Operacja zaćmy Poznań
Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia 2022
Poradnik pacjenta

Operacja zaćmy Poznań

. Ile trzeba czekać na zabieg?

W Poznaniu, czyli stolicy województwa wielkopolskiego, mieszka niemal 550 tys. osób, z czego spora część to studenci, których uczy się tam ponad 100 tys. Szacuje się, że 1/4 ludności tego miasta stanowią jednak osoby po 60. roku życia. Oznacza to, że nawet 140 tys. mieszkańców Poznania może być narażonych na rozwój zaćmy. Zaćma (katarakta) to postępująca choroba oczu polegająca na zmętnieniu soczewki, która może prowadzić nawet do utraty wzroku. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja. Jak wygląda kwestia zabiegów na zaćmę w Poznaniu?

Operacje zaćmy w Poznaniu – sytuacja w publicznym systemie opieki zdrowotnej

Jeszcze do niedawna na operację zaćmy w dużych miastach trzeba było czekać nawet kilka lat ze względu na bardzo długie kolejki. Zaledwie 5 lat temu w Wielkopolsce kolejka na zabieg katarakty liczyła ponad 25 tys. pacjentów. Sytuacja uległa poprawie w 2019 roku, kiedy to Narodowy Fundusz Zdrowia zniósł limity na finansowanie operacyjnego leczenia zaćmy. Sprawiło to, że w wielu przypadkach zabieg może zostać przeprowadzony w ciągu kilku dni od zgłoszenia.

Dalej jednak nic nie zmieniło się w kontekście dostępu do możliwości wyboru rodzaju soczewek. Refundowana jest wyłącznie podstawowa soczewka jednoogniskowa, która nakłada na pacjenta po leczeniu sporo ograniczeń. Wszystko dlatego, że poprawia jedynie widzenie do dali, ale nie przywraca widzenia z bliska, więc po operacji trzeba nosić okulary. Na rynku są jednak dostępne nowocześniejsze soczewki jak choćby soczewka asferyczna, które są dużo lepsze i nie wiążą się z ograniczeniami.

Jeśli planujesz pozbyć się zaćmy i zależy Ci na uzyskaniu jak najlepszych efektów, sprawdź zalety stosowania soczewek ponadstandardowych, które dostępne są w prywatnych placówkach takich jak Provisus. To nowoczesna klinika, w której ofercie znajduje się wiele rodzajów soczewek wykorzystywanych w leczeniu zaćmy, dzięki czemu możliwy jest dobór pod kątem indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jakie soczewki dostępne są w Provisus?

Planowana operacja zaćmy wiąże się z koniecznością doboru odpowiedniej sztucznej soczewki, która zostanie wszczepiona podczas zabiegu. Każdy pacjent powinien mieć świadomość, że nie musi ograniczać się do wyboru jednoogniskowej soczewki sferycznej refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W klinice Provisus do wyboru są różne soczewki asferyczne: jednoogniskowe, dwuogniskowe oraz wieloogniskowe. Każda z nich dostosowana jest do innych potrzeb, dlatego konieczny jest indywidualny dobór odpowiedniej. W zależności od rodzaju wybrana soczewka może zapewnić ochronę przed promieniowaniem czy zabezpieczyć siatkówkę przed rozwojem chorób wzroku, w tym przed nawrotem zaćmy.

Nowoczesne soczewki pozwolą nie tylko usunąć zaćmę, ale także pozbyć się astygmatyzmu i zrezygnować z noszenia okularów korekcyjnych. Więcej informacji na temat soczewek asferycznych znajdziesz w ofercie Provisus.

Operacja zaćmy w Czechach – sposób na zmniejszenie kosztów leczenia

Z punktu widzenia mieszkańca Poznania, który zdecydował się na zabieg z użyciem soczewki asferycznej, może się wydawać, że operacja na miejscu w szpitalu to najlepsza możliwa opcja, jednak biorąc pod uwagę koszty, niekoniecznie taką rzeczywiście jest. Operacja w prywatnym ośrodku w Polsce jest po prostu bardzo kosztowna, a nie każdego stać na tak duży wydatek.

Tańszą alternatywą jest operacja zaćmy za granicą, np. w Czechach. Wraz z wejściem w 2014 roku w życie Dyrektywy Transgranicznej Polacy mogą korzystać z zabiegów w innych krajach Unii Europejskiej, otrzymując refundację w takim samym zakresie, jak jest gwarantowana u nas. Nie trzeba się jednak obawiać dużej różnicy w cenie, ponieważ koszt przeprowadzenia operacji zaćmy w Czechach jest podobny jak w Polsce. Dodatkowo w przypadku operacji za granicą można zdecydować się na lepszą soczewkę asferyczną, która jest co prawda droższa i trzeba za nią dopłacić, jednak mimo to jej cena nie jest aż tak wygórowana (zobacz cennik).

Za operacją katarakty w Czechach przemawia także czas oczekiwania, który potrafi być jeszcze krótszy niż w Polsce. Z tego względu z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na leczenie zaćmy poza granicami kraju.

 

Operację usunięcia zaćmy można wykonać w klinice Okulisytycznej Provisus w Czeskim Cieszynie , która daje możliwość dopłaty do lepszej soczewki w ramach wykonywanego zabiegu.

2022-12-12


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.