Wada wzroku minus i wada wzroku plus
Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2022
Poradnik pacjenta

Wada wzroku minus i wada wzroku plus

- czym się różnią wady wzroku?

Noszenie okularów niekiedy bywa jedynie modą. W momencie, gdy przestają być one dodatkiem stylizacyjnym, stają się najpowszechniej stosowaną formą korekcji wad wzroku. Pozostaje zatem pytanie – okulary minusy czy plusy? Wada wzroku plus czy minus? Sprawdź, co oznaczają te terminy i czym charakteryzują się najpopularniejsze zaburzenia wzroku.

 

Rodzaje wad wzroku – jakie są wady wzroku?

 

Wady wzroku to powszechne określenie zaburzeń widzenia, które spowodowane są niewłaściwym działaniem mechanizmu refrakcji. Ta – obok akomodacji – jest mechanizmem, który odpowiada za prawidłowe widzenie. Zaburzenia jej powodują niewyraźne widzenie, które dotyka osób w różnym wieku – zarówno dzieci, jak i dorosłych.

 

Wady wzroku mogą być warunkowane genetycznie lub środowiskowo, a niekiedy pojawiać się po prostu z wiekiem. Do najczęściej występujących chorób oczu należy krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i starowzroczność, czyli prezbiopia. Zacznijmy jednak od samych podstaw, czyli od krótkowzroczności i dalekowzroczności.

 

Wada wzroku – minus: czym charakteryzuje się krótkowzroczność?

 

Krótkowzroczność popularnie określana mianem “wada wzroku – minus”, to jedno z najczęściej występujących zaburzeń widzenia. W przypadku krótkowzroczności Pacjent bardzo dobrze widzi obiekty z bliska, natomiast ma trudność z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się w dużych odległościach. Wada ta spowodowana jest wydłużeniem gałki ocznej oraz nadmierną wypukłością rogówki. Najczęściej jest ona wynikiem połączenia czynników genetycznych i środowiskowych, a jej korekcja jest niezbędna nie tylko do podniesienia komfortu życia, ale także zapobiegania ewentualnym powikłaniom.

 

Nieleczona krótkowzroczność może sprzyjać rozwojowi wielu schorzeń oczu, takich jak chociażby zaćma, jaskra czy odwarstwienie siatkówki. Pod pojęciem “wada wzroku – minusy” kryją się trzy stopnie zaawansowania krótkowzroczności. Wyróżnia się:

 

  • krótkowzroczność niska – do -3 dioptrii,
  • krótkowzroczność umiarkowana – od -4 do -7 dioptrii,
  • krótkowzroczność wysoka – powyżej -7 dioptrii.

 

Pacjenci często zadają sobie pytanie: “okulary minusy – co to znaczy?”. Okulary minusy zalecane są osobom, u których zdiagnozowano krótkowzroczność osiową, krzywiznową lub refrakcyjną. Osobom mającym trudność wyraźnego widzenia z daleka zaleca się okulary minusy lub soczewki kontaktowe rozpraszające. Warto mieć na uwadze, że krótkowzroczność to wada postępująca, w związku z czym niezbędne są regularne kontrole u okulisty, które pozwolą także zapobiec zwyrodnieniu siatkówki czy ciała szklistego.

 

Wada wzroku – plus: czym charakteryzuje się dalekowzroczność?

 

Dalekowzroczność, określana potocznym mianem “wada wzroku – plus”, to innymi słowy nadwzroczność, w której obraz powstaje za siatkówką. Pacjenci zmagający się z dalekowzrocznością cieszą się wyraźnym widzeniem obiektów z daleka, natomiast te widziane z bliska są nieostre i niewyraźne. Doskonałe widzenie z bliży wiąże się jednak z pewnym dyskomfortem – stanowi duży wysiłek dla oczu, które charakteryzuje krótka gałka oczna i zbyt płaska rogówka.

 

Dalekowzroczność bardzo często jest wynikiem dziedzicznych predyspozycji i występuje jako zjawisko fizjologiczne u dzieci. Często pogłębia się wraz z wiekiem. W przypadku, gdy mowa o kwestii “wada wzroku – plus”, podobnie jak przy krótkowzroczności, możemy wyróżnić trzy stopnie:

 

  • dalekowzroczność mała – do +2 dioptrii,
  • dalekowzroczność średnia – od +2 do +5 dioptrii,
  • dalekowzroczność duża – powyżej 5 dioptrii.

 

Poszukując więc odpowiedzi na pytanie “dalekowidz – plusy czy minusy?” czy “nie widzę z bliska – plusy czy minusy?”, warto pamiętać, że osoby widzące dobrze z daleka, a jednocześnie mające problem z wyraźnym obrazem z bliska, powinny nosić okulary plusy. A co w kwestii zagadnienia: “wada wzroku – plus i minus jednocześnie”. Czy to w ogóle jest możliwe? Tutaj warto zaznaczyć, że w przypadku niektórych Pacjentów może się zdarzyć, że wystąpią obie wady jednocześnie.

 

Wówczas jedna będzie wymagała noszenia soczewek okularowych oznaczonych minusem, a druga plusem. Bardzo często w takiej sytuacji okulista zaleca stosowanie okularów progresywnych czy dwuogniskowych.

2022-07-31


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.