Operacja zaćmy w klinice Provisus – na czym polega zabieg usunięcia zaćmy?

Na czym polega operacja zaćmy? Otóż zabieg ten jest techniką precyzyjną, a przygotowanie pacjenta zaczyna się od miejscowego, bezbolesnego znieczulenia podczas. Chirurg okulista wykonuje następnie niewielkie nacięcie – około 2 mm i wprowadza do oka małe narzędzie chirurgiczne o rozmiarach pióra. Następnie za pomocą ultradźwięków delikatnie rozdziela zmętniałą soczewkę na mniejsze fragmenty. Kolejno usuwa je z oka.

Gdy usunięcie zmętniałej soczewki dobiegnie końca, na jej miejsce umieszcza sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Zabieg usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji traktuje się jako ambulatoryjny i nie wymaga on zwykle dłuższej rekonwalescencji pacjenta. Pobyt w klinice okulistycznej Europejskiej Grupy Medycznej PROVISUS trwa do 3 godzin, a sama operacja mająca na celu usunięcie zaćmy około 20 minut.

Operacja zaćmy z reguły jest procedurą krótką i bez poważniejszych komplikacji, przeprowadzaną pod znieczuleniem miejscowym. Zazwyczaj trwa on od kwadransa do pół godziny, choć czas ten może być różny w zależności od kilku czynników. Doświadczenie chirurga jest jednym z kluczowych aspektów – im więcej takich operacji przeprowadził, tym sprawniej może je realizować. Jednakże, nawet u biegłych okulistów nieprzewidziane komplikacje mogą wydłużyć zabieg, wymagając dodatkowych działań lub większej ostrożności.

Wczesne podjęcie operacji zaćmy, przy łagodnym stadium choroby, może skrócić czas trwania zabiegu i zmniejszyć ryzyko komplikacji. Różne czynniki, jak zaawansowany wiek pacjenta, stosowanie pewnych leków, choroby przewlekłe (np. cukrzyca), współistniejące schorzenia oczu (jak jaskra), nadwzroczność czy jednoczesne przeprowadzanie innych operacji (np. wstawienie stentu przy jaskrze), mogą wydłużyć czas operacji, szczególnie w przypadkach zaawansowanej zaćmy. Istotne jest informowanie lekarza o wszelkich chorobach oczu, infekcjach, schorzeniach ogólnoustrojowych i przyjmowanych lekach, a także przestrzeganie instrukcji przedoperacyjnych, aby zmniejszyć ryzyko stanów zapalnych czy infekcji.

Należy także uwzględnić czas potrzebny na przygotowania przedoperacyjne i pooperacyjne, który może wydłużyć wizytę o 30-45 minut. Po operacji zaćmy pacjent powinien zostać pod obserwacją przez około pół godziny. Operacja zaćmy, wraz ze wszystkimi dodatkowymi procedurami, trwa zwykle między 60 a 90 minut. Po zabiegu zaleca się, aby pacjent nie prowadził samochodu i był eskortowany do domu przez bliską osobę, co wynika z możliwych zaburzeń widzenia. Nie zaleca się kierowania pojazdem przez 2-3 tygodnie lub dłużej, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Mechanizm powstawania zaćmy – jakie są jego przyczyny?

Mechanizm powstawania zaćmy – jakie są jego przyczyny?

Powstawanie zaćmy polega na przyspieszeniu fizjologicznego procesu starzenia soczewki w oku pacjenta, przemianach białkowo-węglowodanowych i zmianie uwodnienia soczewki. Zmiany w soczewce najczęściej rozpoczynają się po 50 roku życia i wynikają z predyspozycji genetycznych, ale u niektórych osób zaćma może być następstwem urazu, przewlekle przyjmowanych leków sterydowych lub chorób metabolicznych np. cukrzycy.

Rzadziej spotykana jest postać zaćmy wrodzonej, która uniemożliwia prawidłowy rozwój oka i można ją rozpoznać już po urodzeniu dziecka. Okulista może wykryć zaćmę już podczas rutynowego badania i skierować pacjenta na usuwanie zaćmy.

Objawy zaćmy oczu – co powinno wzbudzić niepokój? Kiedy szukać pomocy okulisty i zabiegu?

Objawy zaćmy oczu – co powinno wzbudzić niepokój? Kiedy szukać pomocy okulisty i zabiegu?

Zgłoszenie objawów zaćmy przez pacjenta potwierdza jedynie diagnozę. Pacjenci z zaćmą skarżą się na gorszą ostrość wzroku, zamglenie obrazu, pogorszenie kontrastu, wysycenia barw, rozszczepienie światła, a czasami dwojenie. Często proszą o zmianę okularów, ale co jest typowe dla zaćmy – żadna zmiana mocy okularów nie jest w stanie poprawić im komfortu widzenia.

Pierwsze sygnały bywają niestety bagatelizowane przez pacjentów, ponieważ zaćma przebiega niesymetrycznie, początkowo dotyczy tylko jednego oka, a pacjenci, którzy nie badają okresowo narządu wzroku jeszcze długi czas mogą funkcjonować w nieświadomości, używając praktycznie jednego zdrowego oka.

Dlatego wskazane jest, aby po 50. roku życia zbadać oczy co najmniej raz na dwa lata bez względu na jakość widzenia. Ułatwi to wczesne rozpoznanie choroby i poprawi rokowanie operacyjne przy zabiegu usunięcia zaćmy. Zaćma to choroba, na którą najlepiej reagować jak najszybciej, stąd też zabieg usunięcia zaćmy powinien być wykonany bez zbędnej zwłoki.

Jakie są rodzaje zaćmy?

Jakie są rodzaje zaćmy?

Mogłoby się zdawać, że budowa soczewki oka należy do nieskomplikowanych, jednak jest zupełnie odwrotnie. Oko ludzkie jest zbudowane z wielu elementów, a jednym z nich jest właśnie przezroczysta soczewka wewnątrzgałkowa, która w trakcie naszego życia twardnieje, tracąc swoją elastyczność. W wyniku choroby, którą jest zaćma, może ona również ulec zmętnieniu. Warto jednak pamiętać, że rozróżniamy aż cztery rodzaje zaćmy, które odróżnia od siebie lokalizacja zmian wywołana przez zmętnienie soczewki oka.

Zaćma jądrowa

To jeden z podstawowych wariantów choroby, w którym zmętnieniu ulega jądro soczewki. Zmiany następujące w przypadku tego rodzaju zaćmy są jednolite i głównie charakteryzują się zmianą zabarwienia soczewki na barwę żółtą, a często nawet ciemno brunatną. W początkowym okresie swojego rozwoju zaćma jądrowa powoduje zmianę współczynnika załamania światła, co prowadzi do krótkowzroczności i przejściowej poprawy widzenia do bliży.

W skutek tego część osób może ponownie czytać z bliska bez okularów. Zaćma zajmuje środkową część soczewki, dlatego pacjenci z tym typem zaćmy widzą gorzej w jasnym oświetleniu, kiedy źrenica ulega zwężeniu, a do siatkówki docierają tylko promienie świetlne przebiegające przez centrum soczewki. Zaćma pogarsza wrażliwość na barwy, może także prowadzić do zjawiska jednoocznego podwójnego widzenia.

Zaćma korowa

Kolejnym rodzajem tej choroby oczu jest zaćma korowa, w której zmętnieniu ulegają warstwy otaczające jądro soczewki, a więc część zwana często jej korą (obwodem soczewki). Rozpoznanie zaćmy korowej jest proste. Dlaczego? Podczas badania okulistycznego zaćma korowa objawia się jako charakterystyczne zmętnienia, które przypominają szprychy, zaczynające się od obwodu soczewki i zbliżające promieniami do jej centrum. W przypadku zaćmy korowej pogorszenie się wzroku może zostać znacznie łatwiej zauważone.

Pacjenci z tym typem choroby odczuwają nadwrażliwość na światło i jego rozproszenie. W momencie, gdy zaćma korowa jest bardziej zaawansowana i zajmuje centrum soczewki to widzenie staje się nieostre. To właśnie nienaturalne rozszczepianie się światła jest pierwszą oznaką do niepokoju u pacjentów, którzy szukają następnie pomocy w usunięciu zaćmy.

Zaćma korowo-jądrowa

To połączenie dwóch rodzajów zaćmy, jądrowej z korową. Wówczas w oku pacjenta tworzą się zmiany charakterystyczne dla obu rodzajów zaćmy. Choroba ta powoduje zarówno nienaturalne załamywanie się światła, jak i znacznie gorszą ostrość wzroku ze względu na zlokalizowane choroby w części jądrowej soczewki.

Zaćma podtorebkowa tylna

Zaćma podtorebkowa tylna to ostatnia, najbardziej charakterystyczna postać zaćmy. Objawia się ona zmętnieniami rozmieszczonymi pod tylną torebką soczewki oka. Zmiany pojawiają się w samym centrum osi widzenia. To właśnie zaćma podtorebkowa tylna jest najbardziej postępującą odmianą choroby. Pogorszenie widzenia może nastąpić już na przestrzeni kilku tygodni, a ze względu na centralne umiejscowienie zmian jest ono naprawdę trudne do przegapienia.

Jak wygląda operacja zaćmy w klinice Europejskiej Grupy Medycznej Provisus

Jak wygląda operacja zaćmy w klinice Europejskiej Grupy Medycznej Provisus

Operacja usunięcia zaćmy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów ze wszystkich dziedzin medycyny na świecie. Operacja zaćmy w klinice Europejskiej Grupy Medycznej PROVISUS jest zawsze wykonywana wyłącznie przez doświadczonych lekarzy, dysponujących również rozległą wiedzą z zakresu okulistyki. Dzięki temu, nasi pacjenci mogą czuć się naprawdę pewnie i bezpiecznie.

Trafiają w doskonałe ręce, które znają się na swojej pracy. Dla naszych lekarzy praca to prawdziwe powołanie, któremu oddają oni całe swoje serce. Chirurdzy pracujący w naszej klinice do usunięcia zaćmy wykorzystują podczas operacyjnego leczenia zaćmy nowoczesną i bezpieczną technikę fakoemulsyfikacji, polegającą na rozbijaniu zmętniałej soczewki ultradźwiękami.

W dniu wizyty konsultacyjnej przed operacją zaćmy lub w dniu samego zabiegu, pacjent powinien mieć przy sobie wszystkie ważne informacje dotyczące swojej historii medycznej, w tym szczegóły dotyczące chorób oczu i innych schorzeń ogólnoustrojowych, a także listę stosowanych leków. Istotnym elementem jest również wybór soczewki wewnątrzgałkowej, która zastąpi zmętniałą soczewkę naturalną. Warto rozważyć rodzaj materiału, z którego jest wykonana soczewka oraz jej kluczowe parametry. Niektóre soczewki oprócz leczenia zaćmy pozwalają również na korygowanie wad wzroku, takich jak astygmatyzm, a także zawierają filtry UV i światła niebieskiego, chroniące oko.

Przygotowując się do operacji, pacjent musi poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Lekarz może zasugerować tymczasowe odstawienie niektórych medykamentów, jeżeli mogą one negatywnie wpłynąć na przebieg operacji, na przykład leków przeciwkrzepliwych, które zwiększają ryzyko krwawienia. Ważne jest, aby pacjent nie przerywał samodzielnie kuracji ani nie zmieniał dawkowania leków. Zaleca się również zaprzestanie noszenia soczewek kontaktowych na co najmniej trzy dni przed planowanym zabiegiem, aby uniknąć podrażnienia oka, co może opóźnić operację – w tym czasie lepiej korzystać z okularów. Ponadto, należy przestrzegać instrukcji dotyczących stosowania antybiotykowych kropli do oczu, które często są zalecane do stosowania na dzień lub dwa przed operacją.

Operacja zaćmy jest refundowana przez NFZ?

Decydując się na leczenie zaćmy i skorzystanie z zabiegu usunięcia zaćmy w klinice Europejskiej Grupy Medycznej PROVISUS nie należy obawiać się kosztów, które trzeba będzie ponieść. Refundowana operacja zaćmy za 0 zł jest w naszej klinice naprawdę możliwa. Gwarantujemy, że w ramach ubezpieczenia zdrowotnego zajmą się Wami najwyższej klasy specjaliści, przed którymi zabiegi okulistyczne nie kryją żadnych tajemnic, a samo badanie kwalifikacyjne zostanie przeprowadzone w pełni profesjonalnie.

Każdy, kto zdecyduje się na operację zaćmy w naszej placówce może być pewny, że będzie miał zapewnioną kompleksową opiekę. Wszelkie wątpliwości naszych pacjentów wyczerpująco wyjaśniamy, doskonale rozumiejąc pojawiające się obawy i lęki. Jesteśmy empatyczni i przyjaźnie nastawieni do każdego, kto zdecyduje się skorzystać z naszej pomocy. Wiemy, jak bardzo pacjenci denerwują się przebiegiem operacji usunięcia zaćmy oraz jej wynikiem.

Leczenie zaćmy efektywnie odbywa się przez zabieg chirurgiczny, w którym stosuje się technikę fakoemulsyfikacji. Ten proces polega na rozbiciu zaciemnionej soczewki oka za pomocą ultradźwięków, a następnie usunięciu jej fragmentów i umieszczeniu w oku sztucznej soczewki. Chociaż opis operacji zaćmy może wydawać się skomplikowany i czasochłonny, w rzeczywistości jest to procedura dość prosta i krótka. Zazwyczaj trwa ona od 15 do 30 minut, po czym pacjent przebywa jeszcze około godziny w klinice przed wypisaniem do domu. Aby uzyskać więcej informacji na temat operacji zaćmy w Czechach, zachęcamy do odwiedzenia podanego linku.

Najlepsze soczewki wewnątrzgałkowe stosowane przy operacji usunięcia zaćmy

Najbardziej zaawansowane soczewki w leczeniu zaćmy, które są dostępne w klinice Europejskiej Grupy Medycznej PROVISUS dają możliwość dobrego widzenia z daleka i z bliska (soczewki multifokalne). Klinika dysponuje bankiem nowoczesnych soczewek, dlatego pacjenci mogą przyjeżdżać na kwalifikację w dniu operacji zaćmy. Współpracujemy z wiodącymi producentami soczewek: Alcon oraz Carl Zeiss. Pacjenci mają do wyboru soczewki sferyczne, asferyczne białe, asferyczne z żółtym filtrem światła niebieskiego oraz trójogniskowe z żółtym filtrem światła niebieskiego.

W naszej klinice każdy pacjent przed operacją zaćmy ma indywidualnie dopasowywaną soczewkę na miarę potrzeb swojego oka. Dobór soczewki wewnątrzgałkowej, którą wszczepia się podczas operacji zaćmy do oka ma kluczowe znacznie dla pooperacyjnej jakości widzenia. Soczewki różnią się między sobą materiałem, z którego są wykonywane, właściwościami optycznymi oraz ogniskową, od której zależy odległość, z której widzimy najlepiej.

Standardowa soczewka używana przy operacji zaćmy na NFZ to soczewka jednoogniskowa sferyczna. Zazwyczaj soczewki jednoogniskowe są dobierane tak, żeby oko widziało z daleka, natomiast do patrzenia z bliska, czytania lub pracy przy komputerze konieczne jest stosowanie okularów. Kolejnym rodzajem jest soczewka jednoogniskowa asferyczna biała, która daje nam ostre widzenie z daleka, lepsze widzenie kolorów, lepszy kontrast, a co za tym idzie – zapewniają dobre widzenie w ciemności.

Następnym rodzajem jest jednoogniskowa soczewka asferyczna żółta, która posiada wszystkie właściwości soczewki asferycznej białej oraz dodatkowo dzięki filtrowi światła niebieskiego chroni siatkówkę przed zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD). Poprawia ona również kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Pacjenci korzystający z zabiegu usunięcia zaćmy wybierają również soczewkę jednoogniskową asferyczną toryczną żółtą, która jest przeznaczona dla osób z zaćmą, u których występuje jednocześnie astygmatyzm. Ponadto posiada ona wszystkie cechy soczewki asferycznej żółtej.

Najbardziej zaawansowanymi soczewkami są trójogniskowe asferyczne, które pozwalają przywrócić naturalną ostrość widzenia na każdą odległość. Polecane pacjentom, którzy chcą w pełni pozbyć się konieczności leczenia okularów i przywrócić prawidłowe widzenie.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy operacja zaćmy boli?

Operacja katarakty (czyli zaćmy) zazwyczaj nie jest bolesna, ponieważ pacjent jest podczas niej znieczulany. Możliwe, że po zabiegu pacjent odczuwa dyskomfort lub lekkie bóle głowy, ale zazwyczaj są one łagodne i ustępują po kilku dniach. Ważne jest, aby pacjent przestrzegał zaleceń lekarza dotyczących opieki po operacji, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia bólu lub innych działań niepożądanych. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Jak długo po operacji zaćmy nie można dźwigać?

To zależy od indywidualnych okoliczności pacjenta i przebiegu operacji. Zazwyczaj zaleca się, aby pacjent unikał dźwigania ciężarów przez kilka dni po zabiegu. Warto skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać informacje na temat tego, jak długo należy unikać dźwigania ciężarów po takim zabiegu.

Jak długo goi się oko po operacji zaćmy?

Proces gojenia po operacji katarakty zazwyczaj trwa kilka dni. W tym czasie pacjent może odczuwać dyskomfort lub lekkie bóle głowy, ale zazwyczaj są one łagodne i ustępują po kilku dniach.

Długość pobytu w klinice po operacji zaćmy

Pacjenci po operacji usunięcia zaćmy mogą zazwyczaj opuścić klinikę tego samego dnia. Chociaż sama procedura wymiany soczewki oka nie trwa zbyt długo, wymagany jest kilkugodzinny pobyt w placówce medycznej (około 3-4 godziny), by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Przed zabiegiem pacjent przygotowuje się, zmieniając ubranie na specjalne odzież ochronną i przyjmując krople znieczulające do oka. W niektórych przypadkach może być również podane znieczulenie ogólne. Okulista stosuje rozwieracz powiek, aby uniemożliwić pacjentowi przypadkowe zamknięcie oka podczas operacji.

Operacja zaćmy nie wymaga szycia, a jedynie nałożenia specjalnego opatrunku. Po zabiegu pacjent oczekuje w klinice na kontrolę ciśnienia wewnątrzgałkowego i sprawdzenie ewentualnych powikłań. Okulista dostarcza również wskazówki dotyczące postępowania pooperacyjnego, które pacjent musi ścisło przestrzegać dla bezpieczeństwa i higieny oka. Operacja zaćmy może trwać od 15 do 30 minut w zależności od stopnia zaawansowania zaćmy i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Osoby po operacji powinny regularnie odwiedzać lekarza w okresie rekonwalescencji, aby monitorować stan oka i przebieg gojenia.

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage", "mainEntity": [{ "@type": "Question", "name": "Mechanizm powstawania zaćmy – jakie są jego przyczyny?", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "Powstawanie zaćmy polega na przyspieszeniu fizjologicznego procesu starzenia soczewki w oku, przemianach białkowo – węglowodanowych i zmianie uwodnienia soczewki. Zmiany w soczewce najczęściej rozpoczynają się po 50 roku życia i wynikają z predyspozycji genetycznych." } },{ "@type": "Question", "name": "Objawy zaćmy oczu – co powinno wzbudzić niepokój?", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "Pacjenci z zaćmą skarżą się na pogorszenie ostrości wzroku, zamglenie obrazu, pogorszenie kontrastu, wysycenia barw, rozszczepienie światła, a czasami dwojenie." } },{ "@type": "Question", "name": "Jakie są rodzaje zaćmy?", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "Dziś wyróżnia się cztery rodzaje zaćmy, które odróżnia od siebie lokalizacja zmian soczewki wywołana przez jej mętnienie." } }] }

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.