Operacja zaćmy z soczewkami EDoF. Na czym polega?
Rozpoznanie zaćmy może wzbudzić niepokój i obawy pacjenta. Jednak medycyna oferuje dziś niezawodne metody skutecznego leczenia zaćmy. Dodatkowo umożliwiają one korekcję innych zaburzeń widzenia, które mogą występować u pacjenta, takich jak astygmatyzm, dając choremu możliwość cieszenia się na nowo dobrym wzrokiem.
Nasz wykwalifikowany zespół specjalistów w dziedzinie leczenia zaćmy stosuje najnowocześniejsze technologie w celu skutecznego zaspokojenia indywidualnych potrzeb dotyczących narządu wzroku. Pomogli oni wielu pacjentom takim jak Państwo odzyskać dobry wzrok. Poniżej znajdą Państwo więcej informacji na temat zaawansowanych metod leczenia i tego w jaki sposób przywrócą Państwu radość widzenia.
Czym jest zaćma?
Zaćma to stopniowe zmętnienie naturalnej soczewki oka, spowodowane zmianą w strukturze białek. Dolegliwość ta występuje u większości osób prędzej czy później. W rzeczywistości u wielu osób w wieku powyżej 50 lat występuje jakaś forma zaćmy. W zdrowym oku soczewka skupia promienie światła na siatkówce znajdującej się w tylnej części oka, tworząc wyraźny obraz. Wraz z wiekiem soczewka staje się grubsza i mniej przezroczysta. Utrudnia to przedostawanie się światła powodując w efekcie zamazane widzenie, określane jako zaćma. Zaćma bardzo przypomina zamglone okno, przez które nie widać nic wyraźnie.
Nowoczesne leczenie zaćmy
Zaćmy nie można leczyć farmakologicznie ani korygować za pomocą okularów. Zmętniałą soczewkę oka należy usunąć chirurgicznie. Operacyjne usunięcie zaćmy jest najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgicznym na świecie. Zabieg ten jest powszechnie uważany za bezpieczny i skuteczny. Wykonuje się go zazwyczaj w komfortowych warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym i trwa on od około 15 do 30 minut. Zmętniała naturalna soczewka zostaje ostrożnie usunięta przez niewielkie nacięcie na krawędzi rogówki. Zostaje ona zastąpiona przez bardzo małą sztuczną soczewkę (nazywaną soczewką wewnątrzgałkową), która zostaje wszczepiona przez to samo nacięcie.
Soczewki wewnątrzgałkowe (IOL) pozwalają przywrócić ostrość widzenia osobom, u których zaćma spowodowała niewyraźne widzenie. Soczewki wewnątrzgałkowe stanowią wysoce innowacyjną technikę leczenia zaćmy. Soczewka wykonana zazwyczaj z miękkiego syntetycznego i biokompatybilnego materiału jest niewidoczna i niewyczuwalna w oku. Soczewki mogą mieć jeden lub więcej punktów ogniskowania w celu imitacji właściwości optycznych naturalnej soczewki, zapewniając pacjentowi lepszą jakość widzenia po operacji.
Jak działa wewnątrzgałkowa soczewka EDof?
Obecnie dostępne są różne rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych. Wszystkie umożliwiają leczenie zaćmy. Jednak niektóre soczewki oferują dodatkowe funkcje, np. korekcję uprzednio istniejących zaburzeń widzenia w celu zapewnienia jeszcze lepszej jakości widzenia na określone odległości po operacji usunięcia zaćmy. Jednoogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe Najczęściej stosowany rodzaj soczewki wewnątrzgałkowej ma jednoogniskową optykę z jedną mocą korekcyjną. Soczewki jednoogniskowe zapewniają dobre widzenie tylko na jedną odległość, zazwyczaj do dali. W przypadku bliższych odległości pacjenci zazwyczaj nadal muszą używać okularów. Poza potrzebą dodatkowych okularów, soczewki jednoogniskowe nie powodują dalszych działań niepożądanych.
Wieloogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe zapewniają dodatkowe punkty ostrości. Pozwalają widzieć pacjentom na różne odległości i cieszyć się większą (lub nawet pełną) wolnością od okularów. W związku z tym wieloogniskowe soczewki IOL nie tylko leczą zaćmę, ale również starczowzroczność. Jednak nie wszyscy pacjenci tolerują wieloogniskowe IOL równie dobrze. Ze względu na konstrukcję, niektórzy pacjenci mogą odczuwać skutki uboczne takie jak efekt halo wokół źródeł światła, zwłaszcza w nocy. Soczewki wewnątrzgałkowe o wydłużonej głębi ostrości (EDoF) Nowy typ soczewek wewnątrzgałkowych o wydłużonej głębi ostrości (EDoF), pozwala wyraźnie widzieć na odległości pośrednie i w dali. Soczewki EDoF łączą zalety zarówno jednoogniskowych, jak i wieloogniskowych soczewek, zapewniając idealną równowagę między wolnością od okularów i mniejszą ilością efektów ubocznych.
Szeroki obszar widzenia Dobre widzenie w życiu codziennym
Soczewki wewnątrzgałkowe o wydłużonej głębi ostrośći EDoF to zaawansowana technologia IOL. Zapewniają ostre widzenie w szerokim zakresie odległości, od dalekich do pośrednich. Dzięki soczewkom możesz wykonywać różne czynności takie jak aktywności sportowe, spotkania ze znajomymi, sprzątanie, gotowanie, zakupy czy inne zajęcia domowe jak również pracować przy komputerze, oglądać telewizję czy prowadzić samochód bez konieczności noszenia okularów. Codzienne zajęcia stają się prostsze i sprawiają więcej radości. Większość aktywności można wykonywać bez okularów, które mogą być konieczne przy czytaniu drobnego druku lub prac wymagających dużej precyzji. Soczewki wewnątrzgałkowe o wydłużonej głębi ostrości są idealnym wyborem dla wszystkich, którym zależy na zachowaniu aktywnego trybu życia w późniejszym okresie życia oraz dla osób poszukujących większego komfortu i wolności od okularów w trakcie codziennych czynności – głównego czynnika wpływającego na poprawę jakości życia.
Mniej wizualnych efektów ubocznych Więcej komfortu widzenia w nocy
Soczewki EDoF oferują większą wolność od okularów jednocześnie zmniejszając wizualne skutki uboczne zazwyczaj związane z soczewkami wieloogniskowymi. Niektórzy pacjenci są bardziej, inni mniej wrażliwi na zjawiska świetlne, takie jak halo lub blask wokół źródeł światła, szczególnie w nocy. Pacjenci z soczewkami EDOF na ogół cieszą się dobrym widzeniem w nocy, co jest szczególnie ważne np. podczas jazdy samochodem po zachodzie słońca. Niezakłócone i niezawodne widzenie, zapewnione przez soczewki EDoF daje pacjentom poczucie dodatkowego komfortu i bezpieczeństwa. Soczewki EDoF często doskonale pasują osobom zainteresowanym soczewkami wewnątrzgałkowymi, ponieważ doskonale łączą większą wolność od okularów z wysokim komfortem widzenia w dzień i w nocy.
Gdy wzrok jest zagrożony, każdy chce otrzymać jak najlepszą metodę leczenia. Soczewki wewnątrzgałkowe EDoF od firmy ZEISS to nowy standard w leczeniu zaćmy. Ich doskonałe właściwości optyczne pomogły wielu pacjentom z zaćmą na świecie poprawić znacząco jakość widzenia. Soczewki AT LARA firmy ZEISS nadają się idealnie dla osób, które pragną na nowo cieszyć się wyraźnym widzeniem.
2024-11-23
Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.