Jakie są najczęstsze przyczyny zaćmy?
Ostatnia aktualizacja: 27 marca 2022
Poradnik pacjenta

Jakie są najczęstsze przyczyny zaćmy?

Zaćma jest chorobą, która polega na degeneracji i zmętnieniu soczewki oka. Jest jednym z najczęściej występujących schorzeń w obrębie narządu wzroku, a jako najczęstsze przyczyny zaćmy bardzo często wskazuje się wiek i naturalne procesy starzenia się soczewki. Choć w ogromnej mierze dotyka ona osób starszych, jest to choroba, z którą mogą również mierzyć się ludzie młodzi.

 

Główne rodzaje zaćmy i przyczyny

 

Z uwagi na przyczyny pojawienia się zaćmy, możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów katarakty. Jedną z najpopularniejszych i zdecydowanie najczęściej występujących jest zaćma starcza, która związana jest bezpośrednio z wiekiem pacjenta.

 

  • Główne przyczyny zaćmy starczej

 

Wskazując przyczyny pojawienia się zaćmy, jedną z najczęstszych jest bez wątpienia wiek pacjenta. Jako główne przyczyny zaćmy w tym przypadku wskazuje się naturalne starzenie się narządu wzroku, w wyniku czego soczewka oka traci swoje naturalne zdolności akomodacyjne. Staje się ona grubsza i cięższa, z czasem mętnieje, czego skutkiem jest właśnie utrudnione przenikanie przez nią promieni świetlnych. Osoby, u których rozwija się zaćma starcza mogą zaobserwować u siebie znaczne osłabienie jakości widzenia, zamglony obraz czy pogorszenie widzenia po zmierzchu. To, co natomiast może być widoczne gołym okiem, to zmiana koloru źrenicy, która przybiera szarawy, bardziej mleczny odcień.

 

 

Wskazując jednak przyczyny pojawienia się zaćmy, warto mieć na uwadze, że wiek nie jest jedyną z nich. Różnego rodzaju urazy oka, przyjmowanie sterydów, krótkowzroczność czy nawet cukrzyca – to wszystko może przyczynić się do powstania zaćmy. Ta może mieć także charakter wrodzony. Pewne uwarunkowania genetyczne czy nawet zachorowanie w czasie ciąży na jakiekolwiek zakażenie wirusowe, takie jak różyczka czy grypa, również mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na zaćmę osób w różnym wieku. Warto mieć na uwadze, że katarakta o podłożu genetycznym może pojawić się zarówno u nowo narodzonego dziecka, jak i wystąpić później – w pierwszych latach życia malucha. Przyczyną zmętnienia soczewki mogą w tym przypadku być różne anomalia metaboliczne lub zmiany chromosomalne.

 

  • Główne przyczyny zaćmy wikłającej

 

Omawiając rodzaje zaćmy i przyczyny należy wskazać także zaćmę wikłającą, której podstawą mogą być różnego rodzaju choroby przewlekłe. Odwarstwienie się siatkówki, jaskra, stany zapalne oka czy cukrzyca – to wszystko może przyczynić się do rozwoju zaćmy nawet u osób w młodym wieku. Co więcej – zaćma cukrzycowa rozwija się bardzo szybko, zwłaszcza u osób młodych i prowadzi zwykle do rozległego uszkodzenia wzroku. Warto również zwrócić uwagę, że na jej rozwój ogromny wpływ może mieć także przyjmowanie niektórych leków. Najczęściej wśród przyczyn pojawienia się zaćmy wskazuje się przyjmowanie leków sterydowych czy nasercowych.

 

Rodzaje zaćmy i przyczyny ze względu na lokalizację zmętnienia

 

Poruszając kwestie zagadnienia “rodzaje zaćmy i przyczyny” warto również zwrócić uwagę na fakt, że sama lokalizacja zmętnienia w soczewce daje nam podstawy do wyróżnienia trzech podstawowych rodzajów zaćmy. Przykładowo – zaćma korowa jest rodzajem katarakty, która polega na zmętnieniu soczewki zlokalizowanym w jej powierzchniowych warstwach. Chory oprócz zaburzonej ostrości widzenia może skarżyć się także na podwójne widzenie. Zaćma podtorebkowa to z kolei zmętnienie tylnej soczewki, które może objawiać się zjawiskiem olśnienia czy rozszczepienia promieni świetlnych. Ostatnim rodzajem zaćmy w tym zestawieniu będzie zaćma jądrowa, która postępuje stopniowo i bardzo powoli. Przez wielu pacjentów jest bagatelizowana i trudna do zdiagnozowania, ponieważ powoduje ona pogorszenie widzenia w dal i stopniowo prowadzi do krótkowzroczności, która przez wielu przyjmowana jest jako naturalne pogorszenie wzroku.

 

Leczenie zaćmy – operacyjne usunięcie katarakty

 

Niezależnie od podłoża i głównych przyczyn pojawienia się zaćmy, jedyną skuteczną metodą jej leczenia jest operacyjne usunięcie zaćmy. Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jest nową, sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań po operacji jest minimalne, a pacjent bezpośrednio po zabiegu może zauważyć znaczne polepszenie widzenia. Warto jednak wiedzieć, że operacji zaćmy dokonuje się tylko raz w życiu, dlatego tak istotne jest podjęcie decyzji odnośnie wszczepianej soczewki i jej rodzaju. W klinice Provisus masz możliwość wyboru takiej soczewki, która w pełni będzie odpowiadała Twoim potrzebom.

2022-03-27


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.