Rekonwalescencja po operacji zaćmy.
Ostatnia aktualizacja: 23 listopada 2024
Poradnik pacjenta

Rekonwalescencja po operacji zaćmy.

Ile trwa?

Zaćma, będąca jedną z najczęściej występujących chorób narządu wzroku, polega na zmętnieniu soczewki oka. Może ona rozwijać się stopniowo przez wiele lat, ostatecznie doprowadzając nawet do całkowitej utraty wzroku. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest jej operacyjne usunięcie. Pacjenci decydujący się na zabieg, zadają sobie dwa podstawowe pytania: kiedy efekty po operacji zaćmy będą widoczne, ile trwa rekonwalescencja po operacji zaćmy, a także kiedy wraca wzrok po operacji zaćmy

 

Diagnoza: zaćma. Kiedy efekty po operacji są widoczne?

Zaćma jest chorobą polegającą na zmętnieniu soczewki oka. Postępuje ona stopniowo i może rozwijać się przez wiele lat. To, co najważniejsze – jest chorobą odwracalną. Jej pierwsze objawy mogą być jednak niezauważalne. Zwykle chorzy na zaćmę skarżą się na stopniową utratę ostrości widzenia, rozmyte kolory czy chociażby problemy z oceną odległości. W niektórych przypadkach nieleczona zaćma może prowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Żadne środki farmakologiczne nie są w stanie cofnąć skutków tej choroby, ani zahamować jej rozwoju.

Za jedyną skuteczną metodę leczenia katarakty uznaje się operacyjne jej usunięcie. Na ten szybki i mało inwazyjny zabieg decyduje się coraz więcej chorych. Wszystko w nadziei, że jakość życia po zabiegu będzie nieporównywalnie wyższa, a pełne widzenie po operacji zaćmy – natychmiastowe. Przed podjęciem decyzji o operacyjnym usunięciu zaćmy, pacjenci zadają sobie pytanie nie tylko o jej skuteczność, ale przede wszystkim o to, ile trwa rekonwalescencja po operacji zaćmy i kiedy następuje pełne widzenie po operacji zaćmy?

 

Usunięcie zaćmy: jak przebiega operacja zaćmy?

Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki naturalnej i wszczepieniu w jej miejsce nowej soczewki sztucznej. Lekarz poprzez malutkie nacięcie w rogówce rozbija zmętniałą soczewkę ultradźwiękami, bez naruszania tylnej torebki soczewki. Następnie rozdrobniona soczewka za pomocą ultra dźwięków zostaje  wyssana na zewnątrz, a w jej miejsce wprowadzona zostaje nowa soczewka. Ta wszczepiana rozwija się już wewnątrz torebki, przyjmując ostateczny kształt. Zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych, a hospitalizacja pacjenta jest zbędna.

Operacja usunięcia katarakty trwa zwykle od 15 do 20 minut i jest całkowicie bezbolesna. Choć kwestia tego, ile trwa rekonwalescencja po operacji zaćmy jest kwestią bardzo indywidualną, warto wiedzieć, że pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Dla wielu najważniejsze jest jednak to, kiedy efekty po operacji będą widoczne. Skuteczność leczenia i polepszenie wzroku zauważalne jest bezpośrednio po zabiegu, jednak pełne widzenie po operacji zaćmy może mieć miejsce dopiero po całkowitym zagojeniu się rany. A konkretniej?

 

Ile trwa rekonwalescencja po operacji zaćmy?

Pacjenci, którzy przez wiele lat zmagali się z postępującą zaćmą, po zabiegu chcieliby nie tylko jak najszybciej wrócić do codziennej aktywności, ale przede wszystkim do pełni sprawności wzrokowej. Zatem, ile trwa rekonwalescencja po operacji zaćmy, kiedy efekty po operacji są widoczne i kiedy ma miejsce pełne widzenie po operacji zaćmy? Poniżej postaramy się więc odpowiedzieć na te pytania.

W ciągu kilku najbliższych dni po operacji pacjent może odczuwać pewien dyskomfort i mieć poczucie obecności ciała obcego pod powieką. Bardzo ważne jest, by bezpośrednio po zabiegu bezwzględnie stosować się do kilku podstawowych zaleceń lekarza. Po operacji pacjent musi zrezygnować z wszelkiej aktywności i wysiłku, a najbliższą dobę po zabiegu przeznaczyć przede wszystkim na odpoczynek. Ważne jest także, by nie dotykać i nie przecierać oka co najmniej 12 godzin po operacji zaćmy. Zaleca się także, by przez kilka nocy spać na boku przeciwnym do operowanego oka. To pozwoli uniknąć ucisku na operowany narząd i zminimalizuje ryzyko wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Przez co najmniej 30 dni po zabiegu, pacjent powinien zakrapiać oko specjalnymi kroplami z antybiotykiem i sterydami, przepisanymi przez lekarza. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że to, kiedy efekty po operacji są widoczne i ile trwa rekonwalescencja po operacji zaćmy, uzależnione jest przede wszystkim od czasu gojenia się rany operacyjnej oraz indywidualnych cech każdego pacjenta. Ponieważ przypadek każdego chorego jest nieco inny, przez cały okres dochodzenia do pełnej sprawności widzenia, pacjent musi być pod kontrolą lekarza, któremu zgłaszać powinien także wszelkie dolegliwości związane z narządem wzroku. Faktem jest natomiast, że im wcześniej katarakta zostanie zdiagnozowana i zoperowana, tym szybciej nastąpi pełne widzenie po operacji zaćmy.

 

Widzenie po operacji zaćmy. Czy po operacji zaćmy od razu się widzi? 

Poprawę widzenia można zaobserwować bezpośrednio po opuszczeniu gabinetu chirurgicznego. Co ważne, pewien dyskomfort można odczuwać jeszcze przez pewien czas po zabiegu. Warto wiedzieć, że rana pooperacyjna może goić się nawet do 6 tygodni. Jest to więc czas, w którym oko dochodzi do pełnej sprawności i po którym może dopiero nastąpić pełne widzenie po operacji zaćmy.

Często zdarza się, że osoby zauważając automatyczną poprawę widzenia po zabiegu, jak najszybciej chcą poddać się operacji zaćmy na drugie oko. W tym przypadku warto jednak pamiętać, że pomiędzy zabiegami na jedno i na drugi oko, powinny minąć co najmniej 4 tygodnie.

2024-11-23 Specjalista kliniki Europejskiej Grupy Medycznej Provisus


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.