Operacja zaćmy w Czechach na NFZ.
Ostatnia aktualizacja: 26 stycznia 2023
Poradnik pacjenta

Operacja zaćmy w Czechach na NFZ.

Jak to załatwić w 2023 roku?

Operacja zaćmy w Czechach daje pacjentom z Polski wiele korzyści. To leczenie w najlepszej prywatnej klinice w ramach refundacji NFZ i brak kolejek. Dodatkowo możliwość wyboru lepszej soczewki wewnątrzgałkowej wiodących producentów Alcon oraz Carl Zeiss. To najlepsza alternatywna dla przepełnionych polskich szpitali i przychodni. Kto może liczyć na miejsce w klinice? Jak zabieg usunięcia zaćmy w Czechach wygląda ze strony organizacyjnej?

 

Operacja zaćmy w Czechach na NFZ

 

Operacja zaćmy w czechach

 

Na obecną chwilę służba zdrowia w Polsce nie sprzyja pacjentom zmagającym się z chorobami oczu, takimi jak np. zaćma. Przez brak wystarczającej ilości miejsc w szpitalach oraz publicznych placówkach medycznych pacjenci nie otrzymują na czas odpowiedniej pomocy i leczenie zaćmy trwa niezwykle długo. Kolejki do operacji zaćmy na NFZ przez cały czas są znaczące. Powodem są głównie braki kadrowe. Placówki mogą operować pacjentów z zaćmą bez ograniczeń. Lecz w niektórych województwach, większych miastach i dużych szpitalach na termin czeka się w dalszym ciągu powyżej roku, ponieważ nie ma kto operować.

 

Oczekiwanie na wizytę u okulisty, wizytę kwalifikacyjną oraz samą operację zaćmy to proces, który potrafi trwać nawet do dwóch lat. Może to skutkować nawet trwałą utratą wzroku. Dlatego korzystnym rozwiązaniem jest podjęcie leczenia w prywatnej klinice znajdującej się po stronie czeskiej, a dokładnie w Czeskim Cieszynie.

 

Dzięki unijnej dyrektywnie o transgranicznej opiece medycznej każdy pacjent z Polski ma prawo i możliwość skorzystania z leczenia zaćmy za granicą w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjent decydując się na leczenie w klinice poza granicami Polski, ale w Unii Europejskiej może liczyć na 100% zwrot kosztów zabiegu leczenia zaćmy. Warto zaznaczyć, że dla pacjenta proces ten nie jest skomplikowany. Dzięki klinice Europejskiej Grupy Medycznej Provisus  pacjent zostaje zwolniony ze wszystkich niezbędnych formalności związanych z operacją zaćmy. To klinika wypełnia wszystkie dokumenty. Ponosi też wszystkie koszty, aby pacjent nie musiał oczekiwać na zwrot swoich pieniędzy. Dzięki temu może mieć szybko oraz bezpiecznie wykonany zabieg usunięcia zaćmy w Czechach.

 

Dlaczego termin operacji zaćmy na NFZ ma znaczenie?

 

Operacja zaćmy w czechach

 

Dla pacjentów chcących wykonać operację zaćmy bliskie terminy są bardzo istotne przede wszystkim ze zdrowotnych względów. Zaćma to choroba szybko postępująca, a nieleczona będzie stopniowo pogarszała wzrok. Może ona również doprowadzić do jego całkowitej utraty. Szybkie zdiagnozowanie tej choroby oraz poddanie się operacji zaćmy na NFZ w Polsce lub Czechach zmniejsza ryzyko związane z komplikacjami w trakcie zabiegu. Jednocześnie gwarantuje pacjentowi dobrą jakość widzenia.

 

Operacja zaćmy w Czechach jak to załatwić?

 

Pierwszym krokiem w leczeniu zaćmy jest kontakt telefoniczny z konsultantem kliniki w Polsce. Dokładnie przedstawi on szczegóły oferty oraz umówi na dogodny termin konsultacji z lekarzem okulistą. Każda osoba chcąca usunąć zaćmę w Czechach w naszej klinice może liczyć na indywidualne podejście. Wizyta kwalifikacyjna zwykle odbywa się w dniu przeprowadzanej operacji zaćmy. Jednak jeśli pacjent sobie życzy, taka wizyta może odbyć się w Warszawie.

Podczas jej trwania lekarz okulista dobiera nową soczewkę wewnątrzgałkową dopasowaną do oka. Na tym etapie pacjent ma możliwość wyboru, czy decyduje się na podstawową soczewkę sferyczną refundowaną na NFZ, czy też nowoczesną asferyczną (jednoogniskowa biała jednoogniskowa żółta, toryczna żółta, trójogniskowa), której wybór wiąże się z dopłatą. Dokładne ceny soczewek dostępne są  na naszej stronie. Kolejnym etapem jest już  operacja zaćmy, która przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, a odbywa się ona na specjalnym bloku w klinice. Operacja trwa około 20 minut, a pacjent przebywa w klinice maksymalnie do 3 godzin. Przez cały pobyt w klinice pacjent ma do dyspozycji opiekuna, którego może o wszystko zapytać oraz poprosić o pomoc. Ponadto w czeskiej klinice pacjent otrzymuje poczęstunek, darmowe leki osłonowe oraz certyfikat soczewki.

 

Ile kosztuje operacja zaćmy w Czechach?

 

Operacja zaćmy w czechach

 

Należy podkreślić, że wykonanie tego zabiegu w Czechach nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Te są refundowane przez NFZ (jeżeli korzystamy ze standardowych soczewek). Jeżeli pacjent chce, aby zostały zastosowane soczewki jednoogniskowe asferyczne białe lub asferyczne żółte, będzie musiał uiścić dodatkową opłatę. Jest to jednak jedyny z kosztów, jaki pacjent musi ponieść przy zabiegu usunięcia zaćmy.

W Czechach najczęściej stosuje się nowoczesne soczewki asferyczne zmiennoogniskowe, podczas gdy w Polsce do zabiegu usunięcia katarakty z oczu wciąż bardzo często stosowane są soczewki sferyczne jednoogniskowe. Nie ma przy tym możliwości dopłaty do lepszych soczewek, jeśli operacja ta wykonywana jest na NFZ.

Kwota refundacji NFZ wynosi 2200 zł. Pacjenci Europejskiej Grupy Medycznej Provisus mogą liczyć na wszelką pomoc w załatwieniu formalności, które pomogą w zwrocie poniesionych kosztów. Uzupełniona zostanie za nich dokumentacja i wniosek do NFZ gwarantujące zwrot kosztów zabiegu za granicą.

 

Bezpieczeństwo przed, w trakcie i po zabiegu usunięcia zaćmy

 

Klinika Europejskiej Grupy Medycznej Provisus jest otwarta dla wszystkich przez cały czas. Działamy według wszystkich wytycznych Ministerstwa Zdrowia. Lekarze współpracujący z nami oraz wszyscy pacjenci mogą swobodnie przekroczyć granicę i bez obaw przyjechać do Czeskiego Cieszyna na planowaną operację zaćmy.

Dodatkowo, w naszej klinice przebywają tylko i wyłącznie pacjenci z problemami okulistycznymi. Nie mamy styczności z pacjentami chorującymi na inne schorzenia. Operacje planowane są w taki sposób, aby pacjenci przebywali w klinice maksymalnie do 3 godzin. Dużą uwagę przykuwamy do bezpieczeństwa oraz komfortu naszych pacjentów. Co nas jeszcze wyróżnia? Profesjonalna oraz troskliwa opieka polskiego personelu medycznego. Nasi specjaliści z kliniki w Czechach dbają o komfort pacjenta na każdym etapie leczenia, a także już po wykonaniu operacji zaćmy. Stawiamy na bezpieczeństwo i jakość zabiegów przeprowadzanych na najlepszym sprzęcie medycznym. Pacjent przez cały czas jest pod opieką wyspecjalizowanej kadry pielęgniarskiej lekarskiej: Dr Wojciecha Banysia, Dr Marcina Rubajczyka oraz dr hab.n.med. Wojciecha Rokickiego. Operacje zaćmy przeprowadzamy w klinice na bloku operacyjnym z zachowaniem najwyższych standardów.

 

 

Operacja usunięcia zaćmy w Czechach – czy warto?

 

Operacja usunięcia zaćmy w Czechach niczym się nie różni od tej, która jest realizowana w Polsce. Ponadto nasza klinika wszystkie formalności realizuje za pacjenta. Szukają Państwo prywatnej kliniki na wysokim poziomie? Z usługami, które są realizowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia? Jeśli tak, to klinika Europejskiej Grupy Medycznej Provisus z pewnością będzie odpowiednia.

 

 

 

2023-01-26 Specjalista kliniki Europejskiej Grupy Medycznej Provisus


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.