Laserowe usuwanie zaćmy. Na czym polega laserowa operacja zaćmy?
Ostatnia aktualizacja: 14 grudnia 2021
Poradnik pacjenta

Laserowe usuwanie zaćmy. Na czym polega laserowa operacja zaćmy?

Operacja zaćmy była tradycyjnie wykonywane ręcznie przez chirurga, za pomocą sądy, która emituje fale utradźwiękowe. Laserowe usuwanie zaćmy wykonuje się od stosunkowo niedawna.

 

Czym różni się laserowe usuwanie zaćmy od fakoemulsyfikacji?

W tradycyjnej metodzie usuwania zaćmy nacięcia w rogówce wykonuje się za pomocą jednorazowego ostrza diamentowego. Chirurg używa specjalistycznego urządzenia, aby utworzyć otwór w torebce soczewki. Celem jest rozbicie starej, zmętniałem soczewki oka i dopasowanie rozmiaru do soczewki zastępczej. Aby usunąć zaćmę, do oka wprowadza się małą sondę, która emituje fale ultradźwiękowe, rozbijające zmienioną soczewkę na kawałki. Sonda służy również do odsysania fragmentów starej soczewki.

W przypadku laserowej operacji zaćmy nacięcia można wykonać za pomocą lasera, który służy również do dokładnego otwarcia torebki soczewki. Dodatkowo energia lasera jest wykorzystywana do zmiękczenia soczewki przed jej usunięciem. Fragmenty starej soczewki są nadal usuwane za pomocą sondy, umieszczana także jest nowa, sztuczna soczewka. Tę metodę poleca się w przypadku powstania zaćmy wtórnej.

 

Przeciwwskazania do zabiegu laserowego usunięcia zaćmy

Nie możesz poddać się laserowemu usuwaniu zaćmy, jeśli przeszedłeś wcześniej operację rogówki lub jaskry. Przeciwwskazaniem są równiej blizny na oczach lub problemy z funkcjonowaniem źrenic. Laserowego zabiegu nie stosuje się zazwyczaj w przypadku pierwszej operacji zaćmy, a jedynie wtórnego zmętnienia soczewki.

 

Ryzyko laserowego usuwania zaćmy

Niepożądane skutki operacji obejmują krwawienie, obrzęk, infekcję lub uszkodzenie oka. Wzrok może trwale się pogorszyć, jeśli te powikłania zostaną zlekceważone przez pacjenta. Zabieg laserowego usuwania zaćmy wiąże się jednak z mniejszym prawdopodobieństwem powikłań przy powtórnym zabiegu zaćmy.

 

Laserowe usuwanie zaćmy – zalety

W laserowym usuwaniu zaćmy zużywa się mniej energii niż w tradycyjnej chirurgii. Zmniejsza to ryzyko niektórych powikłań, takich jak uszkodzenie torebki, krwawienie lub odwarstwienie siatkówki. Rana pooperacyjna goi się szybciej. Dodatkowo, wybór soczewek wieloogniskowych może zmniejszyć zależność od okularów korekcyjnych po zabiegu.

 

Jak przygotować się do zabiegu?

Konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych, w tym pełnej morfologii (CBC) i testów biochemicznych krwi. W niektórych klinikach zaleca się także prześwietlenie klatki piersiowej i elektrokardiogram (EKG) w ramach badań przedoperacyjnych, zwłaszcza dla ludzi starszych.

W dniu zabiegu nie powinno się nakładać na twarz kremu czy makijażu. Ubiór powinien być wygodny, pozwalający na swobodę ruchów.

 

Jak wygląda laserowa operacja zaćmy?

Sam zabieg usuwania zaćmy trwa około 20 minut. Wraz z przygotowaniem do operacji i rekonwalescencją pooperacyjną możesz oczekiwać, że spędzisz od jednej do trzech godzin w klinice.

Przed zabiegiem zostanie Ci podany lek znieczulający, który sprawi, że poczujesz się senny i zrelaksowany. Możesz także zasnąć. Następnie do oka zostanie wprowadzone znieczulenie miejscowe. Chirurg wykona laserem małe nacięcie na obwodzie rogówki. To nacięcie powinno mieć długość około 2 do 2,5 milimetrów (mm). Do rozbicia soczewki na małe kawałki używa się lasera femtosekundowego. Kolejnym krokiem jest wstawienie implantu soczewki wewnątrzgałkowej w celu zastąpienia tej, która została wcześniej usunięta.

Nacięcie samo się zamknie, nie są więc potrzebne szwy. Oko zostanie zabezpieczone gazą i bandażem.

 

2021-12-14


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.