Jak rozpoznać zaćmę? Objawy
Ostatnia aktualizacja: 7 listopada 2020
Poradnik pacjenta

Jak rozpoznać zaćmę? Objawy

Okulista może wykryć zaćmę już podczas rutynowego badania.  Zgłoszenie objawów zaćmy przez pacjenta potwierdza jedynie diagnozę. Pacjenci z zaćmą skarżą się na pogorszenie ostrości wzroku, zamglenie obrazu, pogorszenie kontrastu, wysycenia barw, rozszczepienie światła, a czasami dwojenie. Często proszą o zmianę okularów, ale co jest typowe dla zaćmy żadna zmiana mocy okularów nie jest w stanie poprawić im komfortu widzenia.

 

Pierwsze sygnały bywają niestety bagatelizowane przez pacjentów, ponieważ zaćma przebiega niesymetrycznie, początkowo dotyczy tylko jednego oka, a pacjenci, którzy nie badają okresowo narządu wzroku jeszcze długi czas mogą funkcjonować w nieświadomości używając praktycznie jednego zdrowego oka. Dlatego wskazane jest aby po 50 roku życia zbadać oczy co najmniej raz na dwa lata bez względu na jakość widzenia. Ułatwi to wczesne rozpoznanie choroby i poprawi rokowanie operacyjne. Zaćma to choroba, na którą najlepiej reagować jak najszybciej.

 

Dowiedz się więcej o zaćmie:

 

Jak rozpoznać zaćmę – objawy
Co to jest zaćma
Czy zaćma wtórna może się powtórzyć
Zaćma wrodzona
Zaćma korowa
Astygmatyzm a zaćma
Zaćma jądrowa

2020-11-07


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments