Operacja zaćmy Warszawa na NFZ
Ostatnia aktualizacja: 25 października 2022
Poradnik pacjenta

Operacja zaćmy Warszawa na NFZ

. Leczenie i czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy

Leczenie zaćmy to newralgiczny punkt Narodowego Funduszu Zdrowia. Z roku na rok na leczenie schorzenia przekazywane są coraz większe środki finansowe, jednak liczba pacjentów z zaćmą stale rośnie. Wiele warszawskich klinik i szpitali ma w swojej ofercie operowanie katarakty, jednak kontrakty NFZ ograniczały ich możliwości, czego skutki ponosili pacjenci. Czy coś się zmieniło? Jak długo trzeba czekać na zabieg i czy opłaca się operować zaćmę na NFZ w Warszawie?

Czy długi czas oczekiwania na zabieg w ramach NFZ to już przeszłość?

 

Jeszcze całkiem niedawno warszawscy pacjenci z zaćmą musieli czekać na operację zaćmy nawet kilka lat (rekord wynosił 5 lat!). Kolejki w klinikach i ośrodkach oferujących zabiegi były bardzo długie, ponieważ nałożone na nie limity finansowe nie pozwalały przyjmować takiej liczby pacjentów, która realnie mogłaby być poddana leczeniu, gdyby NFZ przekazała na to większe środki. Doprowadziło to do sytuacji, w której pacjenci nie mogli być operowani, chociaż było dla nich miejsce i personel gotowy im pomoc.

 

Tragedia pacjentów z zaćmą czekających na operacje długie miesiące, a nawet lata polegała na tym, że choroba ma postępujący charakter i niepodjęcie leczenia w odpowiednim czasie mogło skończyć się całkowitą ślepotą.

 

1 kwietnia 2019 roku zostały zniesione limity na operacje zaćmy, co zdecydowanie wpłynęło na poprawę sytuacji pacjentów w całej Polsce, również w Warszawie. Czas oczekiwania na operację zaćmy znacząco się skrócił, dzięki czemu każda osoba potrzebująca zabiegu z łatwością znajdzie termin w dogodnym czasie.

Warunki finansowania operacji zaćmy na NFZ

 

Decyzja dotycząca zdjęcia limitu skróciła kolejki, jednak niezupełnie rozwiązała problemy pacjentów. W przypadku zaćmy operację NFZ finansuje na określonych warunkach. Pacjenci mogą liczyć jedynie na standardową soczewkę sferyczną, która nie zwalnia ich z konieczności noszenia okularów korekcyjnych nawet po zakończonym leczeniu. Inne soczewki, asferyczne, oferowane są jedynie w prywatnych klinikach.

 

Konieczność noszenia okularów nie jest jedyną wadą jednoogniskowej soczewki sferycznej refundowanej przez NFZ. Soczewka ta ma pewne ograniczenia, np. nie ma możliwości właściwego skupienia światła, co w zdecydowanym stopniu pogarsza jakość widzenia w nocy i w słabym świetle. Dla osób aktywnych zawodowo może być to znacząca niedogodność.

Operacja zaćmy w Warszawie

 

Na operację zaćmy w Warszawie w ramach NFZ trzeba obecnie czekać maksymalnie 3-4 miesiące. Zazwyczaj możliwe jest znalezienie bliższych terminów, nawet w ciągu dwóch tygodni. Jednak pacjenci mogą liczyć jedynie na sfinansowanie przez NFZ standardowej soczewki sferycznej. W prywatnych klinikach możliwe jest znalezienie szybkich terminów i wybranie soczewki, jednak za operację zaćmy trzeba zapłacić sporą sumę. Ostateczna kwota uzależniona jest od zastosowanej metody i użytej soczewki i waha się od 3 500 do 7 500 za jedno oko.

Co dają lepsze soczewki zastosowane w leczeniu zaćmy?

 

Zastosowanie niektórych wieloogniskowych soczewek pozwala na zrezygnowanie z okularów korekcyjnych po leczeniu. Pacjenci mają możliwość ostrego widzenia z daleka i z bliska, a ich oczy są zabezpieczone przed chorobami (soczewki posiadają filtry).

Operacja zaćmy w Czechach

 

Pacjenci, których nie stać na prywatną operację zaćmy w Warszawie, a z uwagi na postępujący charakter schorzenia nie chcą czekać na zabieg w ramach NFZ, który gwarantuje im jedynie jeden rodzaj soczewki, mogą zoperować zaćmę za granicą. Szczególnie opłacalna jest operacja zaćmy w Czechach. Dzięki tzw. dyrektywie transgranicznej możesz mieć dostęp do specjalistycznego leczenia za granicą, a następnie ubiegać się o refundację od Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Wybranie tej opcji pozwala Ci:

  • skrócić czas oczekiwania na zabieg;
  • dokonać wyboru soczewki (również nowoczesnej soczewki asferycznej);
  • skorzystać z dofinansowania NFZ i odzyskać część z poniesionych kosztów.

2022-10-25


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.