Ile kosztuje operacja zaćmy?
Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia 2021
Poradnik pacjenta

Ile kosztuje operacja zaćmy?

Zaćma to chorobo oczu, która z roku na rok dotyka coraz większą liczbę osób w różnym wieku. Jej leczenie nie jest skomplikowane, wystarczy poddać się skutecznej i bezbolesnej operacji, zwanej fakoemulsyfikacją. Ile kosztuje operacja zaćmy? Ile kosztuje soczewka wewnątrzgałkowa? Na te pytania odpowie specjalista z kliniki Europejskiej Grupy Medycznej Provsius.

 

Czym jest zaćma oka?

Jedną z popularniejszych chorób oka, które wymagają operacji jest zaćma – nazywana inaczej kataraktą. To podstępna choroba, która powoli i na początku bez większych objawów wyniszcza ludzką soczewkę wewnątrzgałkową, powodując jej zmętnienie. Najczęstszym rodzajem zaćmy jest zaćma starcza, jednak istnieje o wiele więcej jej rodzajów. Pacjent może mieć do czynienia z: zaćmą posterydową, wrodzoną, wtórną, nabytą, cukrzycową.

 

Wraz z wiekiem soczewka traci swoją przezierność i staje się żółta lub brunatna. To powoduje, że taka soczewka przepuszcza do środka mniej światła, co pacjent odczuwa jako obniżenie ostrości wzroku, czy nasycenie kontrastu. „Nasi pacjenci określają to czasami, jakby widzeniem przez brudną szybę.” – powiedział Dr Wojciech Banyś, chirurg. Głównym objawem zaćmy jest obniżenie ostrości wzroku, które nie może zostać skorygowane żadnymi okularami korekcyjnymi. W zależności od rodzaju zaćmy pacjent może zgłaszać oślepienie przez jaskrawe światło, dwojenie widzenia, zamazany obraz. Chore osoby mogą skarżyć się na dyskomfort patrzenia w dzień i dyskomfort patrzenia w nocy. Gdy zaćma jest zaawansowana to zauważa się błyskawiczne pogorszenie ostrości widzenia. Wówczas chora osoba może postrzegać tylko zarysy dużych przedmiotów, zmiany natężenia światła, tracenie wrażliwości na barwy. W polu widzenia takiej osoby mogą pojawiać się plamki czy zacieranie się obrazu. Jak sobie z tym poradzić? 

 

Skutecznym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do lekarza okulisty i poddanie się operacji zaćmy. Na czym ona polega? Fakoemulsyfikacja to fachowa nazwa operacyjnego usuwania zmętniałej soczewki z oka. Odbywa się przy użyciu mikroskopu operacyjnego, który powiększa obraz 7 krotnie. Chorą soczewkę oka rozbija się za pomocą ultradźwięków. Następnie wprowadza się zwijalną, nową soczewkę wewnątrzgałkową o odpowiednio dobranych parametrach optycznych. Pacjent po tego typu operacji nie jest zszywany, a jedynie otrzymuje opatrunek na oko.

Operacja – ile kosztuje operacja zaćmy?

Każda choroba pochłania nie tylko czas, ale również i pieniądze. Zwykle pacjenci przekładają w czasie leczenie, ponieważ przerasta ich cena, jaką muszą za nie ponieść. Większości ludzi w Polsce nie stać na prywatne leczenie, a refundowane wizyty czy zabiegi wiążą się z długim oczekiwaniem, nawet do 2 lat. Zaćma to choroba, na którą powinno się reagować  w miarę szybko, a w przypadku ostrości wzroku mniejszej niż 0,6 od razu. Ta nieleczona choroba oczu może doprowadzić do ślepoty, która jest nieodwracalnym procesem. Przy zaćmie soczewka zaczyna mętnieć, a chora osoba widzi niewyraźny, pozbawiony kolorów obraz.

 

Operacja zaćmy to jedyne rozwiązanie, aby szybko i skutecznie wyleczyć chorobę. Pacjent decydując się na leczenie ma kilka możliwości. Jedną z nich jest w 100% refundowana operacja w publicznym szpitalu. Jednak pacjent wybierając tą drogę musi liczyć się z tym, że terminy są dość odległe. Oczekiwanie na wizytę u lekarza, a następnie na wizytę kwalifikacyjną i operację może łącznie trwać do prawie 2 lat. W szpitalu publicznym pacjent może liczyć tylko na soczewkę podstawową, jednoogniskową sferyczną, która daje możliwość widzenia tylko na jedną odległość np. do dali.

 

Jakie są inne alternatywy dla pacjenta chcącego podjąć się operacji zaćmy? Prywatna klinika to następny krok, na jaki może zdecydować się pacjent. Operacja zaćmy wraz z lepszą soczewką wewnątrzgałkową może wynieść około 7 950 zł (cena jednej z Warszawskich klinik) za soczewkę z dodatkową korekcją astygmatyzmu. Najtańszy wariant w tego typu klinice, czyli soczewka podstawowa sferyczna, która jest wszczepiana w szpitalu na NFZ wraz z operacją to koszt prawie 3 000 zł (cena jednej z Warszawskich klinik). Niestety, nie każda osoba może sobie pozwolić na taki wydatek. Zwłaszcza, że zaćma po pewnym czasie przeważnie dotyka drugiego oka, wówczas taki koszt wynosiłby ponad 6 000 zł – przy wyborze soczewki sferycznej.

 

Na co powinien zdecydować się pacjent? Na leczenie w prywatnej klinice okulistycznej, ale z refundacją na Narodowy Fundusz Zdrowia. Czy takie leczenie zaćmy jest możliwe? Oczywiście, że tak. W prywatnej, renomowanej klinice okulistycznej Europejskiej Grupy Medycznej Provisus pacjent może liczyć na operację zaćmy ze 100% refundacją na NFZ (bez żadnych ukrytych kosztów). Dlaczego jest to możliwe? Klinika Europejskiej Grupy medycznej Provisus działa na podstawie unijnej dyrektywy o transgranicznej opiece medycznej. Oznacza to, że pacjent ma takie same prawa do korzystania z usług na fundusz w Polsce, jak i za granicą.

 

Wybierając operację w klinice Provisus pacjent może liczyć nie tylko na bezpłatną operację, ale również na leki pooperacyjne. Co istotne, mimo tego iż klinika działa na podstawie unijnej dyrektywy transgranicznej to cała wszystkie sprawy związane z dokumentacją są po stronie kliniki. Pacjent tylko i wyłącznie musi zadzwonić na infolinię i się zapisać, na termin który jest dostępy w ciągu maksymalnie dwóch tygodni.

 

W prywatnej klinice Provisus pacjent ma zagwarantowaną nie tylko refundowaną na NFZ operację zaćmy, ale również soczewkę podstawową. Czyli podsumowując nie ponosi żadnych ukrytych kosztów. Co jeśli jednak pacjent będzie chciał zdecydować się na lepszą soczewę np. niwelującą astygmatyzm? Czy płaci wówczas za operację zaćmy? Odpowiedź brzmi „nie”. Jeśli pacjent zdecyduje się na wybór lepszej soczewki wewnątrzgałkowej to ponosi koszt tylko tej soczewki. W klinice Provisus ceny lepszych soczewek zaczynają się już od 399 zł. Są to soczewki najlepszych, wiodących producentów Alcon® oraz Carl Zeiss®. Pacjenci mają do wyboru kilka pakietów, które znajdują się na stronie: Cennik operacji zaćmy | Provisus (zacma-nfz.pl). Pakiety różnią się od siebie soczewką wewnątrzgałkową. Każda soczewka ma inne funkcjonalności, dlatego w trakcie wizyty kwalifikacyjnej nasi lekarze pomagają pacjentowi dobrać prawidłową soczewkę.

 

Dlaczego warto?

Co ważne podkreślenia po wykonanej operacji zaćmy pacjent otrzymuje certyfikat soczewki wewnątrzgałkowej, krople pooperacyjne, posiłek od kliniki oraz upominek w postaci: ciepłego koca, bidonu, czy parasolki. W klinice Provisus pracuje tylko i wyłącznie polski personel medyczny. Wśród lekarzy okulistów znajdują się: Dr Marcin Rubajczyk, Dr Łukasz Cwalina, Dr Wojciech Banyś i optometrysta Dr Marcin Gacek.

 

Jest kilka wariatów, na które pacjent może zdecydować się przy operacyjnym leczeniu zaćmy: szpital publiczny, klinika prywatna bez refundacji NFZ i klinika prywatna Provisus z refundacją NFZ. Wybór zawsze zależy od pacjenta. Jednak, jeśli zależy nam na bezpiecznym i szybkim leczeniu warto korzystać z możliwości prywatnego leczenia, ale z refundacją na Narodowy Fundusz Zdrowia. Serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego.

 

Dowiedz się więcej o operacji zaćmy:

 

Zaostrzenie kryteriów kwalifikacji do operacji zaćmy
Jednodniowe zabiegi usuwania zaćmy
Mechanizm powstawania zaćmy
Rekonwalescencja po operacji zaćmy
Pozbądź się zaćmy
Przeciwwskazania do operacji zaćmy
Operacja zaćmy z soczewkami edof
Ile kosztuje operacja zaćmy
Operacja zaćmy w 2 tygodnie
Zaćma jakie soczewki wybrać
Okulary po operacji zaćmy
Jakie ubranie do operacji zaćmy
Operacja zaćmy w Czechach
Zalecenia po operacji zaćmy
Powikłania po operacji zaćmy
Zaćma leczenie ziołami
Operacja zaćmy na NFZ gdzie najszybciej

2021-08-11


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.