Jakie ubranie do operacji zaćmy?
Ostatnia aktualizacja: 28 października 2021
Poradnik pacjenta

Jakie ubranie do operacji zaćmy?

Higiena w dniu operacji zaćmy jest wyjątkowo ważna. Zachowanie odpowiednich środków ostrożności minimalizuje ryzyko, że operacja się przeciągnie lub że wystąpią niepożądane powikłania. Dowiedz się, jak powinno wyglądać przygotowanie do operacji zaćmy.

 

Dzień przed – o czym pamiętać w czasie przygotowania do operacji zaćmy?

Jak przed każdym zabiegiem, należy poinformować lekarza o przyjmowanych aktualnie lekach. Niektóre substancje mogą zwiększać ryzyko wystąpienia krwawienia podczas zabiegu lub powodować inne komplikacje.

 

Chirurg wykonujący zabieg może zalecić pominięcie dawki leku, jeśli korzyści z takiego rozwiązania przewyższają ryzyko. Nie należy jednak wprowadzać żadnych zmian w harmonogramie przyjmowania leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Możliwe też, że na kilka dni przed zabiegiem lekarz przepisze krople do oczu z antybiotykiem. Krople tego typu krople można stosować również w dniu zabiegu. Należy za to unikać noszenia soczewek kontaktowych przez trzy dni poprzedzające operację. Mogą one powodować podrażnienie oka.

 

Jakie ubranie do operacji zaćmy?

Operacja zaćmy wymaga przygotowania specjalnego ubioru. Zaleca się, aby w dniu zabiegu zabrać ze sobą wygodną i praktyczną odzież. Unikać powinno się zbyt obcisłego ubrania. Dobrze zaopatrzyć się w płaskie buty z antypoślizgową podeszwą, na przykład trampki. Przed samą operacją zaćmy pacjent proszony jest o przygotowanie i przebranie się we wcześniej przygotowane ubrania. Ważne, aby przed wejściem na blok operacyjny pacjent nie miał założonej żadnej biżuterii: kolczyków, zegarka, łańcuszka.

 

W dniu zabiegu należy unikać noszenia makijażu, perfum lub wody kolońskiej, a także wody po goleniu, dezodorantu w spreju lub lakieru do włosów. Warto dokładnie wyczyścić twarz rano przed zabiegiem, omijając jednak bezpośrednią okolicę oczu. Bezpośrednio przed zabiegiem można użyć kropel nawilżających.

 

Czy w dniu operacji zaćmy zalecany jest post?

O ile lekarz nie zaleci inaczej, postaraj się nie jeść ani nie pić dużo po północy w dniu poprzedzającym operację zaćmy. Ważne jest również, aby powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek napojów alkoholowych, nie tylko wysokoprocentowych, ale także takich jak wino czy piwo lub alkohol przez co najmniej 24 godziny przed planowanym zabiegiem zaćmy.

 

Odpuszczenie sobie alkoholu bezpośrednio przed zabiegiem nie tylko pozwoli się wyspać, ale także zmniejszy prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak. Jeśli chorujesz na cukrzycę lub musisz przestrzegać ścisłej diety z innego powodu, poinformuj o tym personel kilka dni przed zabiegiem. Niektórzy pacjenci zostają w klinice lub szpitalu na jeden posiłek, nie jest to jednak absolutnie konieczne.

 

Większość wraca do domu tego samego dnia, w którym była przeprowadzana operacja zaćmy. Nie powinno się jednak prowadzić samochodu, nawet jeśli widzi się dostatecznie dobrze. Tak więc przed planowanym zabiegiem warto poprosić znajomego lub członka rodziny, aby towarzyszył Ci i odwiózł do domu. Należy także zabrać ze sobą parę ciemnych okularów przeciwsłonecznych do noszenia po zabiegu, ponieważ oczy mogą być nadwrażliwe na światło.

 

Po operacji zaćmy zazwyczaj można wrócić do normalnej aktywności w ciągu kilku dni, ale oczy mogą mieć trudności z przystosowaniem się w ciągu pierwszych kilku godzin po operacji zaćmy. Lekarz może zalecić odpoczynek i zakazać niektórych czynności, takich jak pochylanie się lub podnoszenie ciężarów. Przed operacją zaćmy dobrze jest zorganizować dodatkową pomoc w domu, przy robieniu zakupów, sprzątaniu czy opiece nad dziećmi. Zaleca się też, aby poprosić o co najmniej dwa lub trzy dni wolne od pracy, aby zapewnić sobie odpowiedni czas na regenerację.

Dowiedz się więcej o operacji zaćmy:

 

Zaostrzenie kryteriów kwalifikacji do operacji zaćmy
Jednodniowe zabiegi usuwania zaćmy
Mechanizm powstawania zaćmy
Rekonwalescencja po operacji zaćmy
Pozbądź się zaćmy
Przeciwwskazania do operacji zaćmy
Operacja zaćmy z soczewkami edof
Ile kosztuje operacja zaćmy
Operacja zaćmy w 2 tygodnie
Zaćma jakie soczewki wybrać
Okulary po operacji zaćmy
Jakie ubranie do operacji zaćmy
Operacja zaćmy w Czechach
Zalecenia po operacji zaćmy
Powikłania po operacji zaćmy
Zaćma leczenie ziołami
Operacja zaćmy na NFZ gdzie najszybciej

2021-10-28


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.