Zaćma jądrowa, czyli katarakta środkowej części soczewki. Objawy, leczenie i rekonwalescencja
Ostatnia aktualizacja: 17 września 2021
Poradnik pacjenta

Zaćma jądrowa, czyli katarakta środkowej części soczewki. Objawy, leczenie i rekonwalescencja

Zaćma jądrowa charakteryzuje się zmętnieniem soczewki w jej centralnej części. Na początkowym etapie rozwoju zaćmy jądrowej pacjent paradoksalnie może zauważyć poprawę widzenia z bliska, natomiast wraz z rozwojem katarakty będzie notował pogorszenie się ostrości widzenia czy gorsze widzenie w jasnym świecie. Czym jeszcze charakteryzuje się zaćma jądrowa i jak ją rozpoznać? W jaki sposób przebiega leczenie zaćmy i jakie są zalecenia po zabiegu?

 

Zaćma jądrowa a inne rodzaje zaćmy: czym się charakteryzuje?

 

Zaćma to niezwykle podstępna choroba, która charakteryzuje się zmętnieniem soczewki oka. Może rozwijać się latami i na początkowym etapie nie dawać praktycznie żadnych charakterystycznych objawów. Szybsze męczenie się oczu, słabsze rozróżnianie barw czy chociażby przymglone widzenie, bardzo często można pomylić z naturalnym starzeniem się narządu wzroku. Z czasem, w zależności od lokalizacji zmętnienia, zaćma może objawiać się jednak zupełnie innymi zaburzeniami widzenia.

 

W przypadku zaćmy korowej, zmętnienia zlokalizowane są w powierzchniowych warstwach soczewki, a przejawiać może się ona poprzez zaburzoną ostrość wzroku czy podwójne widzenie. Drugim rodzajem zaćmy, ze względu na lokalizację zmętnienia, jest zaćma podtorebkowa tylna, która charakteryzuje się rozszczepieniem światła i zjawiskiem tzw. olśnienia. Ostatnia, to zaćma jądrowa, w przypadku której zmętnienie zlokalizowane jest w środkowej części soczewki, czyli tzw. jądrze.

 

Objawy zmętnienia jądra soczewki, czyli jak wygląda oko z zaćmą jądrową?

 

Zaćma jądrowa to nic innego jak zmętnienie soczewki oka umiejscowione w samym jej centrum. Efektem tego jest rozpraszanie się światła, które przechodzi przez soczewkę. Przez to mniej światła dociera do siatkówki oka. Jest to rodzaj zaćmy, który postępuje powoli.  Jednocześnie prowadzi do jednolitej zmiany charakteryzującej się zmianą zabarwienia soczewki.

 

Zatem czym charakteryzuje się zaćma jądrowa? Jak wygląda oko z zaćmą jądrową? W przypadku wystąpienia katarakty, gdzie zmętnienie zlokalizowane jest w centralnej części soczewki, jądro soczewki zmienia zabarwienie na żółte, a następnie na brązowe lub ciemnobrunatne.

 

Zaćma jądrowa: objawy i przebieg choroby

 

Zaćma jądrowa na początkowym etapie jej rozwijania może przejawiać się chwilową poprawą widzenia z bliska. Jest to niezwykle podstępna choroba, która sprawia, że pacjent, który wcześniej nie był w stanie czytać bez okularów, zauważa widoczną poprawę widzenia. Jest to podyktowane zmianą współczynnika załamania światła i poprawią widzenia z bliska.

 

Z czasem, gdy zaćma jądrowa rozwinie się, pacjent może zanotować przede wszystkim pogorszenie się widzenia w dal. Do tego pogorszenie poczucia kontrastu, niekiedy także jednooczne podwójne widzenie oraz gorsze widzenie w jasnym świetle. Przyczyną tego ostatniego jest zwężenie źrenicy podczas ekspozycji na jasne światło. W efekcie tego zostaje ona przysłonięta przez zmętnienie, które całkowicie blokuje drogę światła do siatkówki oka.

 

Kiedy podjąć decyzję o leczeniu zaćmy jądrowej?

 

Pierwszym etapem leczenia zaćmy – wbrew pozorom – jest jej odpowiednie zdiagnozowanie. Niezależnie od rodzaju – czy to zaćma jądrowa, korowa czy inna – może ona rozwijać się latami nie dając żadnych charakterystycznych objawów. W innym przypadku te mogą zostać mylnie utożsamiane z naturalnym starzeniem się oka i pogarszającym widzeniem. Leczenie zaćmy jądrowej powinno mieć charakter indywidualny i być dostosowane do konkretnego przypadku.

 

Niezależnie jednak od tempa, w jakim rozwija się choroba, warto mieć na uwadze, że w efekcie może ona doprowadzić do całkowitej ślepoty. Nie warto więc zwlekać z jej leczeniem. Odpowiedni czas na podjęcie leczenia powinien być podyktowany także subiektywnymi odczuciami chorego. Kiedy pogarszające się widzenie uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie, jest to sygnał o konieczności podjęcia terapii. A jak wygląda leczenie zaćmy jądrowej? Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest jej operacyjne usunięcie.

 

Zaćma jądrowa: leczenie

 

Zaćma jądrowa – tak, jak każda inna – jest chorobą, którą wyleczyć można jedynie poprzez operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki. Potem następuje zastąpienie jej nową soczewką wewnątrzgałkową. Zabieg fakoemulsyfikacji polegający na rozbiciu i usunięciu starej soczewki jest zabiegiem mało inwazyjnym. Dzięki temu pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Nowa soczewka zostaje wprowadzona poprzez małe, około dwumilimetrowe, nacięcie.

 

Jej rozprostowanie następuje już wewnątrz torebki oka, co minimalizuje jednocześnie ryzyko przesunięcia się soczewki po operacji. W miejsce starej, zmętniałej soczewki mogą być wszczepione soczewki jednoogniskowe, wieloogniskowe czy toryczne lub wieloogniskowo toryczne, które umożliwiają jednoczesne wyleczenie katarakty oraz astygmatyzmu. Opcja wyboru soczewki dostępna jest jedynie dla pacjentów decydujących się na leczenie zaćmy za granicą. W Polsce, przez NFZ refundowane są jedynie soczewki jednoogniskowe. Kliknij w link i przeczytaj, jakie soczewki wybrać przy operacji zaćmy.

 

Rekonwalescencja i wskazania po zabiegu usunięcia zaćmy

 

Leczenie zaćmy odbywa się w ramach tak zwanej chirurgii jednego dnia. Niewyraźne widzenie, łzawienie oka czy nadwrażliwość na światło to możliwe działania niepożądane. Powinny jednak ustąpić w krótkim czasie. Pacjent po operacji usunięcia zaćmy powinien stosować krople z antybiotykiem. Wskazane są też krople zmniejszające ciśnienie wewnątrz gałki ocznej.

 

Przez kilka nocy po zabiegu, wskazane jest spanie na plecach, w specjalnej osłonce na oku, celem wyeliminowania przypadkowego urazu oka czy jego zatarcia. Należy pamiętać, by w pierwszych dniach po operacji unikać schylania się czy dźwigania ciężkich przedmiotów. Pacjent musi się oszczędzać i prowadzić higieniczny tryb życia.

 

Dowiedz się więcej o zaćmie:

 

Jak rozpoznać zaćmę – objawy
Co to jest zaćma
Czy zaćma wtórna może się powtórzyć
Zaćma wrodzona
Zaćma korowa
Astygmatyzm a zaćma
Zaćma jądrowa

2021-09-17


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.