Zaćma wikłająca – co to jest i jak się ją leczy?
Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia 2022
Poradnik pacjenta

Zaćma wikłająca – co to jest i jak się ją leczy?

Nieleczona zaćma, niezależnie od rodzaju, może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Choroba ta polega na stopniowym mętnieniu soczewki, w wyniku czego, z czasem traci ona swoją przejrzystość. Wyróżnić możemy zaćmę wrodzoną oraz nabytą, przy czym spośród tej drugiej grupy za najbardziej przewidywalny typ katarakty uznawana jest zaćma wikłająca. Na czym polega zaćma wikłająca i jak przebiega jej leczenie?

Zaćma wikłająca – co to jest i jakie są jej objawy?

 

Zanim przejdziemy do charakterystyki rozwoju choroby oraz sposobów jej leczenia, warto nakreślić czym tak naprawdę wyróżnia się ten typ katarakty. Odpowiadając zatem na pytanie: “zaćma wikłająca – co to jest?” należy zaznaczyć, że jest to zaćma spowodowana zmianami w przemianie materii soczewki. Te z kolei prowadzą do utraty przejrzystości soczewki, w wyniku czego następuje obniżenie ostrości widzenia czy widzenie zamglone.

 

Wbrew powszechnym przekonaniom, zaćma nie jest chorobą dotykającą jedynie osoby starsze i nie zawsze związana jest z naturalnym procesem starzenia się narządu wzroku. Zaćma ta może pojawić się u osób w każdym wieku, a jej powodem mogą być chociażby stany zapalne oczu, odwarstwienie się siatkówki czy jaskra. Za jedną z chorób, która może zwiększyć ryzyko wystąpienia zaćmy wikłającej uznaje się także cukrzycę.

 

Chorzy, u których występuje zaćma wikłająca skarżą się na wspomniane wcześniej obniżenie ostrości widzenia i widzenia “przez mgłę”, brak głębi kolorów, problemy z oceną odległości czy zacieranie się konturów przedmiotów, co często może prowadzić do problemów w swobodnym poruszaniu się.

 

Zaćma wikłająca – usuwanie laserowe

 

Zaćma jest chorobą, w przypadku której wchodzi w grę leczenie farmakologiczne. Żadne leki nie są w stanie cofnąć zmian i zmętnień, jakie nastąpiły w soczewce. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacja. Operacyjne usuwanie zaćmy jest bezbolesnym zabiegiem, który pozwala na skuteczne wyleczenie katarakty i przywrócenie ostrości widzenia. Co zatem warto wiedzieć w kwestii: “zaćma wikłająca – usuwanie laserowe”?

 

Jest to najpopularniejsza metoda, która pozwala na szybkie, bezbolesne i bezpieczne wyleczenie katarakty. Można więc powiedzieć, że w sytuacji, gdy występuje zaćma wikłająca – usuwanie laserowe oznacza poniekąd zastąpienie skalpela wiązką światła i wykonanie niewielkiego nacięcia, przez które zmętniała soczewka zostanie rozbita, a następnie odessana. Tak zwana femtofakoemulsyfikacja to klasyczny zabieg fakoemulsyfikacji z użyciem lasera femtosekundowego, który usuwa zaćmę bez ryzyka uszkodzenia tkanek otaczających.

 

Zaćma wikłająca – kryteria kwalifikujące do zabiegu

 

Podstawowym kryterium kwalifikującym zaćmę do operacyjnego leczenia jest stwierdzenie zmętnienia soczewki w badaniu przy użyciu biomikroskopu po rozszerzeniu źrenicy. Decyzja o operacji może być podjęta na podstawie subiektywnych odczuć pacjenta i w chwili, gdy ograniczone widzenia wpływa w jakikolwiek sposób na komfort codziennego życia i ogranicza swobodne poruszanie się.

 

Z operacją zaćmy nie warto zwlekać. Podjęcie decyzji o jak najszybciej operacji konieczne będzie chociażby w momencie, gdy zaćma stanowi przeszkodę w diagnostyce czy leczeniu innych chorób oka czy u osób wykonujących zawód kierowcy.

Zaćma wikłająca ICD-10 – co to oznacza?

 

ICD-10 to Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób opracowana przez Światową Organizację Zdrowia, która jest niczym innym jak systemem kategorii jednostek chorobowych. Zawiera ona listę kodów przypisanych konkretnym schorzeniom i procedurom medycznym. Zaćma wikłająca ICD-10 przypisany ma kod H26.2 i obejmuje zaćmę w przebiegu chorób gałki ocznej, zaćmę w przebiegu przewlekłego zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego oraz zaćmienia plamkowate przy ostrym ataku jaskry.

 

 

Dowiedz się więcej o zaćmie:

 

Jak rozpoznać zaćmę – objawy
Co to jest zaćma
Czy zaćma wtórna może się powtórzyć
Zaćma wrodzona
Zaćma korowa
Astygmatyzm a zaćma
Zaćma jądrowa

 

 

 

2022-01-12


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.