Zaćma a jaskra – czym się różnią? Objawy i leczenie
Ostatnia aktualizacja: 2 czerwca 2022
Poradnik pacjenta

Zaćma a jaskra – czym się różnią? Objawy i leczenie

Mówi się, że wzrok to król zmysłów. Jest bez wątpienia jednym z cenniejszych zmysłów, bowiem pozwala nam doświadczać, przeżywać, dostrzegać. W dzisiejszych czasach coraz częściej miewamy jednak problemy z widzeniem, które pojawiają się w coraz wcześniejszym wieku. Jednymi z najpowszechniej występujących chorób oczu jest zaćma i jaskra. Choć są to dwa zupełnie różne schorzenia, łączy je jedno – nieleczone mogą doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Co warto wiedzieć w kwestii “zaćma a jaskra”? Jak je rozpoznać i w jaki sposób leczyć?

Jaskra a zaćma – najczęściej występujące choroby oczu

 

Wzrok jest jednym z nadrzędnych zmysłów. Niestety najczęściej doceniamy go w momencie, gdy odmawia on posłuszeństwa i zaczyna sprawiać kłopoty. Wówczas zauważamy to, co tak naprawdę tracimy. Na jego kondycję wpływ ma wiele różnych czynników, chociażby dieta czy styl życia. Drobne problemy z widzeniem czy niewielkie zaburzenia ostrości bardzo często zrzucamy na karb zmęczenia czy naturalnego procesu starzenia się narządu wzroku.

 

Owszem – wraz z wiekiem możemy zaobserwować pogorszenie się widzenia, jednak nie należy ignorować jakichkolwiek oznak, które daje nam organizm. Pogorszenie ostrości widzenia nie zawsze jest spowodowane upływającym czasem. Niekiedy u jego podstaw leżą poważne choroby, które nieleczone mogą z czasem doprowadzić do całkowitej ślepoty. Warto mieć na uwadze, że choroby oczu, takie jak chociażby zaćma i jaskra rozwijają się bardzo wolno, a w początkowym stadium choroby mogą nie dawać praktycznie żadnych oznak.

 

To właśnie dlatego każde pogorszenie wzroku powinniśmy skonsultować z okulistą i poddać się regularnym badaniom. Niezwykle ważne jest bowiem jak najwcześniejsze postawienie diagnozy i rozpoczęcie ewentualnego leczenia.

Jaskra – wszystko, co warto o niej wiedzieć

 

Jaskra, podobnie jak zaćma, jest niezwykle podstępną chorobą oczu, która na początkowym etapie może nie dawać żadnych objawów. Zwykle postępuje bardzo powoli, prowadząc z czasem do nieodwracalnego zawężenia pola widzenia, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Z uwagi na to, że zawężenie pola widzenia postępuje stopniowo, gro Pacjentów zdaje sobie sprawę z choroby dopiero w momencie, gdy dojdzie do zaburzeń widzenia centralnego. To właśnie dlatego regularne badania i diagnostyka stanowi podstawę dbałości o nasz wzrok.

 

Jaskra może dotykać osoby w różnym wieku, a wywołuje ją uszkodzenie nerwu wzrokowego, u podstaw którego leży wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. W jaki sposób do tego dochodzi? W przypadku zdrowego oka, ciecz wodnista krąży wewnątrz przedniej komory oka, a jej odpowiednia ilość zapewnia właściwe ciśnienie. W przypadku jaskry, mamy do czynienia z utrudnieniem odpływu cieczy wodnistej, która gromadząc się prowadzi do wzrostu ciśnienia i uszkodzenia nerwu wzrokowego.

 

Zaćma a jaskra – jakie objawy daje jaskra?

 

W wielu przypadkach jaskra może nie dawać żadnych niepokojących sygnałów. Jednak w przypadku co trzeciego Pacjenta możemy zaobserwować dolegliwości, które mogą świadczyć o postępującej chorobie. Wśród najczęściej występujących objawów jaskry możemy wyróżnić:

 

  • znaczne pogorszenie wzroku,
  • światłowstręt,
  • trudności z widzeniem po zmroku,
  • przewlekłe łzawienie oczu,
  • rozmyta tęczówka oka,
  • zawężenie pola widzenia,
  • problemy ze skupieniem wzroku,
  • zaczerwienienie oczu,
  • bóle głowy.

 

 

Zaćma – wszystko, co warto o niej wiedzieć

 

Podobnie jak jaskra – prowadzi do stopniowej utraty wzroku. Rozwija się jednak na innym podłożu, daje inne objawy. Zaćma polega na zmętnieniu soczewki oka, które utrudnia dostęp promieni światła do siatkówki. Na skutek zmniejszenia przezierności soczewki, dochodzi do znacznego spadku ostrości widzenia. Choroba może rozwijać się latami, nie dając praktycznie żadnych charakterystycznych objawów. Bardzo często stopniowe pogorszenie wzroku zrzucane jest na karb naturalnego starzenia się oka, gdy tymczasem mamy do czynienia z postępującą zaćmą.

 

Co ważne – wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje zaćmy, czyli zaćmę nabytą i zaćmę wrodzoną. Jednak jednym z najczęściej spotykanych rodzajów katarakty jest zaćma starcza, która dotyka przede wszystkim osoby po 55. – 60. roku życia.

 

Zaćma a jaskra – jakie objawy daje zaćma?

 

Niezależnie od jednostki chorobowej, wszelkie niepokojące objawy związane z narządem wzroku powinniśmy niezwłocznie skonsultować z okulistą. Tylko on jest w stanie zdiagnozować zaćmę lub jaskrę. Wiedząc już, jakie objawy mogą świadczyć o rozwijającej się jaskrze, warto wspomnieć również o symptomach, które mogą zwiastować postępującą zaćmę. Co warto wiedzieć w temacie: “zaćma a jaskra”? Jakie różnice w objawach możemy zaobserwować?

 

Do najczęściej występujących objawów w przypadku zaćmy możemy zaliczyć między innymi:

 

  • znaczne pogorszenie ostrości widzenia,
  • problemy z widzeniem kolorów,
  • trudności z oceną odległości,
  • problemy ze skupieniem wzroku,
  • narastająca krótkowzroczność,
  • zamglone widzenie,
  • podwójne widzenie przedmiotów,
  • pogorszenie wzroku w jasnym świetle.

 

Jaskra a zaćma – podstawowe różnice

 

Zarówno zaćma, jak i jaskra należą bez wątpienia do jednych z najczęściej występujących chorób oczu. Obie są również jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Zarówno w przypadku jednej, jak i drugiej, niezwykle ważna staje się diagnostyka i wczesne wykrycie choroby.

 

Jeśli mielibyśmy wskazać oczywiste różnice w temacie zaćma a jaskra, wart uwagi jest fakt, że zaćma jest schorzeniem polegającym na stopniowym mętnieniu soczewki, co w efekcie powoduje pogorszenie wzroku na skutek przemian biochemicznych i zmniejszenia przezierności soczewki. U podstaw jaskry leży natomiast wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, co prowadzi do ucisku na nerwy wzrokowe.

 

Zaćma a jaskra – wizyta u okulisty, leczenie

 

W obu przypadkach, wizyta u okulisty jest absolutnie niezbędna do postawienia diagnozy. Badanie polega na analizie mętności soczewki i skontrolowaniu dna oka czy tarczy wzrokowej, a w przypadku podejrzenia jaskry – skontrolowania ciśnienia wewnątrzgałkowego. Do tego niezbędne będzie również badanie polegające na ocenie pola widzenia. Nieleczona – zarówno zaćma, jak i jaskra – może prowadzić do szeregu konsekwencji, a ostatecznie nawet do całkowitej utraty wzroku. Leczenie jest jedyną metodą na podniesienie komfortu życia i przywrócenie dobrej jakości widzenia.

 

W przypadku zaćmy jedynym skutecznym sposobem leczenia jest operacja zaćmy. W tym celu wykonuje się zabieg tak zwanej fakoemulsyfikacji. Polega on na rozbiciu zmętniałej soczewki, odessaniu jej cząstek oraz zastąpieniu sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Jest to mało inwazyjny, całkowicie bezpieczny zabieg, który wykonywany jest w ramach chirurgii jednego dnia. W tym miejscu należy również zauważyć, że jakiekolwiek leczenie farmakologiczne nie jest w stanie cofnąć powstałych już zmian na soczewce. Natomiast w przypadku jaskry, jedyną skuteczną metodą leczenia jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego do takiego poziomu, w którym możliwe stanie się spowolnienie rozwoju choroby.

 

Co istotne – wysokość ciśnienia ustalana jest indywidualnie w przypadku każdego Pacjenta. Terapię w tym przypadku zaczyna się od farmakologii, natomiast jeśli to nie przyniesienie oczekiwanych efektów, może zostać zastosowana laseroterapia lub leczenie operacyjne. W przypadku Pacjentów, u których zdiagnozowana została jaskra i zaćma, zabieg usunięcia zaćmy łączy się także z zabiegiem przeciwjaskrowym. To, co jednak najważniejsze – im wcześniej postawiona diagnoza i rozpoczęte leczenie, tym większe szanse na ocalenie wzroku.

2022-06-02


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.