescencja po operacji zaćmy
Pozbądź się zaćmy
Przeciwwskazania do operacji zaćmy
Operacja zaćmy z soczewkami edof
Ile kosztuje operacja zaćmy
Operacja zaćmy w 2 tygodnie
Zaćma jakie soczewki wybrać
Okulary po operacji zaćmy
Jakie ubranie do operacji zaćmy
Operacja zaćmy w Czechach
Zalecenia po operacji zaćmy
Powikłania po operacji zaćmy
Zaćma leczenie ziołami
Operacja zaćmy na NFZ gdzie najszybciej

2021-04-28 Specjalista kliniki Europejskiej Grupy Medycznej Provisus


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.