Zaćma korowa: przyczyny, objawy i leczenie zaćmy korowej
Zaćma polegająca na zmętnieniu soczewki oka może prowadzić do zamazania i zniekształcenia widzenia, a w efekcie nawet do całkowitej ślepoty. Odczuwane problemy ze wzrokiem będą jednak różniły się w zależności od rodzaju zaćmy. Jednym z nich jest zaćma korowa, w przypadku które zmętnieniu ulegają poszczególne warstwy otaczające jądro soczewki. Czym objawia się zaćma korowa i w jaki sposób przebiega jej leczenie?
Przyczyny zaćmy korowej: czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia zaćmy
Zaćma jest jedną z najczęściej występujących chorób oka. Jako jedną z najpopularniejszych przyczyn zaćmy wskazuje się naturalne procesy starzenia się organizmu oraz narządu wzroku. Z wiekiem soczewka traci swoją przezierność, w efekcie czego zmniejsza się kontrast, a ostrość wzroku może ulec znacznemu osłabieniu. Przyczyną zaćmy korowej, która jest jednym z rodzajów zaćmy ze względu na lokalizację zmian – podobnie jak zaćmy jądrowej czy podtorebkowej tylnej – mogą być także stany zapalne błony naczyniowej, stosowanie niektórych leków, takich jak sterydy, czy chociażby urazy oka.
Niekiedy zaćma korowa może być również schorzeniem towarzyszącym osobom zmagającym się z krótkowzrocznością czy cukrzycą. W przypadku zaćmy wrodzonej, za jej przyczynę można uznać także predyspozycje genetyczne, abberacje chromosomowe czy zakażenia okresu noworodkowego.
Jakie są objawy zaćmy korowej i po czym ją rozpoznać?
W zależności od lokalizacji zmętnień soczewki, zaćma korowa początkowo może nie dawać żadnych objawów. Rozwijając się w zewnętrznych włókach soczewki, zmętnienia mogą pojawiać się na jej obwodzie nawet przez wiele lat, a pacjent może nie zauważyć żadnych niepokojących sygnałów. Może jedynie skarżyć się na nadwrażliwość na światło, oślepienie przez światła samochodów w nocy czy rozdwajanie się widzianego obrazu.
Dopiero w momencie, gdy zaćma korowa przybiera bardziej zaawansowaną formę i pojawia się w centrum soczewki, ostrość wzroku znacznie spada, pojawia się duże upośledzenie widzenia, a pacjent może zauważać podwójne kontury obrazu. Nienaturalne rozszczepienie się światła może być pierwszą niepokojącą oznaką świadczącą o rozwijającej się zaćmie korowej.
Jak przebiega leczenie zaćmy korowej?
Zaćma korowa czy to inny rodzaj katarakty, jest podstępną chorobą, która może rozwijać się przez wiele lat, stopniowo upośledzając zdolność widzenia. To, co jednak wydaje się najważniejsze, jest to schorzenie, które można skutecznie wyleczyć. Jedynym sprawdzonym sposobem na leczenie zaćmy korowej jest operacyjne jej usunięcie metodą fakoemulsyfikacji.
Fakoemulsyfikacja to nieskomplikowany zabieg, który przeprowadzany jest w ramach chirurgii jednego dnia, zwykle w znieczuleniu miejscowym. Polega na rozdrobnieniu i usunięciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków. Zabieg ten wymaga jedynie niewielkiego nacięcia w rogówce, przez które następnie wszczepiona zostanie nowa, sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa. Decydując się na operacyjne leczenie zaćmy warto mieć na uwadze fakt, że soczewkę wymieniamy raz na całe życie.
Dlatego właśnie tak ważny jest wybór jak najlepszej soczewki. Co jednak istotne, prawo wyboru soczewki ma jedynie pacjent decydujący się na leczenie zaćmy poza granicami Polski.
2024-11-23
Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.