Operacja zaćmy w Czechach – bez obostrzeń dla pacjentów kliniki. Lipiec 2021.
Poradnik pacjenta

Operacja zaćmy w Czechach – bez obostrzeń dla pacjentów kliniki. Lipiec 2021.

Na początku lipca 2021 zostały ogłoszone nowe obostrzenia dotyczące posiadania obowiązkowego, negatywnego testu na COVID-19 po przekroczeniu granicy polsko-czeskiej nie dotyczą wszystkich. Pacjenci kliniki Europejskiej Grupy Medycznej Provisus nie muszą się martwić.

Pandemia nadal trwa, wraz z nią wprowadzane są nowe obostrzenia, których należy przestrzegać.  Jednak, czy dotyczą one wszystkich? W lipcu pojawił się obowiązek przekraczania granicy polsko-czeskiej z ważnym testem na Covid-19. Z uwagi na to, że nasza klinika Europejskiej Grupy Medycznej Provisus pomaga w operacyjnym leczeniu zaćmy to jej pacjenci z polski nie podlegają temu obowiązkowi. Zdajemy sobie sprawę, że zaćma to postępująca choroba, dla której czas ma znaczenie, dlatego każdy pacjent wybierający się do nas na operację otrzymuje zaświadczenie, które upoważnia do przebywania na terenie kliniki oraz umożliwia swobodne przekroczenie granicy bez odbywania kwarantanny.

Operacja zaćmy – czas ma znaczenie

Zaćma jest chorobą, której nie da się wyleczyć przez stosowanie środków farmakologicznych, kropli do oczu itp. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest właśnie operacja zaćmy– polega ona na usunięciu z oka zmętniałej soczewki naturalnej , a następnie wszczepieniu na jej miejsce soczewki sztucznej. Pełni ona identyczne funkcje jak soczewka naturalna, a w niektórych przypadkach bywa nawet jeszcze lepsza. W klinice Provisus wykonujemy operację zaćmy z użyciem soczewek wiodących producentów Alcon oraz Carl Zeiss. Dzięki nim można raz na zawsze pożegnać się z okularami, skorygować astygmatyzm, a nawet chronić oczy przed promieniowaniem UV. Sama operacja wykonywana jest najnowocześniejszą metodą fakoemulsyfikacji. Jest ona mało inwazyjna, skuteczna, bezpieczna i nieobarczona ryzykiem poważnych powikłań.

Zaćma jest chorobą oczu, która podstępnie uszkadza wzrok. Należy mieć świadomość, że nie u wszystkich pacjentów rozwija się ona w takim samym tempie i nie u wszystkich osiąga taki stopień zaawansowania. Operację zaćmy wykonuje się u pacjentów, u których występują objawy utrudniające normalne funkcjonowanie w życiu codziennym: pogorszenie jakości widzenia, spadek ostrości widzenia, widzenie „jak przez mgłę”, pogorszenie widzenia w nocy, widzenie podwójne, zamazywanie się kształtów przedmiotów, nieprawidłowe widzenie barw.

Operacja zaćmy w Czechach

Polska służba zdrowia nie sprzyja pacjentom z chorobami oczu. Rozwiązaniem jest skorzystanie z leczenia katarakty właśnie w Czechach. Zgodnie z unijną dyrektywą ma do niego prawo każdy obywatel Polski. Co więcej, jego koszty muszą zostać zrefundowane przez NFZ. Polacy mogą leczyć się za granicą na podstawie unijnej dyrektywy o transgranicznej opiece medycznej. Mówi ona, że jeśli w rodzimej służbie zdrowia do wymaganego zabiegu są długie kolejki, to można leczyć się w innym (dowolnym) kraju Unii Europejskiej i otrzymać za to zwrot pieniędzy. W praktyce oznacza to, że NFZ musi zwrócić dokładnie tyle, ile kosztuje leczenie danego schorzenia w kraju. W Polsce jedną z największych bolączek służby zdrowia jest leczenie zaćmy. Pacjenci ustawiają się w kolejach do specjalistów, którzy mają przeprowadzić kwalifikacje do zabiegu. W związku z tym wielu Polaków woli leczenie przeprowadzić poza granicami kraju.

Dodatkowo nasza klinika Europejskiej Grupy Medycznej Provisus gwarantuje pacjentom z Polski leczenie bez żadnych dodatkowych opłat. Pomagamy w dopełnieniu wszystkich formalności z NFZ, dzięki temu pacjent nie musi obawiać się o dokumentację i zwrot kosztów, ponieważ żadnych nie ponosi. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy są do Państwa dyspozycji przez cały czas.

 

2021-07-02 Specjalista kliniki


Jeśli są Państwo zainteresowani leczeniem zaćmy w naszej klinice Europejskiej Grupy Medycznej PROVISUS to zachęcamy do pozostawienia kontaktu telefonicznego, a nasi specjaliści skontaktują się z Państwem.