Zaćma wtórna. Co to jest?
Poradnik pacjenta

Zaćma wtórna. Co to jest?

Zaćma jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu na całym świecie. Jedyną skuteczną metodą jej leczenia jest operacyjne usunięcie zaćmy. Warto jednak wiedzieć, że jednym z powikłań po zabiegu jej usunięcia może być tak zwana zaćma wtórna. Jak wygląda leczenie zaćmy wtórnej i czy można jej przeciwdziałać?

 

Operacyjne usunięcie zaćmy i jej nawrót: czy to możliwe?

Operacyjne usunięcie zaćmy jest jedyną skuteczną metodą jej leczenia. Z jednej strony operacja zaćmy uważana jest za metodę najmniej inwazyjną, jednak z drugiej strony – jak każda ingerencja chirurgiczna, niesie za sobą ryzyko wystąpienia pewnych powikłań. Jednym z nich jest tak zwana zaćma wtórna. Szacuje się, że nawet u około 20-30 proc. pacjentów po operacyjnym leczeniu zaćmy, następuje nawrót choroby. Określenie “nawrót choroby” jest tutaj jednak użyte nieco na wyrost.

W rzeczywistości jednak nawrót właściwej zaćmy nie jest możliwy, ponieważ sztuczna soczewka, która została wszczepiona podczas operacji usunięcia zaćmy, nie może zmętnieć. Czym więc jest tak naprawdę zaćma wtórna? Na czym polega usunięcie zaćmy wtórnej i jaki ma ona związek z samą operacją katarakty?

 

Operacja usunięcia zaćmy: jak przebiega?

Operacja usunięcia zaćmy polega na rozbiciu zmętniałej soczewki przy użyciu ultradźwięków, mechanicznym jej usunięciu oraz wszczepieniu nowej soczewki syntetycznej. Ta wykonana jest z materiału, który umożliwia jej zwinięcie i wszczepienie jej poprzez malutkie nacięcie. Do rozprostowania soczewki dochodzi już wewnątrz torebki, co ma także chronić przed ryzykiem przesunięcia się soczewki podczas zabiegu. Co najważniejsze – torebka, w której znajdowała się naturalna soczewka, po zabiegu pozostaje w stanie nienaruszonym.

Zaćma wtórna, która może pojawić się po usunięciu katarakty, ma natomiast związek z zamgleniem i zmętnieniem tylnej soczewki oka, która jest poniekąd pozostałością po operacyjnym usunięciu katarakty. To właśnie dlatego, zaćma wtórna bardzo często uznawana jest za naturalne powikłanie po zabiegu usunięcia zaćmy. To może pojawić się po kilku tygodniach od operacji, ale równie dobrze może mieć miejsce nawet po kilku miesiącach czy latach.

 

Zaćma wtórna: czym charakteryzuje się zaćma wtórna?

Zmętnienie tylnej torebki soczewki może dać się we znaki dopiero po pewnym czasie. Objawami, które mogą świadczyć o nawrocie choroby i wymóc leczenie zaćmy wtórnej jest między innymi niewyraźne widzenie, zamglenie obrazu czy zaburzenia w widzeniu barw – zwróćmy uwagę na fakt, że są to identyczne objawy, jakie obserwujemy w przypadku zwykłej zaćmy. Pacjent cierpiący na zaćmę wtórnę może zanotować także podwójne widzenia czy chociażby zaburzenia kontrastu. Osoba po operacji zaćmy, która zauważyła u siebie jakiekolwiek problemy ze wzrokiem, powinna udać się do okulisty, a w razie konieczności podjąć leczenie zaćmy wtórnej.

 

Jak wygląda leczenie zaćmy wtórnej?

Leczenie zaćmy wtórnej polega na przeprowadzeniu mało inwazyjnego zabiegu, jakim jest kapsulotomia. Ani okulary korekcyjne, ani żadne środki farmakologiczne nie cofną ani nie zahamują rozwoju zaćmy wtórnej. Zabieg kapsulotomii przeprowadzany jest z użyciem wiązki laserowej, która umożliwia wykonanie niewielkiego otworu w tylnej torebce soczewki – tej samej, która w stanie nienaruszonym pozostała po operacji usunięcia zaćmy właściwej.

Wystarczy jedynie kilka uderzeń lasera, by wykonać taki otwór i usunąć przeszkodę w widzeniu. Kapsulotomia jest tak naprawdę jedynym skutecznym sposobem na usunięcie zaćmy wtórnej. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa kilka minut. Leczenie zaćmy wtórnej wykonywane jest w warunkach ambulatoryjnych, a pacjent już po kilkudziesięciu minutach po zabiegu, może udać się do domu.

 

Usunięcie zaćmy wtórnej: jak wygląda zabieg?

Zabieg, podczas którego będzie miało miejsce usunięcie zaćmy wtórnej rozpoczyna się od zmierzenia pacjentowi ciśnienia wewnątrzgałkowego. Następnie lekarz podaje krople na rozszerzenie źrenic, a także krople znieczulające. Usunięcie zaćmy wtórnej przeprowadzane jest w pozycji siedzącej i przypomina standardową wizytę u okulisty. Pacjent siedząc przed lampą szczelinową, opiera czoło oraz podbródek w wyznaczonych miejscach, a następnie ma zakładaną specjalną soczewkę, której zadaniem jest ustabilizowanie przebiegu lasera oraz samego oka pacjenta.

Kolejnym krokiem jest laserowe niewielkie nacięcie soczewki i dotarcie do zniekształconej torebki tylnej. Po kilku uderzeniach lasera, zmętnienie zostaje usunięte. Naturalną reakcją na usunięcie zaćmy wtórnej jest niewyraźne widzenie nawet kilka godzin po zabiegu. To właśnie dlatego, pacjent w tym dniu nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych. Dyskomfort związany z nieostrym widzeniem znika jednak samoistnie po krótkim czasie. Warto zaznaczyć jednak, że kapsulotomia bardzo rzadko wiąże się z jakimikolwiek powikłaniami pozabiegowymi.

 

Kapsulotomia: gdzie przeprowadzić zabieg? I co zrobić, aby go uniknąć?

Zabieg kapsulotomii tylnej jest zabiegiem refundowanym przez NFZ na terenie Polski. Jednak przeważnie wiąże się on z długimi oczekiwaniami na termin. Decydując się na operacyjnie leczenie zaćmy w klinice Europejskiej Grupy Medycznej Provisus można mieć gwarancję, że lekarze chirurdzy zrobią wszystko co w ich mocy, aby zaćma wtórna się nie pojawiła. Ponadto warto również podkreślić, że aby uniknąć zaćmy wtórnej należy stosować się do zaleceń lekarza. Aktywność fizyczna, niestosowanie kropli pooperacyjnych i nie stawienie się na kontro może spowodować, że w oku pacjenta wystąpi właśnie zaćma wtórna.

2021-04-28


Jeśli są Państwo zainteresowani leczeniem zaćmy w naszej klinice Europejskiej Grupy Medycznej PROVISUS to zachęcamy do pozostawienia kontaktu telefonicznego, a nasi specjaliści skontaktują się z Państwem.