Przesunięcie soczewki po operacji zaćmy – objawy
Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia 2022
Poradnik pacjenta

Przesunięcie soczewki po operacji zaćmy – objawy

Podjęcie decyzji o operacji zaćmy może znacznie podnieść komfort życia. Jest to jedyna skuteczna metoda usunięcia zaćmy i szansa na poprawę jakości widzenia. Jednocześnie operacja zaćmy jest zabiegiem, który obarczony jest bardzo niskim stopniem ryzyka. Niemniej, w bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić takie powikłania jak chociażby przesunięcie soczewki po operacji zaćmy.

 

Operacja zaćmy – jak przebiega?

 

Operacja zaćmy jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. Jest ona jedyną sprawdzoną i skuteczną metodą leczenia katarakty. Polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu na jej miejsce sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Najnowocześniejszą metodą leczenia zaćmy jest fakoemulsyfikacja ultradźwiękami. Podczas zabiegu dokonuje się niewielkiego nacięcia na rogówce, a następnie wycina się minimalny otwór w przedniej części torebki soczewki. To właśnie przez niego następuje rozdrobnienie zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków, by następnie usunąć poprzez odessanie jej rozdrobnione części. Na miejsce usuniętej soczewki wprowadza się soczewkę sztuczną, która rozwija się przyjmując odpowiedni kształt.

 

Operacja zaćmy jest zabiegiem bezpiecznym i mało inwazyjnym, jednak jak każda ingerencja chirurgiczna może nieść za sobą pewne powikłania. Celem zminimalizowania ryzyka ich wystąpienia, konieczna jest rekonwalescencja po operacji zaćmy. Niepożądane objawy czy jakikolwiek dyskomfort powinien wówczas ustąpić w przeciągu kilku tygodni.

 

Rekonwalescencja po operacji zaćmy

 

Proces gojenia i ogólna rekonwalescencja po operacji zaćmy trwa zazwyczaj od 4 do 6 tygodni. Choć poprawa widzenia następuje praktycznie od razu po zabiegu, pacjent musi stosować się do pewnych zaleceń lekarza, które mogą uchronić go przed nieprzyjemnymi powikłaniami. Przede wszystkim należy unikać wszelkiej aktywności i wysiłku fizycznego czy nawet dźwigania ciężkich przedmiotów. Pierwsza doba po operacji powinna być bezwzględnie przeznaczona na odpoczynek.

 

Należy mieć na uwadze, że w tym czasie oko może wykazywać dużą wrażliwość i narażone jest na ryzyko pojawienia się infekcji. Przez pierwsze 12 godzin należy unikać dotykania czy przecierania oka, w czym pomóc ma pacjentowi założony opatrunek. To, co najważniejsze – zaleca się, by pierwsze doby po zabiegu, spać na przeciwnym boku do operowanego oka. To z kolei pozwoli uniknąć nacisku na operowany narząd czy powikłań, takich jak przesunięcie soczewki po operacji zaćmy. Objawy takie jak zamglone widzenie, które mogą wystąpić po operacji zaćmy, powinny ustąpić w krótkim czasie. Pacjent, przez cały okres rekonwalescencji powinien stosować specjalne krople do oczu z antybiotykiem, które mają przyspieszyć proces gojenia, a także zapobiec ewentualnym infekcjom.

 

Przesunięcie soczewki po operacji zaćmy – objawy i przebieg

 

Wśród powikłań jakie mogą wystąpić po usunięciu zaćmy możemy wskazać chociażby siniec w okolicy operowanego oka czy wysięk z nacięcia. Niekiedy może dojść także do odwarstwienia siatkówki, co najczęściej dotyka jednak osoby z dużą krótkowzrocznością. Jednak najczęściej występującym powikłaniem jest wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, który leczy się farmakologicznie. Warto mieć jednak na uwadze, że w sporadycznych przypadkach może nastąpić także nawrót choroby, czyli tak zwana zaćma wtórna.

 

Jednym z bardzo rzadkich powikłań, z jakimi może zmierzyć się pacjent po zabiegu jest wspomniane wcześniej przesunięcie soczewki po operacji zaćmy. Najczęściej towarzyszy ono zaćmie ze współistniejącym tzw. PEX (pseudoeksfoliacja soczewki własnej) lub po urazie w okresie wczesno i późno-pooperacyjnym. Objawy, które mogą na to wskazywać to między innymi nieostre widzenie czy widzenie podwójne.

 

Przesunięcie soczewki po operacji zaćmy występuje jednak sporadycznie, a najczęściej dochodzi do niego na skutek urazu mechanicznego. Sumienne przestrzeganie zaleceń lekarza i przebycie obowiązkowego etapu po zabiegu, jakim jest rekonwalescencja po operacji zaćmy, pozwoli zminimalizować ryzyko jakichkolwiek niedogodności i powikłań związanych z ingerencją chirurgiczną.

 

Dowiedz się więcej o operacji zaćmy:

 

Zaostrzenie kryteriów kwalifikacji do operacji zaćmy
Jednodniowe zabiegi usuwania zaćmy
Mechanizm powstawania zaćmy
Rekonwalescencja po operacji zaćmy
Pozbądź się zaćmy
Przeciwwskazania do operacji zaćmy
Operacja zaćmy z soczewkami edof
Ile kosztuje operacja zaćmy
Operacja zaćmy w 2 tygodnie
Zaćma jakie soczewki wybrać
Okulary po operacji zaćmy
Jakie ubranie do operacji zaćmy
Operacja zaćmy w Czechach
Zalecenia po operacji zaćmy
Powikłania po operacji zaćmy
Zaćma leczenie ziołami
Operacja zaćmy na NFZ gdzie najszybciej

 

2022-01-12


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.