Pozbądź się zaćmy szybko i bezboleśnie
Ostatnia aktualizacja: 7 listopada 2020
Poradnik pacjenta

Pozbądź się zaćmy szybko i bezboleśnie

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), zaćma należy do najczęstszych przyczyn utraty wzroku. W Polsce diagnozuje się ją u ok. 800 tysięcy osób ale część z nich nie poddaje się leczeniu z obawy przed bólem podczas zabiegu i późniejszą długą rekonwalescencją. A tymczasem nowoczesne techniki chirurgiczne sprawiają, że operacja zaćmy jest mało inwazyjna, trwa niecałe 20 minut i jest bezbolesna dla pacjenta.

 

Zaćma nie bez powodu nazywana jest przypadłością osób starszych, gdyż postępujący proces starzenia dotyczy również wzroku. Wraz z upływem czasu soczewka oka – struktura, która odpowiada za skupienie promieni świetlnych oraz wyraźne widzenie obiektów w różnej odległości, traci swoją elastyczność, a na jej powierzchni zaczynają odkładać się białka, doprowadzając do procesu mętnienia. W konsekwencji soczewka przybiera barwę żółtą lub brunatną, do oka dostaje się coraz mniej promieni świetlnych, a te ulegając rozproszeniu – powodują pogorszenie jakości i ostrości widzenia.

 

Proces postępowania zaćmy przebiega inaczej dla każdego pacjenta – niekiedy choroba rozwija się kilka miesięcy, innym razem kilka lat. Zmętnienie ma również charakter niesymetryczny tzw. może pojawiać się tylko w jednym lub obu oczach, a dodatkowo w każdym z nich może „dojrzewać” w innym tempie. Pacjent może więc jednym okiem nie widzieć już wcale, podczas gdy drugie funkcjonuje całkiem sprawnie. Zaćma jest więc schorzeniem podstępnym, które zwykle nie powoduje dolegliwości bólowych, a bagatelizowane – prowadzi do utraty wzroku. Jedyną skuteczną terapią jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie na jej miejsce sztucznej, wyposażonej w filtr UV. Okuliści podkreślają jednak zgodnie, że zaćma jest schorzeniem w pełni uleczalnym, niezależnie od wieku chorego – operacji mogą poddać się nawet 100-letnie osoby. Efekty są wręcz spektakularne, bo pacjent praktycznie odzyskuje wzrok i znów może cieszyć się pełną ostrością widzenia.

 

Niegdyś operacje usuwania zaćmy były inwazyjne i polegały na usunięciu całej soczewki wraz z torebką, w której się znajduje. Pacjent był zmuszony pozostawać dłuższy czas na obserwacji w szpitalu, a do tego musiał nosić do końca życia okulary o silnej mocy. Współczesna, dynamicznie rozwijająca się dziedzina chirurgii okulistycznej sprawiła, że zabieg eliminowania zaćmy jest traktowany jako ambulatoryjny i trwa ok. 20 minut. Wykorzystuje się do tego ultraprecyzyjny sprzęt, zwany laserem femtosekundowym.

 

Pacjent znieczulany jest wcześniej miejscowo kroplami do oczu. Chirurg wykonuje ok. 1,5 – 2 mm nacięcie rogówki, przez które wprowadza instrument rozbijający ultradźwiękami twarde masy zmętniałej soczewki. Na jej miejsce wszczepia sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. W klinice Europejskiej Grupy medycznej PROVISUS pacjent ma możliwość wyboru soczewek najnowszych generacji, a każda zawiera w sobie m.in. filtry UV, chroniące siatkówkę przed promieniowaniem zewnętrznym. Chirurg może zaproponować również soczewkę, która koryguje wady wzroku – krótkowzroczność, nadwzroczność jak i astygmatyzm.

 

Laser femtosekundowy ogranicza do minimum ryzyko powikłań pooperacyjnych, jest mało inwazyjny dla oka i nie wymaga założenia szwów. Pacjent może tego samego dnia, po krótkim odpoczynku opuścić klinikę. W trosce o najwyższe standardy i bezpieczeństwo usług medycznych, klinika Europejskiej Grupy Medycznej PROVISUS gwarantuje również pacjentom pełne ubezpieczenie, pakiet leków osłonowych i pooperacyjnych oraz niezbędne badania kontrolne.

 

Dowiedz się więcej o operacji zaćmy:

 

Zaostrzenie kryteriów kwalifikacji do operacji zaćmy
Jednodniowe zabiegi usuwania zaćmy
Mechanizm powstawania zaćmy
Rekonwalescencja po operacji zaćmy
Pozbądź się zaćmy
Przeciwwskazania do operacji zaćmy
Operacja zaćmy z soczewkami edof
Ile kosztuje operacja zaćmy
Operacja zaćmy w 2 tygodnie
Zaćma jakie soczewki wybrać
Okulary po operacji zaćmy
Jakie ubranie do operacji zaćmy
Operacja zaćmy w Czechach
Zalecenia po operacji zaćmy
Powikłania po operacji zaćmy
Zaćma leczenie ziołami
Operacja zaćmy na NFZ gdzie najszybciej

2020-11-07


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.