Terminy operacji zaćmy na NFZ. Gdzie najszybciej?
Ostatnia aktualizacja: 27 marca 2022
Poradnik pacjenta

Terminy operacji zaćmy na NFZ. Gdzie najszybciej?

Jeszcze kilka lat temu, pacjenci zakwalifikowani do operacji usunięcia zaćmy, na zabieg musieli czekać długie lata, a kolejki do operacji zaćmy na NFZ przyprawiały o zawrót głowy. Dziś terminy operacji zaćmy na NFZ wyglądają już zdecydowanie lepiej. W niektórych województwach znajdziemy wolne miejsca na zabieg z terminem oczekiwania wynoszącym zaledwie kilka dni. Ale czy na pewno krótki czas oczekiwania na operację zaćmy na NFZ powinien być jedyną przesłanką do podjęcia decyzji o zabiegu w Polsce?

 

Kolejki do operacji zaćmy na NFZ w Polsce i za granicą

 

Jeszcze przed 2019 rokiem osoby cierpiące na zaćmę i poddające się operacji usunięcia katarakty, musiały ustawić się w długiej kolejce. Czas oczekiwania na operację zaćmy w ramach refundacji NFZ wynosił nawet kilka lat. Odczekanie swojego i tak nie gwarantowało pełnego sukcesu – wykonując operację zaćmy w Polsce, Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje jedynie podstawową jednoogniskową soczewkę sferyczną. Pacjent nie ma też możliwości dopłaty do lepszej soczewki, przez co niemożliwe jest osiągnięcie najwyższego komfortu widzenia – nawet po operacji. Alternatywą dla tych bardziej wymagających – w tym przypadku osób, którym zależy na możliwie najwyższym komforcie widzenia czy pozbyciu się okularów korekcyjnych – jest operacja zaćmy przeprowadzona za granicą.

 

Jeśli zastanawiasz się, gdzie najszybciej na NFZ na operację zaćmy możesz się dostać, powinieneś rozważyć usunięcie zaćmy chociażby w Czechach, gdzie pacjent może uzyskać najwyższej jakości obsługę i mieć możliwość wyboru bardziej zaawansowanej soczewki. Niepodważalną zaletą jest jednak czas oczekiwania i fakt, że pacjent może poddać się operacji zaćmy w ramach ustawy transgranicznej, która zapewnia refundację kosztów przez NFZ.

 

Gdzie najszybciej na NFZ na operację zaćmy?

 

Pytanie, które nieustannie pojawia się wśród pacjentów zdecydowanych na usunięcie katarakty brzmi: “Gdzie najszybciej na operację zaćmy na NFZ”. Tak, jak wspomnieliśmy, jedną z możliwości gwarantujących nie tylko najkrótsze terminy oczekiwania, ale i wysokiej jakości soczewkę, jest operacja za granicą. Decydując się na zabieg operacji zaćmy w klinice Provisus, nie musisz przejmować się formalnościami ani kwestią zwrotu od NFZ, ponieważ pomagamy we wszystkich sprawach formalnych związanych z zabiegiem. Jeśli chcesz jednak pozostać przy opcji operacji zaćmy w Polsce, warto wiedzieć jak wygląda czas oczekiwania na operację zaćmy w ramach refundacji NFZ.

 

Po zniesieniu limitu przez NFZ na operację zaćmy, pacjenci mogą liczyć na stosunkowo krótkie terminy oczekiwania. Jeśli zastanawiasz się, gdzie najszybciej na NFZ na operację zaćmy masz szansę, warto jednak mieć na uwadze, że kilkudniowe terminy oczekiwania oferują jedynie pojedyncze placówki na terenie poszczególnych województw. W wielu miejscach nadal ustawiają się długie kolejki, ponieważ pacjentów nieustannie przybywa, a wciąż brakuje specjalistów. W niektórych placówkach nadal możemy znaleźć pierwsze wolne terminy dopiero na 2024 rok.

 

Operacja zaćmy – gdzie najszybciej?

 

Poszukując odpowiedzi na pytanie: gdzie najszybciej na operację zaćmy na NFZ, warto spojrzeć na Informator o Terminach Leczenia udostępniony przez NFZ. Najwięcej placówek oferujących krótkie terminy oczekiwania na operację zaćmy na NFZ znajdziemy przede wszystkim w województwie śląskim, małopolskim czy łódzkim. Nawet w największych aglomeracjach wojewódzkich możemy znaleźć terminy z czasem oczekiwania od tygodnia do kilku tygodni. Niemniej, w niektórych miejscowościach będą to jedynie pojedyncze wolne miejsca, a na większy wybór będzie trzeba czekać nawet około 6 miesięcy. Niezłym wyborem placówek z bliskimi terminami dysponuje także województwo podkarpackie. Zdecydowanie mniejszy wybór, ale za to krótki czas oczekiwania możemy uzyskać decydując się na zabieg na Podlasiu czy Opolszczyźnie.

 

Operacja zaćmy – terminy NFZ: gdzie są najdłuższe kolejki?

 

Zastanawiasz się, gdzie jest najdłuższy czas oczekiwania na operację zaćmy w ramach refundacji NFZ? Zdecydowanie najsłabiej w zestawieniu wypadają województwa mazowieckie, kujawsko-pomorskie czy warmińsko-mazurskie. Choć przy odrobinie szczęścia możemy znaleźć tam pojedyncze placówki oferujące operację chociażby za miesiąc, tak w niektórych obiektach na wolny termin musimy czekać nawet do września 2024 roku. Podobnie sytuacja kształtuje się w województwie pomorskim, gdzie w niektórych placówkach pierwsze wolne terminy znajdziemy na czerwiec 2024 roku. Osoby, które czeka operacja zaćmy a terminy NFZ nie nastawiają optymistycznie, muszą uzbroić się w cierpliwość albo zdecydować się na wjazd do innych placówek na terenie Polski. Jednak najbardziej kuszącą alternatywą wydaje się operacja zaćmy za granicą.

2022-03-27


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.