Zaćma – leczenie ziołami. Czy leczenie zaćmy bez operacji jest możliwe?
Ostatnia aktualizacja: 23 listopada 2024
Poradnik pacjenta

Zaćma – leczenie ziołami. Czy leczenie zaćmy bez operacji jest możliwe?

Zaćma jest jedną z najczęściej występujących na świecie chorób narządu wzroku. Jednocześnie jest to jedna z najpopularniejszych przyczyn utraty wzroku. Przez dziesiątki lat, wokół katarakty, narosło wiele mitów mówiących o tym, że samoleczenie zaćmy czy leczenie zaćmy bez operacji jest możliwe. A co mówią fakty w kwestii “zaćma – leczenie ziołami”? Czy domowym sposobem można usunąć zaćmę? Czy zmętnienie soczewki można wyleczyć ziołami?

 

Charakterystyka zaćmy: czym jest katarakta i kiedy występuje?

 

Zaćma to postępujące zmętnienie soczewki, które uniemożliwia przenikanie światła do wnętrza oka. Utrata przejrzystości soczewki może z kolei doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Choroba może mieć charakter wrodzony. Wówczas występuje od razu po urodzeniu lub rozwija się w pierwszych latach życia, albo charakter nabyty – rozwija się wraz ze starzeniem się organizmu.

 

Najczęściej występującym rodzajem katarakty jest zaćma starcza. Dotyka zwykle osoby po 50. roku życia i związana jest z naturalnym procesem starzenia się narządu wzroku. Nie jest to jednak regułą, ponieważ katarakta może dotknąć także osoby w młodym wieku. Przyczyną rozwijania się choroby może być chociażby przyjmowanie leków sterydowych czy cukrzyca.

 

Objawy zaćmy: po czym rozpoznać kataraktę?

 

Zaćma jest podstępną chorobą. Przez wiele lat może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Te, jeśli występują, mogą znacznie różnić się w zależności od lokalizacji zmętnienia. Dla przykładu – w przypadku zaćmy jądrowej, w której zmętnienie umiejscowione jest w centrum soczewki, pacjent może skarżyć się na gorsze widzenie przy dużym nasłonecznieniu. Na początkowym etapie może zauważyć poprawę widzenia z bliska. Osoby, u których rozwija się zaćma podtorebkowa tylna, gorzej widzą z bliska. Znaczne upośledzenie widzenia następuje w jasnych pomieszczeniach czy podczas słonecznych dni. Ostatnim rodzajem zaćmy, ze względu na lokalizację zmętnienia, jest zaćma korowa. Umiejscowiona jest na obwodzie soczewki, a objawia się gorszym widzeniem po zmroku i w ciemnych pomieszczeniach.

 

Najczęściej występującymi objawami mogącymi świadczyć o rozwijaniu się zaćmy i będącymi jednocześnie wskazaniem do wizyty u okulisty, jest jednak zamazany obraz czy widzenie jakby przez mgłę. Osoba chorująca na kataraktę może skarżyć się na pogorszenie ostrości wzroku, gorsze widzenie w jasnym świetle czy oślepienie na przykład przez nadjeżdżające samochody, a także zniekształcone czy podwójne widzenie przedmiotów oraz zaburzenia widzenia kolorów.

 

Samoleczenie zaćmy, czyli jak wyleczyć zaćmę w domu?

 

Cudowna mikstura na zaćmę i krople na zaćmę, czyli leczenie zaćmy bez operacji – to wciąż popularne metody leczenia katarakty. Nadal wierzy w nie sporo osób. Panuje przekonanie, że zdrowy styl życia i zbilansowana dieta może zahamować rozwój zaćmy. Wierzymy, że krople na zaćmę przepisane przez okulistę mogą cofnąć zmętnienie. Nawet przywrócić narząd wzroku do pełnej sprawności.

 

Tymczasem, gdy zostanie zdiagnozowana zaćma, leczenie ziołami, dieta bogata w witaminy i minerały czy specjalistyczne krople na zaćmę. Czy pomogą? Owszem – mogą tymczasowo poprawić ostrość wzroku, ale nie cofną zmian w soczewce i nie zahamują rozwoju choroby. Krople mogą jedynie nawilżyć oko i ochronić je przed ewentualnymi urazami.

 

Niemniej, w naturalnej medycynie znajdziemy wiele roślin, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie oraz kondycję naszych oczu. Szafran, miłorząb japoński czy świetlik, to w medycynie ludowej bardzo chętnie wykorzystywane rośliny. Mają one mieć zbawienny wpływ na nasz wzrok. Ale czy zaćma – leczenie ziołami jest w ogóle skuteczne? Żadne zioła ani środki farmakologiczne nie wyleczą rozwijającej się choroby. Niezwykle popularna jest także mikstura na zaćmę, w skład której wchodzi miód na zaćmę w połączeniu z olejem lnianym i cytryną. Czy poprawi ona wzrok? Raczej wpłynie na odmładzanie okolicy oka.

 

Zaćma – leczenie ziołami: czy samoleczenie zaćmy jest możliwe?

 

Sposobów na leczenie zaćmy bez operacji jest wiele. Mnożą się receptury, który mają poprawić wzrok i zbawiennie wpłynąć na oczy. Przepisów pod tytułem: “zaćma – leczenie ziołami”, wykorzystujących receptury naszych prababć, ciągle przybywa. Warto jednak pamiętać, że w przypadku, kiedy zdiagnozowana zostanie zaćma, leczenie ziołami nie będzie skuteczne. Nie zaszkodzi, ale i nie pomoże. Jedynym skutecznym sposobem na leczenie zaćmy jest jej operacyjne usunięcie.

 

Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową, sztuczna soczewką wewnątrzgałkową. Zabieg wykonywany jest najczęściej metodą fakoemulsyfikacji. Czyli rozbiciu ultradźwiękami zmętniałej soczewki, usunięciu jej na zewnątrz poprzez około dwumilimetrowe nacięcie i wprowadzeniu na jej miejsce nowej.

 

Poprawa widzenia następuje bezpośrednio po zabiegu, a całość przeprowadzana jest w ramach chirurgii krótkoterminowej, co oznacza, że pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Bezpośrednio po zabiegu zalecany jest oszczędny tryb życia, przyjmowanie kropli z antybiotykiem, a przez pierwsze dni – spanie w zabezpieczającej oko osłonce.

 

Warto wiedzieć, że wszczepienie soczewki możliwe jest jedynie raz w życiu. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich parametrów. Wybór soczewki czy to wieloogniskowej czy soczewki torycznej możliwy jest jednak tylko w przypadku pacjentów decydujących się na operację zaćmy za granicą.

2024-11-23


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.