Zaćma posterydowa jako powikłania przewlekłej sterydoterapii
Ostatnia aktualizacja: 8 maja 2022
Poradnik pacjenta

Zaćma posterydowa jako powikłania przewlekłej sterydoterapii

Leczenie sterydowe zalecane jest w przypadku szeregu chorób, ale jednocześnie niesie za sobą ryzyko wystąpienia wielu skutków ubocznych. Jednym z nich może być zaćma posterydowa, która występuje właśnie na skutek długotrwałego przyjmowania leków sterydowych. Czym charakteryzuje się zaćma posterydowa, kiedy może wystąpić i jak wygląda jej leczenie?

 

Zaćma posterydowa – kiedy może wystąpić?

 

Sterydy są jednymi z najczęściej stosowanych leków. Tak, jak w przypadku każdych, ich długotrwałe stosowanie może wiązać się z licznymi skutkami ubocznymi. Jednymi ze zmian, jakie niesie za sobą sterydoterapia są zmiany rozwijające się w narządzie wzroku. Ich efektem jest tak zwana zaćma posterydowa. Jest ona jednym z rodzajów zaćmy nabytej, a ryzyko jej rozwinięcia wzrasta w przypadku już rocznego przyjmowania sterydów. Co jest ważne, szczególnie w przypadku dzieci zmiany soczewkowe mogą nastąpić nawet po krótkotrwałej terapii.

Celem zapobiegnięcia wystąpienia zaćmy posterydowej zaleca się w miarę możliwości stosowanie terapii przerywanej, czyli zażywanie sterydów na przykład co drugi dzień. Zaćma posterydowa może wystąpić zarówno po przyjmowaniu sterydów doustnie czy dożylnie, a także miejscowo – na przykład w postaci kropli do oczu. W przypadku tego rodzaju zaćmy bardzo często możemy spotkać się z określeniem “zaćma posterydowa podtorebkowa”. Nazwa ta nawiązuje bezpośrednio do umiejscowienia zmętnienia w obszarze tylnej torebki soczewki, jednak z czasem możliwe jest także zajęcie obszaru pod torebką przednią.

 

Zaćma posterydowa – objawy

 

Każdy rodzaj zaćmy – w tym zaćma posterydowa – może charakteryzować się nieco innymi objawami, jednak bez problemu jesteśmy w stanie wskazać kilka charakterystycznych sygnałów, które mogą świadczyć o rozwijanie się tego rodzaju katarakty. Pierwszym zauważalnym objawem, jaki może dawać zaćma posterydowa, jest widoczne ograniczenie ostrości widzenia. Chorzy skarżą się najczęściej na problemy z widzeniem przedmiotów z daleka, co dodatkowo utrudnia na przykład słabe oświetlenie. Z kolei przy jasnym oświetleniu możliwe jest odczuwanie pewnego rodzaju dyskomfortu.

 

Chory, który zmaga się z zaćmą będącą powikłaniem po sterydoterapii, na początkowym etapie rozwijania się katarakty może nie zaobserwować żadnych niepokojących symptomów, a wręcz cieszyć się bardzo dobrym widzeniem. W zaawansowanym stadium choroby, pogorszenie widzenia następuje bardzo szybko. W przypadku wystąpienia zaćmy posterydowej podtorebkowej możliwe jest także pojawienie się różnego rodzaju plamek w polu widzenia, jednak zwykle nie występuje chociażby podwójne widzenie charakterystyczne dla niektórych rodzajów katarakty.

 

Zaćma posterydowa podtorebkowa – leczenie

 

Zaćma posterydowa – dokładnie tak, jak każda inna – powoduje trwałe zmiany w soczewce, które nie podlegają leczeniu farmakologicznemu. Cofnięcie zmian w soczewce oka nie jest także możliwe w przypadku przerwania terapii sterydami. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy, która przywróci ostrość widzenia i poprawi komfort życia, jest operacyjne usunięcie zaćmy. Zabieg wykonywany jest metodą fakoemulsyfikacji, w znieczuleniu miejscowym. Poprzez kilkumilimetrowe nacięcie rogówki, za pomocą ultradźwięków rozbija się zmętniałą soczewkę i zastępuje ją nową soczewką wewnątrzgałkową. W jej miejsce wszczepia się zwiniętą w rulon soczewkę sztuczną, która rozwija się już wewnątrz gałki ocznej. Operacja zaćmy to bezpieczna, skuteczna i małoinwazyjna metoda, która w żaden sposób nie obciąża chorego.

 

Planujesz operację zaćmy? Jeśli zależy Ci nie tylko na szybkim terminie zabiegu, ale przede wszystkim na najwyższym bezpieczeństwie i komforcie, sprawdź ofertę Kliniki Provisus. O Twoje zdrowie zadba doświadczona kadra lekarzy specjalistów, która otoczy Cię najwyższą opieką. Dzięki refundacji NFZ operacja zaćmy jest bezpłatna, przeprowadzana z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu najwyższej jakości.

2022-05-08


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.