Operacja zaćmy Kraków
Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia 2022
Poradnik pacjenta

Operacja zaćmy Kraków

ile trzeba czekać na zabieg?

Operacja usunięcia zaćmy (katarakty) jest najczęściej przeprowadzanym okulistycznym zabiegiem chirurgicznym zarówno w Polsce, jak i na świecie. Zaćma to powszechnie występująca dolegliwość polegająca na postępującym zmętnieniu soczewki. Zwykle występuje jako zaćma starcza – szacuje się, że dotyczy nawet 40% osób po 60. roku życia. Jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest operacja. W Polsce zabieg usunięcia zaćmy jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Podczas refundowanego zabiegu wszczepiana jest podstawowa soczewka jednoogniskowa, w związku z czym później pomimo leczenia konieczne jest noszenie okularów. Ile teraz czeka się na usunięcie zaćmy w Krakowie?

Operacja zaćmy w Krakowie – ile osób znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka?

Obecnie w Krakowie mieszka ponad 800 tys. ludzi, z czego nawet 200 tys. znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju zaćmy. Biorąc pod uwagę ludność całej małopolski, w której mieszka ok. 3,4 mln ludzi, zagrożonych może być odpowiednio niemal 800 tys. osób. To prawie tyle, ile mieszka w samym Krakowie. Jako że mamy starzejące się społeczeństwo, trzeba się nastawić, że z biegiem czasu w grupie ryzyka zachorowania na zaćmę będzie coraz więcej osób.

Zaćma jest postępującą chorobą, która może doprowadzić do całkowitej ślepoty, dlatego w razie wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń widzenia należy niezwłocznie zgłosić się do okulisty. Jeśli diagnoza zaćmy się potwierdzi, jedynym wyjściem będzie operacja zaćmy.

Dobra informacja dla wszystkich cierpiących na zaćmę jest taka, że można ją skutecznie wyleczyć. Zabieg polega na wycięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu nowej, co przywraca ostrość widzenia, przy czym sztuczną soczewkę wszczepia się do oka na zawsze. Trwa jedynie 20 minut, jest bezpieczny i bezbolesny, w dodatku nie wymaga rekonwalescencji.

Już po opuszczeniu gabinetu chirurgicznego widać poprawę. Następuje poprawa ostrości widzenia, kontury stają się bardziej wyraźne, a kolory łatwiej jest rozróżniać. Więcej o leczeniu zaćmy przeczytasz na stronie (link).

Ile czeka się na zabieg usunięcia zaćmy w Krakowie?

 

Do niedawna w przypadku zabiegów usunięcia zaćmy refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia czas oczekiwania na operację wynosił nawet 5 lat, a kolejki w szpitalach były bardzo długie. Jednak sytuacja uległa poprawie w 2019 roku, kiedy to zniesiono limity na finansowanie operacji katarakty.

Obecnie na usunięcie zaćmy nie trzeba długo czekać, a wolne terminy dostępne są praktycznie od ręki. Plusem zabiegu na NFZ z pewnością jest brak konieczności ponoszenia kosztów z tym związanych. Niestety refundowana jest wyłącznie podstawowa soczewka sferyczna, która pozwala uzyskać dobre widzenie jedynie do dali, natomiast nie przywraca widzenia z bliska.

W praktyce znaczy to tyle, że pacjent po operacji i tak będzie zmuszony nosić okulary. Z tego względu wielu chorych podejmuje decyzję o przeprowadzeniu operacji w Czechach, gdzie mogą liczyć na wszczepienie nowocześniejszej sztucznej i najlepszej na rynku soczewki asferycznej.

Operacja zaćmy – jak przyspieszyć termin?

 

Przeprowadzenie zabiegu usunięcia katarakty w Polsce to tylko jedna z wielu dostępnych opcji. W związku z wejściem w życie w 2014 roku Dyrektywy Transgranicznej możliwe jest leczenie za granicą. Co istotne, zabieg ten jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia w takim samym stopniu, jak w Polsce. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na usunięcie zaćmy w Czechach, szczególnie mieszkańcy Krakowa i okolic ze względu na bliskie położenie Czech.

Czytaj także: Jakie soczewki wybrać przy operacji zaćmy?

W ramach leczenia zaćmy w Czechach pacjent ma większą swobodę wyboru w zakresie doboru soczewek niż w Polsce. Zamiast soczewki sferycznej jednoogniskowej może postawić na soczewkę asferyczną, która jest dużo lepsza i nie nakłada tylu ograniczeń co soczewka jednoogniskowa. Różnicę w cenie trzeba jednak pokryć z własnej kieszeni. W tym miejscu trzeba jednak dodać, że leczenie zaćmy w Czechach jest tańsze niż w Polsce, a najdroższy pakiet z soczewką asferyczną wieloogniskową otrzymać można w bardzo atrakcyjnej cenie (sprawdź nasz cennik). Taki pakiet obejmuje całe leczenie oraz kompleksową opiekę przed operacją i po niej. W ofercie kliniki Provisus znajduje się operacja zaćmy w czeskim Cieszynie, tuż przy polskiej granicy.

 

Operację usunięcia zaćmy można wykonać w klinice Okulisytycznej Provisus w Czeskim Cieszynie , która daje możliwość dopłaty do lepszej soczewki w ramach wykonywanego zabiegu.

2022-12-12


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.