Soczewki Lucidis
Ostatnia aktualizacja: 29 września 2022
Poradnik pacjenta

Soczewki Lucidis

w ofercie kliniki Provisus

Zaćma, inaczej katarakta, jest jedną z najczęstszych chorób degeneracyjnych oczu, która wiąże się z postępującym zmętnieniem soczewki. Jedyną skuteczną metodą jej leczenia jest operacja zaćmy. Istotne jest, jakich soczewek użyjemy do tego zabiegu. W ofercie kliniki Provisus pojawiły się soczewki wewnątrzgałkowe Lucidis. Czym się wyróżniają?

Czym jest zaćma?

 

Zamglenie soczewki powoduje, że ilość światła docierającego do soczewki nie jest wystarczająca, a widziany obraz nie jest ostry. W skrajnych przypadkach może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Zaćma może być wrodzona lub nabyta. Jednak najczęściej występuje w wyniku naturalnego procesu starzenia się, podczas którego dochodzi do zmian metabolicznych i zmniejszenia stopnia przezroczystości soczewki.

 

Powoduje to zaburzenie jakości widzenia zarówno z daleka, jak i bliska. Niestety, jest to wada wzroku, której nie da się skorygować jedynie przy pomocy okularów. Rodzaj zaćmy charakteryzuje się na podstawie miejsca występowania oraz stopnia zmętnienia. Dlatego można wyróżnić zaćmę korową, podtorebkową czaszowatą i jądrową, ale też początkową i całkowitą.

 

Leczenie zaćmy

 

W zależności od stopnia rozwinięcia zaćmy możliwe jest podjęcie leczenia farmakologicznego lub operacyjnego. Stosowanie kropli do oczu o działaniu przeciw kataraktowym zalecane jest w wcześnie zdiagnozowanym stadium choroby.

 

W przypadku zmętnienia obejmującego całą siatkówkę konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego. Zabieg ten nie jest skomplikowany, najczęściej trwa około 20 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (w postaci zastrzyku lub kropli do oczu). Podczas zabiegu usuwana jest naturalna, zamglona przednia część soczewki, po czym przez drobne nacięcie w rogówce wprowadzana sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa.

 

Jakich soczewek użyć?

 

Soczewki wewnątrzgałkowe to implanty stosowane po usunięciu zaćmy w celu przywrócenia ostrości widzenia. Ich zadaniem jest zastąpienie naturalnej soczewki oka. Najczęściej wyglądają bardzo podobnie, zbudowane z części głównej dopasowanej do kształtu oka i dwóch ramion, których zadaniem jest utrzymanie implantu we właściwej pozycji na oku. Wyróżnia się głównie trzy rodzaje soczewek – jednoogniskowe, wieloogniskowe i EDOF.

 

Wybór implantu zależy głównie od określenia własnych potrzeb i stopnia wygody jakiego się oczekuje po zabiegu. Implantacja soczewki jednoogniskowej wiąże się z utratą zdolności oka do akomodacji. Po zabiegu konieczne jest noszenie okularów do dali lub bliży, ponieważ ostrość widzenia zachowana jest tylko w jednej odległości. Soczewki wieloogniskowe zapewniają ostrość widzenia w bliży i dali (soczewki dwuogniskowe) oraz, w przypadku soczewek trójogniskowych, w odległości pośredniej.

 

Dlaczego warto zastosować soczewki Lucidis?

 

Implanty EDOF (ang. Extended Depth Of Focus) to sztuczne soczewki o wydłużonej głębi ogniskowania. Wyjątkowymi soczewkami EDOF są implanty wewnątrzgałkowe Lucidis. Charakteryzują się one wygodą i ostrością widzenia, dzięki czemu doskonale nadają się dla osób, których wzrok nie może zawieść (np. zawodowych kierowców, myśliwych, pilotów).

 

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii optycznej, w przeciwieństwie do soczewek jednoogniskowych, soczewki Lucidis zapewniają ostrość widzenia do wszystkich odległości, tym samym minimalizując lub eliminując konieczność używania okularów. Są przy tym bezpieczne i wiążą się z niemal zerowym ryzykiem zaburzeń widzenia takich jak halo, olśnienia, czy poczucie utraty kontrastu.

 

Implanty wewnątrzgałkowe Lucidis są również zaawansowanymi soczewkami Premium. Oznacza to, że odpowiadają one potrzebom najbardziej wymagających pacjentów. Zastosowanie implantów o statusie Premium dodatkowo umożliwia korekcję astygmatyzmu i starczowzroczności, poprawę widzenia kontrastowego oraz zapobieganie związanemu z wiekiem zwyrodnieniu plamki.

 

Soczewki Lucidis wykorzystują zjawisko znane pod nazwą tuba świetlna Bessela. Umożliwia to uzyskanie istotnych korzyści dla pacjentów. Między innymi:

 

  1. W korzystnych warunkach oświetlenia soczewki wewnątrzgałkowe Lucidis umożliwiają czytanie z bliskiej odległości bez wspomagania się okularami. Jak to możliwe? Otóż generują dużo mocy dodatkowej (tzw. addycji), która wynosi nawet 3,0 dioptrii. Warto tutaj dodać, że konkurencyjne soczewki wewnątrzgałkowe uzyskują wyniki na poziomie 1,5-2,0 dioptrii addycji. Okazuje się więc, że w niektórych przypadkach soczewki Lucidis są nawet dwukrotnie lepsze.
  2. Technologia EDOF pozwala na zwiększenie zakresu widzianych odległości. W przypadku większości modeli soczewek dostępnych na rynku możliwe jest zwiększenie zakresu widzianych odległości pomiędzy dalą, a odległościami pośrednimi. Praktyka pokazuje jednak, że w codziennym życiu pacjenci potrzebują przede wszystkim widzieć ostro w pełnym zakresie pomiędzy bliżą (do czytania) a odległościami pośrednimi (np. przy pracy przed monitorem komputera, lub w kuchni). Rozwiązania zastosowane w soczewkach firmy Lucidis właśnie to oferują. Uzyskano efekt precyzyjnego i ostrego widzenia w pełnym zakresie odległości pośrednich, bliży i odległościach, które są pomiędzy nimi. A to wszystko bez tzw. efektu przejścia.
  3. Na rynku występuje wiele soczewek wykorzystujących nazwę EDOF. Prawda jest jednak taka, że są to soczewki o budowie w całości lub częściowo dyfrakcyjnej. Choć soczewki te nazywane są wieloogniskowymi, to tak naprawdę mają 4, 3 lub czasem tylko 2 ogniska. Technologia dyfrakcyjna ma również istotną. Dyfrakcja, a następnie interferencja światła mogą prowadzić do tego, że jakaś część światła (która nie jest skupiona w ogniskach) ulega rozproszeniu. Efekt? Utrata tzw. poczucia kontrastu, a to od niego zależy dobra jakość widzenia. W przypadku soczewek Lucidis, kontrast jest odwzorowany w 100%, a wszelkie niepożądane zjawiska świetlne niemal nie występują.

 

Dla kogo soczewki Lucidis?

 

Wszystkie powyższe cechy sprawiają, że soczewki wewnątrzgałkowe Lucidis są rekomendowane do wszczepienia w trakcie operacji zaćmy w szczególności tym pacjentom, którzy:

 

  1. Są wymagający i nie uznają kompromisów w jakości swojego życia
  2. Pracują zawodowo jako kierowcy
  3. Pracują zawodowo jako piloci
  4. Używają broni palnej (policjanci, myśliwi, żołnierze)
  5. Są osobami młodymi, prowadzącymi aktywny tryb życia

2022-09-29


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.