Zalecenia po operacji zaćmy. Jak postępować po wszczepieniu soczewki?
Ostatnia aktualizacja: 19 grudnia 2022
Poradnik pacjenta

Zalecenia po operacji zaćmy. Jak postępować po wszczepieniu soczewki?

Operacja zaćmy jest prostym, rutynowo wykonywanym zabiegiem. Zalecenia po operacji zaćmy nie są zbyt uciążliwe, a większość pacjentów do zdrowia w ciągu kilku dni. Warto jednak wiedzieć, czego nie wolno robić po operacji zaćmy, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Sprawdź, jakie są zalecenia po zabiegu usunięcia zaćmy.

Zalecenia po operacji zaćmy – bezpośrednio

W dniu operacji należy oszczędzać oczy. Zalecenia po zabiegu operacji zaćmy to także unikanie prowadzenia pojazdów, oglądania telewizji, pracy przy komputerze oraz czytania. Aby nie uciskać na świeżo operowane oko, należy zakładać miękką opaskę na noc.  Przez pierwsze 2-3 tygodnie po zabiegu do oczu nie powinny dostawać się żadne zanieczyszczenia, takie jak brudna woda, kurz i brud. Należy uważać, aby podczas mycia do oczu nie dostało się mydło lub szampon.

Kiedy można wrócić do pracy po operacji zaćmy?

Większość pacjentów wraca do zdrowia i widzi wystarczająco dobrze już następnego dnia po operacji usunięcia zaćmy. Zabieg usunięcia zaćmy daje natychmiastowy efekt poprawienia ostrości widzenia, zdarza się jednak, że powrót do pracy wiąże się z brakiem czasu na pielęgnację oczu. Jeśli wykonywany zawód wymaga schylania się, dźwigania ciężarów czy noszenia makijażu, zalecenia po operacji zaćmy mówią o odczekaniu 2-3 tygodni przed powrotem do pracy. Podobnie, jeśli ktoś nie ma możliwości regularnego zakraplania oczu.

Zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak robienie zakupów, zwiedzanie, spotkania z przyjaciółmi itd. są dozwolone, pod warunkiem unikania zatłoczonych i zakurzonych miejsc. Lot samolotem po operacji zaćmy nie stanowi problemu, aczkolwiek warto poczekać kilka dni, na wszelki wypadek. Należy jedynie koniecznie pamiętać, aby trzymać krople do oczu w bagażu podręcznym, by w przypadku potrzeby ich użycia, mieć je pod ręką.

Kiedy po operacji usunięcia zaćmy można się schylać?

Bezpośrednio po zabiegu zaćmy należy unikać nie tylko schylania się, ale także dźwigania ciężarów czy intensywnych ćwiczeń. Okres pełniej rekonwalescencji może potrwać od 4 do 6 tygodni i w tym czasie zaleca się unikanie pochylania. Niewskazany jest też nadmierny wysiłek, także w postaci uprawiania sportu, jeśli obejmuje takie czynności, jak pochylanie się, ćwiczenia z obciążeniem lub bardzo intensywny wysiłek fizyczny. Zalecenia po zabiegu operacji zaćmy to unikanie tego typu aktywności co najmniej przez 2 tygodnie. Po tym czasie można wrócić do ćwiczeń, nadal jednak tych nieobejmujących pochylania się i dźwigania.

W pierwszym miesiącu po operacji zaćmy lepiej unikać kontaktu operowanego oka z wodą z detergentami. Zaleca się, aby w tym czasie nie pływać, nie korzystać z wanny z hydromasażem, nie odwiedzać sauny lub spa. Warto pamiętać, że po operacji zaćmy pozostaje niewielka rana na powierzchni oka, której nie powinno się drażnić lub zanieczyszczać.

Prowadzenie pojazdów po zabiegu usunięcia zaćmy jest dozwolone nawet następnego dnia, jeśli pacjent widzi dostatecznie dobrze. Jednak ważne jest, aby zapewnić oczom odpowiedni czas na odpoczynek, co nie jest możliwe w czasie długiej jazdy. Zdarza się też, że czas regeneracji wzroku wydłuża się do kilku tygodni i bezpośrednio po operacji zaćmy oczy są nadwrażliwe na światło lub mają problem z akomodacją, co objawia się chwilowym zamazaniem pola widzenia u pacjenta. W takim wypadku koniecznie należy odczekać, aby wzrok wróci do normy.

Kiedy można myć twarz po operacji zaćmy?

W okresie rekonwalescencji po operacji zaćmy należy chronić operowane oko przed wodą. Po zabiegu oko zostanie zabezpieczone specjalnym opatrunkiem, który chroni je przed czynnikami zewnętrznymi. Zwykle opatrunek jest zdejmowany wieczorem w dniu operacji .

W dniu operacji można odświeżyć twarz za pomocą zwilżonego ręcznika, omijając okolice operowanego oka. Do higieny okolic operowanego oka używaj czystych gazików lub chusteczek jednorazowych. W późniejszym okresie rekonwalescencji mycie twarzy również powinno być wykonywane ostrożnie, unikając bezpośredniego kontaktu wody z oczami, aby zapobiec podrażnieniom i infekcjom. Kontakt oka z detergentami lub kosmetykami może prowadzić do komplikacji.

Mycie głowy po operacji zaćmy – kiedy jest możliwe?

Pierwsze mycie włosów zaleca się po upływie tygodnia od operacji. Podczas mycia należy delikatnie odchylać głowę do tyłu, aby woda nie spływała po twarzy, unikając pochylania się, które jest przeciwwskazane. Należy również zwrócić uwagę, aby szampon nie dostał się w okolice operowanego oka.

Kiedy wziąć kąpiel lub prysznic po operacji zaćmy?

Po powrocie do domu po operacji można wziąć krótki prysznic, jednak należy unikać zamoczenia opatrunku. W dniu zabiegu zaleca się rezygnację z mycia włosów.

W dalszym okresie rekonwalescencji należy zachować szczególną ostrożność podczas kąpieli. Zrezygnuj z kąpieli w wannie na rzecz krótkiego prysznica.

Kiedy można iść na basen po operacji zaćmy?

Pierwsza wizyta na basenie po usunięciu zaćmy może odbyć się dopiero po zakończeniu rekonwalescencji, która zwykle trwa około 4-6 tygodni. W tym czasie zaleca się unikanie sauny, wanny z hydromasażem, jacuzzi oraz pływania w naturalnych zbiornikach wodnych.

Kiedy można wykonać makijaż lub zmienić kolor włosów?

Podczas rekonwalescencji po operacji zaćmy nie zaleca się malowania oczu, ponieważ kosmetyki mogą podrażnić oko, a demakijaż wymaga nacisku na gałkę oczną, co jest niewskazane. Na zewnątrz zawsze noś okulary przeciwsłoneczne. Farbowanie włosów nie jest przeciwwskazane, jednak należy chronić oko przed kontaktem z preparatami używanymi do farbowania.

W jakiej pozycji spać po operacji zaćmy?

W okresie rekonwalescencji pozycja podczas snu jest bardzo ważna. Nie wolno spać na brzuchu ani na boku po stronie operowanego oka. Zaleca się spanie na plecach lub na przeciwnym boku. Dobry sen jest niezbędny dla optymalnego gojenia się oka, a jego zła jakość może prowadzić do suchości oczu, uczucia ciała obcego pod powieką oraz przekrwienia spojówki, co opóźnia regenerację.

Jakie krople do oczu po operacji zaćmy?

Krople do oczu po operacji zaćmy są przepisywane na około miesiąc, aby zapobiec infekcji i zmniejszyć stan zapalny wzroku u pacjenta. Zalecenia po zabiegu operacji zaćmy mówią o noszeniu kropli zawsze przy sobie. Równie ważne jest, aby nosić ze sobą płyn do dezynfekcji lub – jeśli to niemożliwe – nasączone chusteczki higieniczne, żeby pacjent mógł dokładnie umyć ręce przed zakropleniem oczu. Zdarza się, że celem zmniejszenia uczuć suchości i swędzenia, które są dość powszechne w pierwszych miesiącach po operacji zaćmy, zaleca się stosowanie kropli nawilżających przez 3-4 miesiące.

Jakie rodzaje kropli do oczu stosuje się po operacji zaćmy? Najczęściej lekarz przepisuje pacjentom:

  • krople z antybiotykiem – bezpośrednio po zabiegu, aby uniknąć zakażenia rany pooperacyjnej. Zazwyczaj używa się ich przez pierwszy tydzień po operacji zaćmy;
  • krople z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi – do 6 tygodni po zabiegu, aby przeciwdziałać stanom zapalnym. Czasem przepisuje się także krople z kortykosteroidami, w specjalnie dobranych i ściśle kontrolowanych przez lekarza dawkach.

Wszystkie rodzaje kropli do oczu mają także dodatkowe działanie nawilżające. Jeśli dolegliwości takie jak drapanie, suchość gałki ocznej czy swędzenie nadal się utrzymują i nie są spowodowane stanem zapalnym, można stosować dodatkowo nawilżające krople do oczu bez recepty, tak długo, jak jest to konieczne.

Nowe okulary a zalecenia po zabiegu operacji zaćmy

Po operacji zaćmy może się okazać, że wcześniej używane okulary nie będą już odpowiednio dobrane. Jest to zależne od tego, jaka soczewka została użyta w czasie zabiegu. Podczas operacji zaćmy można dokonać korekty krótko- oraz dalekowzroczności za pomocą soczewki sferycznej oraz niezborności (astygmatyzmu) poprzez wszczepienie soczewek torycznych. Nie zawsze jednak oznacza to całkowite wyeliminowanie wad wzroku, zwłaszcza, gdy są wady są silne (powyżej 2 dioptrii). Zwykle pełna regeneracja i stabilizacja wzroku w oku operowanym trwa 1 miesiąc, wtedy też można w razie potrzeby przepisać nowe okulary.

Zalecenia po operacji zaćmy a wizyty kontrolne

Po operacji zaćmy wymagane są wizyty kontrolne. Jest ich dwie lub trzy w ciągu pierwszego miesiąca. Po miesiącu operacji zaćmy zazwyczaj przeprowadzana jest ostateczna, w czasie której dobiera się też nowe okulary. Jeśli jednak wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast udać się do lekarza:

  • Nagłe pogorszenie widzenia;
  • Silne zaczerwienienie lub wydzielina z operowanego oka;
  • Nagłe pojawienie się błysków światła lub zmętnienie obrazu;
  • Silny ból oka lub ból głowy, którego nie łagodzą leki.

Operacja zaćmy jest zabiegiem szybkim i bezbolesnym. Pozwala na powrót do pracy i normalnego życia już w przeciągu kilku dni. Jednakże, najlepszym sposobem na zapewnienie udanej rekonwalescencji jest przestrzeganie zaleceń lekarza. Nie należy natomiast porównywać zaleceń i czasu powrotu do zdrowia z innymi osobami, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna. Podane wyżej zalecenia po zabiegu operacji usunięcia zaćmy mogą się nieco różnić od zaleceń lekarza kierowanych do konkretnego pacjenta.

2022-12-19


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.