Okulary na wadę wzroku
- od jakiej wady wzroku powinniśmy nosić okulary?
Zmysł wzroku jest jednym z najcenniejszych, jakie posiadamy. Oczy są bezcennym narządem, który często zaczynamy doceniać dopiero w momencie, gdy go tracimy. Okulary są z kolei narzędziem korekcyjnym, który ma go poprawić. Noszenie okularów w przypadku małych wad wzroku nadal pozostaje jednak kwestią sporną. Wyjaśniamy, kiedy konieczna jest korekcja wzroku i od ilu dioptrii trzeba nosić okulary na wadę wzroku.
Noszenie okularów przy małej wadzie wzroku – powszechne mity
Okulary rozleniwiają wzrok, a ich noszenie przy małej wadzie sprawi, że ta się pogłębi – to wciąż żywe przekonania, które wielu z nas wprowadza w błąd. Po drugiej stronie barykady stoją natomiast ci, którzy wierzę, że nienoszenie okularów w przypadku niewielkiej wady ćwiczy oko, w efekcie czego wada się cofnie. Ile w tym prawdy? Zarówno pierwsi, jak i drudzy są w dużym błędzie. Jeśli zauważymy jakiekolwiek problemy ze wzrokiem, nasze widzenie pogarsza się, a jakość i ostrość widzenia z czasem słabnie, warto udać się do okulisty, by przeprowadzić dokładne badanie.
Przy niewielkich wadach wzroku Pacjenci bardzo często unikają noszenia okularów, ponieważ pokutuje powszechne przekonanie, że mała wada nie wymaga korekcji. Wierzy się, że nienoszenie okularów w przypadku minimalnych wad sprawia, że oko ćwiczy, w efekcie czego wada się cofnie, a my odzyskamy pełną ostrość widzenia. Jednak z najnowszych badań z dziedziny okulistyki wynika, że w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie – w przypadku nawet małych wad, brak kolekcji lub nieprawidłowa korekcja wad wzroku może spowodować, że ta będzie wzrastać zdecydowanie szybciej. Oko będzie nadwyrężone i przemęczone, co dodatkowo może prowadzić do bólu głowy i pogorszenia samopoczucia.
Odpowiednio dobrane okulary – dlaczego to tak ważne?
Okulary są narzędziem korekcyjnym. Wspierają oko, odciążają je i poprawiają jakość widzenia, co bezpośrednio przekłada się na komfort życia. Okulary korekcyjne mają konkretne zadanie do wykonania – ich rolą jest poprawa jakości i ostrości widzenia u osób, które zmagają się z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością, astygmatyzmem czy chociażby problemami akomodacyjnymi oczu.
Choć zazwyczaj stosowane są w przypadku większych wad wzroku, niekiedy Pacjenci, u których zdiagnozowana została wada wzroku 0,75 czy 0,5, równie chętnie po nie sięgają. Ci, którzy nie są przekonani do okularów korekcyjnych, z powodzeniem mogą zdecydować się na soczewki kontaktowe. Jedno jest pewne – wady wzroku, nawet tej najmniejszej, nie warto ignorować. Wraz z upływającym czasem wada ta pogłębi się, a nie cofnie.
Jak działają okulary na wadę wzroku?
Niektórzy wierzą, że okulary na wadę wzroku, która jest naprawdę niewielka, nie tylko są zbędne, ale mogą jej zaszkodzić. Tymczasem warto pamiętać, że rolą okularów jest wsparcie oka i polepszenie widzenia oraz komfortu życia. Nie należy zwlekać z wizytą u okulisty czy decyzją dotyczącą noszenia okularów. Mrużenie oczu i ciągły wysiłek, jakiemu są one poddawane, nie działają na ich korzyść. Ćwiczenia – za które często uważa się rezygnację z okularów przy małej wadzie – nie spowodują cofnięcia się zmian. Brak wspierania wzroku przez okulary korekcyjne może wręcz prowadzić do powiększenia się wady, a nie jej osłabienia.
Wady wzroku w granicach 0,5 dioptrii traktowane są jako wady stosunkowo małe, które nie powinny wpływać na jakość życia. Warto jednak mieć na uwadze, że choć dla jednego człowieka, wada taka może być praktycznie nieodczuwalna, inny zauważy negatywny wpływ na jakość widzenia, co może znacznie obniżyć komfort codziennego funkcjonowania. Okulary 0,5 (czy to do bliży, czy do dali) mogą okazać się więc niezbędne w przypadku niektórych osób.
Od ilu dioptrii trzeba nosić okulary?
Pacjenci często zastanawiają się, od ilu dioptrii trzeba nosić okulary. Czy wada wzroku minus 0,75 oznacza krótkowzroczność niską czy wysoką? Czy wada wzroku plus 0,75 kwalifikuje się do korekcji okularowej? Choć taka wada uznawana jest za stosunkową małą, warto jednak mieć na uwadze, że noszenie okularów powinno być podyktowane przede wszystkim komfortem i wygodą Pacjenta. Choć dla niektórych nie będzie to wada doskwierająca, dla innych okulary mogą okazać się ogromnym wsparciem chociażby podczas czytania książki, pracy na komputerze czy przepisywania notatek ze szkolnej tablicy.
Jeśli wada wzroku 0,75 odczuwalna jest w codziennym funkcjonowaniu i sprawia, że nasze oczy szybciej się męczą, obniżając przy tym komfort życia, warto zastosować wówczas okulary na wadę wzroku. Nie jest jednak możliwe określenie konkretnej granicy, przy której zalecana byłaby korekcja okularowa. Jeśli poszukujemy odpowiedzi na pytanie “wada wzroku minus 1 – czy nosić okulary?”, kierujmy się przede wszystkim indywidualnymi odczuciami.
2022-07-31
Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.