Operacja zaćmy – przeciwwskazania do operacji zaćmy
Ostatnia aktualizacja: 1 kwietnia 2021
Poradnik pacjenta

Operacja zaćmy – przeciwwskazania do operacji zaćmy

Metoda fakoemulsyfikacji to dziś jeden z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych zabiegów operacyjnego usunięcia zaćmy. Jest on precyzyjny, małoinwazyjny, a przede wszystkim bezpieczny. Pacjent operowany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu od razu po operacji może opuścić klinikę. Operacja zaćmy u większości osób przebiega sprawnie i bez żadnych powikłań. Jednak jak w przypadku każdej innej operacji istnieją przeciwwskazania do operacji zaćmy. Co jest przyczyną skreślenia pacjentów z operacyjnego usunięcia zaćmy? Jakie są najczęstsze przeciwskazania do operacji? Na to pytanie odpowie specjalista z kliniki Europejskiej Grupy Medycznej Provisus.

 

Kto jest kandydatem do operacji usunięcia zaćmy?

Zaćma oka to stopniowy proces, który głównie postępuje wraz z wiekiem. Zazwyczaj dotyka ona obydwu oczu, ale często w jednym z nich postępuje szybciej, a co za tym idzie występuje wcześniej. Tylko w rzadkich przypadkach choroba ta ujawnia się już w dzieciństwie w wyniku chorób genetycznych lub defektów enzymatycznych. Okulista może wykryć zaćmę podczas badania okulistycznego. Jednak, to właśnie pacjent zauważa pierwsze symptomy tej choroby.

 

Operacja zaćmy jest zalecana dla większości pacjentów, u których choroba została wykryta. Jednak nie każdy pacjent może liczyć na refundację NFZ do tego typu zabiegu. Według aktualnych wytycznych Narodowego Funduszu Zdrowia, operacja zaćmy podlega refundacji, jeśli ostrość widzenia pacjenta wynosi 0,6 lub mniej. W tym przypadku pacjenci z zaćmą początkową, którzy chcą mieć wykonany zabieg w ramach ubezpieczenia zdrowotnego muszą poczekać, aż ich ostrość wzroku się pogorszy lub skorzystać z prywatnej opieki.

Warto wspomnieć, że operacja zaćmy jest małoinwazyjna dla organizmu, ponieważ zwykle trwa ona do 20 minut i dzięki znieczuleniu miejscowemu nie obciąża serca ani płuc pacjenta. Ponadto inne, wcześniejsze operacje oczu nie są przeciwwskazaniem do usunięcia zaćmy. Jednak rekomenduje się usunięcie zmian na jednym oku podczas jednego zabiegu.

 

Przeciwwskazania do operacji zaćmy

Wśród najczęściej pojawiających się przeciwwskazań na drodze do operacji zaćmy występują zwykle poważne, przewlekłe choroby. Schorzenia typu: ciężka niewydolność krążeniowo-oddechowa oraz przebyte do pół roku przed operacją udary mózgu, czy zwały serca stwarzają dla pacjenta bezpośrednie zagrożenie. Jednak, w każdym przypadku to lekarz prowadzący decyduje, czy stan pacjenta wyklucza możliwość przeprowadzenia operacji zaćmy. To również kluczowa informacja, dla specjalisty, do którego przychodzi pacjent chcący wykonać operację.

 

W niektórych przypadkach zaćma może współistnieć z innymi chorobami oczu, które ograniczają nasz wzrok. To one mogą sprawić, że zabieg usunięcia zaćmy nie poprawi jakości naszego widzenia. Jeżeli pacjent ma zaawansowanie zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) lub odwarstwienie siatkówki, czy aktywny stan zapalny i jednocześnie zaćmę, to jej usunięcie i wszczepienie nowej soczewki nie poprawi naszego wzroku. W takich przypadkach zabieg nie jest zalecany. Przeciwwskazaniem do operacji zaćmy jest stożek rogówki lub patologiczne zmiany na dnie oka. Kolejnym przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu jest ciąża oraz okres karmienia piersią.

 

Przeciwskazaniem do operacji zaćmy nie jest cukrzyca czy astma. Główną przeszkodą będą sytuacje, w których zabieg usunięcia zaćmy nie może zostać przeprowadzony bezpiecznie ze względów zdrowotnych. Przeszkodą są również inne choroby oczu uniemożliwiające osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów operacji. Jako przykład może podać AMD (zwyrodnienie plamki żółtej), jaskrę oraz odwarstwienie siatkówki. Przez te dolegliwości nawet odpowiednio dobrana soczewka nie da gwarancji powrotu ostrego, dobrego widzenia i operacja może w tym przypadku być zabiegiem podwyższonego ryzyka.

 

Za to przeciwskazaniem do operacji zaćmy są na pewno problemy występujące w obrębie operowanego oka, które uniemożliwiają bezpieczne przeprowadzenie operacji bez ryzyka wystąpienia powikłań. Jednym z problematycznych przypadków będą wszelkie infekcje oka lub jego okolic. Mogą one doprowadzić do groźnego zapalenia wnętrza gałki ocznej.  Przed operacją infekcje powinny zostać bezwzględnie zaleczone, a samo oko po zabiegu powinno być kontrolowane przez lekarza pod kątem możliwości wystąpienia infekcji pooperacyjnej. Przepisane przez okulistę krople i maści z antybiotykiem powinny być tu stosowane z jeszcze większą uwagą. Przeciwskazaniem do operacji zaćmy jest również zapalenie spojówek, nad którym należy zapanować przed przystąpieniem do operacji. Problemem może okazać się również zatkany kanalik łzowy, czy podwinięcie powieki górnej, wywinięcie powieki dolnej lub całkowita niedomykalność powiek.

 

Pacjent po szczepionce przeciw COVID-19

Czy istnieją przeciwskazania do operacji zaćmy po szczepieniu przeciw COVID-19? Odpowiedź brzmi TAK I NIE. Dlaczego?  Każde szczepienie wiąże się z możliwością wystąpienia objawów poszczepiennych. U każdego pacjenta organizm w inny sposób reaguje na podaną szczepionkę. Skutki uboczne podania szczepionki u osób powyżej 55. roku życia występują rzadziej i z mniejszym nasileniem niż u osób młodszych.  To czy pacjent może poddać się planowanej operacji zaćmy zależy tylko i wyłącznie od jego samopoczucia i kondycji zdrowotnej. Przeciwskazaniem do operacji zaćmy jest na pewno podwyższona temperatura, osłabienie, bóle mięśni, dreszcze oraz zmęczenie. Nasz specjalista Dr Wojciech Banyś zaleca wszystkim pacjentom, aby po szczepieniu przeciw COVID-19 odczekali około 4-5 dni. W dniu operacji zaćmy pacjent powinien być w jak najlepszej formie oraz w pełni sił.

 

Fakoemulsyfikacja, czyli operacyjne usunięcie zaćmy potrafi znacznie poprawić komfort widzenia u pacjentów. Zamiast widzieć świat przez „zabrudzoną szybę”, pacjent zaczyna dostrzegać kolory, a przede wszystkim obraz staje się ostry. Ponadto wykonując operację pacjent przy wyborze odpowiedniej soczewki ma możliwość całkowitej rezygnacji z noszenia okularów. Najważniejsza jest jednak odpowiednia diagnoza i wykrycie chorób współistniejących oraz dostosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego i nie ukrywanie przeciwwskazań do zabiegu usunięcia zaćmy przed lekarzem operującym. 

 

Dowiedz się więcej o operacji zaćmy:

 

Zaostrzenie kryteriów kwalifikacji do operacji zaćmy
Jednodniowe zabiegi usuwania zaćmy
Mechanizm powstawania zaćmy
Rekonwalescencja po operacji zaćmy
Pozbądź się zaćmy
Przeciwwskazania do operacji zaćmy
Operacja zaćmy z soczewkami edof
Ile kosztuje operacja zaćmy
Operacja zaćmy w 2 tygodnie
Zaćma jakie soczewki wybrać
Okulary po operacji zaćmy
Jakie ubranie do operacji zaćmy
Operacja zaćmy w Czechach
Zalecenia po operacji zaćmy
Powikłania po operacji zaćmy
Zaćma leczenie ziołami
Operacja zaćmy na NFZ gdzie najszybciej

2021-04-01 Specjalista kliniki Europejskiej Grupy Medycznej Provisus


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.