Operacja zaćmy w klinice Provisus – na czym polega?

Operacja zaćmy jest techniką precyzyjną i wymaga miejscowego, bezbolesnego znieczulenia. Chirurg okulista wykonuje następnie niewielkie nacięcie – około 2 mm i wprowadza małe narzędzie chirurgiczne do oka o rozmiarach pióra. Następnie za pomocą ultradźwięków delikatnie rozdziela zmętniałą soczewkę na mniejsze fragmenty. Kolejno usuwa je z oka, a na jej miejsce umieszcza sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Ten zabieg usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji traktuje się jako ambulatoryjny i nie wymaga on zwykle dłuższej rekonwalescencji pacjenta. Pobyt w klinice okulistycznej Europejskiej Grupy Medycznej Prvisus trwa do 3 godzin, a sama operacja około 20 minut.

Mechanizm powstawania zaćmy – jakie są jego przyczyny?

Mechanizm powstawania zaćmy – jakie są jego przyczyny?

Powstawanie zaćmy polega na przyspieszeniu fizjologicznego procesu starzenia soczewki w oku, przemianach białkowo – węglowodanowych i zmianie uwodnienia soczewki. Zmiany w soczewce najczęściej rozpoczynają się po 50 roku życia i wynikają z predyspozycji genetycznych, ale u niektórych osób zaćma może być następstwem urazu, przewlekle przyjmowanych leków sterydowych lub chorób metabolicznych np. cukrzycy. Rzadziej spotykana jest postać zaćmy wrodzonej, która uniemożliwia prawidłowy rozwój oka i można ją rozpoznać już po urodzeniu dziecka. Okulista może wykryć zaćmę już podczas rutynowego badania.

Objawy zaćmy oczu – co powinno wzbudzić niepokój?

Objawy zaćmy oczu – co powinno wzbudzić niepokój?

Zgłoszenie objawów zaćmy przez pacjenta potwierdza jedynie diagnozę. Pacjenci z zaćmą skarżą się na pogorszenie ostrości wzroku, zamglenie obrazu, pogorszenie kontrastu, wysycenia barw, rozszczepienie światła, a czasami dwojenie. Często proszą o zmianę okularów, ale co jest typowe dla zaćmy żadna zmiana mocy okularów nie jest w stanie poprawić im komfortu widzenia. Pierwsze sygnały bywają niestety bagatelizowane przez pacjentów, ponieważ zaćma przebiega niesymetrycznie, początkowo dotyczy tylko jednego oka, a pacjenci, którzy nie badają okresowo narządu wzroku jeszcze długi czas mogą funkcjonować w nieświadomości używając praktycznie jednego zdrowego oka. Dlatego wskazane jest, aby po 50 roku życia zbadać oczy co najmniej raz na dwa lata bez względu na jakość widzenia. Ułatwi to wczesne rozpoznanie choroby i poprawi rokowanie operacyjne. Zaćma to choroba, na którą najlepiej reagować jak najszybciej.

Jakie są rodzaje zaćmy?

Jakie są rodzaje zaćmy?

Mogłoby się zdawać, że budowa soczewki oka należy do nieskomplikowanych, jednak jest zupełnie odwrotnie. Oko ludzie jest zbudowane z wielu elementów, a jednym z nich jest właśnie przeźroczysta soczewka wewnątrzgałkowa, która w trakcie naszego życia twardnieje, tracąc swoją elastyczność. W wyniku choroby, którą jest zaćma może ona również ulec zmętnieniu. Warto jednak pamiętać, że rozróżniamy, aż cztery rodzaje zaćmy, które odróżnia od siebie lokalizacja zmian soczewki wywołana przez jej mętnienie.

Zaćma jądrowa
To jeden z podstawowych wariantów choroby, w którym zmętnieniu ulega jądro soczewki. Zmiany następujące w przypadku tego rodzaju zaćmy są jednolite i głównie charakteryzują się zmianą zabarwienia soczewki na barwę żółtą, a często nawet ciemno brunatną. W początkowym okresie swojego rozwoju zaćma jądrowa powoduje zmianę współczynnika załamania światła, co prowadzi do krótkowzroczności i przejściowej poprawy widzenia do bliży. W skutek tego część osób może ponownie czytać z bliska bez okularów. Zaćma zajmuje środkową część soczewki, dlatego pacjenci z tym typem zaćmy widzą gorzej w jasnym oświetleniu, kiedy źrenica ulega zwężeniu, a do siatkówki docierają tylko promienie świetlne przebiegające przez centrum soczewki. Zaćma pogarsza wrażliwość na barwy, może także prowadzić do zjawiska jednoocznego podwójnego widzenia.

Zaćma korowa
Kolejnym rodzajem tej choroby oczu jest zaćma korowa, w której zmętnieniu ulegają warstwy otaczające jądro soczewki, a więc część zwana często jej korą (obwodem soczewki). Rozpoznanie zaćmy korowej jest proste. Dlaczego? Podczas badania okulistycznego zaćma korowa objawia się jako charakterystyczne zmętnienia, które przypominają szprychy, zaczynające się od obwodu soczewki i zbliżające promieniami do jej centrum. W przypadku zaćmy korowej pogorszenie się wzroku może zostać znacznie łatwiej zauważone. Pacjenci z tym typem choroby odczuwają nadwrażliwość na światło i jego rozproszenie. W momencie, gdy zaćma korowa jest bardziej zaawansowana i zajmuje centrum soczewki to widzenie staje się nieostre. To właśnie nienaturalne rozszczepianie się światła jest pierwszą oznaką do niepokoju u pacjentów.

Zaćma korowo-jądrowa
To połączenie dwóch rodzajów zaćmy, jądrowej z korową. Wówczas w oku pacjenta tworzą się zmiany charakterystyczne dla obu rodzajów zaćmy. Choroba ta powoduje zarówno nienaturalne załamywanie się światła, jak i znaczne pogorszenie ostrości wzroku ze względu na zlokalizowane choroby w części jądrowej soczewki.

Zaćma podtorebkowa tylna
Zaćma podorebkowa tylna to ostatnia, najbardziej charakterystyczna postać zaćmy. Objawia się ona zmętnieniami rozmieszczonymi pod tylną torebką soczewki oka. Zmiany pojawiają się w samym centrum osi widzenia. To właśnie zaćma podtorebkowa tylna jest najbardziej postępującą odmianą choroby. Pogorszenie widzenia może nastąpić już na przestrzeni kilku tygodni, a ze względu na centralne umiejscowienie zmian jest ono naprawdę trudne do przegapienia.

Operacja zaćmy w klinice Europejskiej Grupy Medycznej Peovisus

Operacja zaćmy w klinice Europejskiej Grupy Medycznej Peovisus

Operacja usunięcia zaćmy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów ze wszystkich dziedzin medycyny na świecie. Operacje zaćmy w naszej klinice Europejskiej Grupy Medycznej PROVISUS wykonują wyłącznie doświadczeni lekarze dysponujący również rozległą wiedzą z zakresu okulistyki. Dzięki temu nasi pacjenci mogą czuć się naprawdę pewnie i bezpiecznie. Trafiają w doskonałe ręce, które znają się na swojej pracy. Dla naszych lekarzy praca to prawdziwe powołanie, któremu oddają oni całe swoje serce. Chirurdzy pracujący w naszej klinice do usunięcia zaćmy wykorzystują nowoczesną i bezpieczną technikę fakoemulsyfikacji – polegającą na rozbijaniu zmętniałej soczewki ultradźwiękami.

Operacja zaćmy w ramach refundacji NFZ

Decydując się na leczenie zaćmy w naszej klinice Europejskiej Grupy Medycznej PROVISUS, nie należy obawiać się kosztów, które trzeba będzie ponieść. Refundowana operacja zaćmy za 0 zł jest w naszej klinice naprawdę możliwa. Gwarantujemy, że w ramach ubezpieczenia zdrowotnego zajmą się Wami najwyższej klasy specjaliści, przed którymi zabiegi okulistyczne nie kryją żadnych tajemnic. Każdy, kto zdecyduje się na operację zaćmy w naszej placówce może być pewny, że będzie miał zapewnioną kompleksową opiekę. Wszelkie wątpliwości naszych pacjentów wyczerpująco wyjaśniamy, doskonale rozumiejąc pojawiające się obawy i lęki. Jesteśmy empatyczni i przyjaźnie nastawieni do każdego, kto zdecyduje się skorzystać z naszej pomocy. Wiemy, jak bardzo pacjenci denerwują się przebiegiem operacji oraz jej wynikiem.

Najlepsze soczewki wewnątrzgałkowe

Najbardziej zaawansowane soczewki, które są dostępne w naszej klinice Europejskiej Grupy Medycznej Provisus dają możliwość dobrego widzenia z daleka i z bliska (soczewki multifokalne). Klinika dysponuje bankiem nowoczesnych soczewek, dlatego pacjenci mogą przyjeżdżać na kwalifikację w dniu operacji zaćmy. Współpracujemy z wiodącymi producentami soczewek: Alcon oraz Carl Zeiss. Pacjenci mają do wyboru soczewki sferyczne, asferyczne białe, asferyczne z żółtym filtrem światła niebieskiego oraz trójogniskowe z żółtym filtrem światła niebieskiego. W naszej klinice każdy pacjent przed operacją zaćmy ma indywidualnie dopasowywaną soczewkę na miarę potrzeb swojego oka. Dobór soczewki wewnątrzgałkowej, którą wszczepia się podczas operacji zaćmy do oka ma kluczowe znacznie dla pooperacyjnej jakości widzenia. Soczewki różnią się między sobą materiałem, z którego są wykonywane, właściwościami optycznymi oraz ogniskową, od której zależy odległość, z której widzimy najlepiej.

Standardowa soczewka używana przy operacji zaćmy na NFZ to soczewka jednoogniskowa sferyczna. Zazwyczaj są one dobierane tak, żeby oko widziało z daleka, natomiast do patrzenia z bliska, czytania lub pracy przy komputerze konieczne jest stosowanie okularów. Kolejnym rodzajem jest soczewka jednoogniskowa asferyczna biała, która daje nam lepsze widzenie z daleka, lepsze widzenie kolorów, lepszy kontrast, a co za tym idzie lepsze widzenie w ciemności. Następnym rodzajem jest soczewka jednoogniskowa asferyczna żółta, która posiada wszystkie właściwości soczewki asferycznej białej oraz dodatkowo dzięki filtrowi światła niebieskiego chroni siatkówkę przed zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD). Poprawia ona również kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Pacjenci wybierają również soczewkę jednoogniskową asferyczną toryczną żółtą, która jest przeznaczona dla osób z zaćmą, u których występuje jednocześnie astygamtyzm. Ponad to posiada ona wszystkie cechy soczewki asferycznej żółtej. Najbardziej zaawansowanymi soczewkami są trójogniskowe asferyczne, które pozwalają przywrócić naturalną ostrość widzenia na każdą odległość. Polecane pacjentom, którzy chcą w pełni pozbyć się konieczności leczenia okularów.