Soczewki wewnątrzgałkowe refundowane przez NFZ – jakie soczewki refunduje NFZ w 2025 roku?
Pogorszenie widzenia na odległość, problem z rozróżnianiem barw, przymglone widzenie i szybsze męczenie się oczu – to wszystko objawy, które mogą świadczyć o rozwijającej się zaćmie. Jedynym ratunkiem dla osób z kataraktą jest operacyjne usunięcie zaćmy. Zabieg ten można wykonać zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ. Jakie są soczewki wewnątrzgałkowe refundowane przez NFZ? Czy możliwa jest dopłata do soczewek nowszej generacji?
- 1 Operacja zaćmy na NFZ w praktyce – jak to wygląda?
- 2 Jakie soczewki refunduje NFZ w 2025 roku?
- 3 Zaćma – dopłata do soczewek 2025. Czy jest możliwa w Polsce?
- 4 Zaćma – dopłata do soczewek 2025. Jak wygląda to za granicą?
- 5 Soczewki wewnątrzgałkowe refundowane przez NFZ a soczewki nowszej generacji
- 6 Refrakcyjna wymiana soczewki NFZ – czy dofinansowanie jest możliwe?
Operacja zaćmy na NFZ w praktyce – jak to wygląda?
Z zaćmą, która jest jedną z najczęściej występujących chorób narządu wzroku, mierzy się coraz więcej osób. Każda z nich decydując się na jedyny skuteczny sposób wyleczenia katarakty, czyli operacyjne usunięcie zaćmy, musi podjąć niełatwą decyzję. Może ustawić się w długiej kolejce osób oczekujących na zabieg w publicznej placówce w Polsce lub wybrać operację w prywatnym gabinecie. Każde z tych rozwiązań będzie miało jednak swoje wady. Nieleczona zaćma może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku, więc czas ma tutaj niemałe znaczenie. Ogromną szansą dla chorego jest jednak operacja zaćmy za granicą.
Długie kolejki, w których muszą ustawić się chorzy na zaćmę, to nie jedyny argument, który podważałby opłacalność przeprowadzenia operacji zaćmy w Polsce. Jednym z najważniejszych kryteriów, które przemawiają na korzyść usunięcia katarakty za granicą jest między innymi możliwość wyboru soczewki nowszej generacji. Tymczasem soczewki wewnątrzgałkowe refundowane przez NFZ, które stosowane są w Polsce, to podstawowe soczewki jednoogniskowe. Zupełnie inne niż te, które stosowane są w klinikach chociażby w Czechach, Niemczech czy na Litwie.
Jakie soczewki refunduje NFZ w 2025 roku?
Leczenie zaćmy w Polsce jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W praktyce oznacza to, że zarówno badania kwalifikacyjne do zabiegu, samo przygotowanie do operacji, koszty soczewki czy konsultacji pooperacyjnych, w pełni pokrywa NFZ. Jeszcze nie tak dawno chorzy, którzy decydowali się na operację w
2022 rok nie przyniósł żadnych zmian w kontekście możliwości wyboru soczewki lepszej generacji. A więc jakie soczewki refunduje NFZ w 2022 roku? Soczewki wewnątrzgałkowe refundowane przez NFZ to soczewki sferyczne, które pozwalają jedynie na lepsze widzenie z jednej odległości natomiast nie poprawiają widzenia na odległości pośrednie. Soczewki asferyczne są refundowane, choć wymagają dopłaty.
Zaćma – dopłata do soczewek 2025. Czy jest możliwa w Polsce?
Soczewki wewnątrzgałkowe refundowane przez NFZ, czyli soczewki sferyczne jednoogniskowe to soczewki o stałej mocy korygującej na całej swej powierzchni i zapewniające lepsze widzenie jedynie z dali. Oznacza to, że pacjent po zabiegu nadal będzie musiał nosić okulary korekcyjne, które umożliwią mu chociażby czytanie czy pracę przy komputerze. Na rynku znajdziemy jednak o wiele bardziej zaawansowane soczewki nowszych generacji, takie jak chociażby soczewki wieloogniskowe czy soczewki toryczne. Te najnowszej generacji przywracają pacjentom komfort życia oraz lepszą jakość widzenia z każdej odległości, a co najważniejsze – mogą zlikwidować nawet problem astygmatyzmu. Niestety, z żadnej z tych soczewek nie będą mogli skorzystać pacjenci, którzy zdecydują się na operację w Polsce w ramach NFZ. Dlaczego?
W przypadku Polaków, którzy podejmą się leczenia choroby, jaką jest zaćma, dopłata do soczewek w 2022 roku nie jest możliwa. Było tak już wcześniej i w tej kwestii niestety nic się nie zmieniło. W praktyce oznacza to tyle, że osoba chcąca dopłacić z własnej kieszeni do lepszej jakościowo soczewki, nie ma takiej możliwości. Chcąc mieć prawo wyboru musi zdecydować się na zabieg w prywatnym gabinecie, co oznacza, że płaci nie tylko za sam wybór soczewki, ale także wszelkie kwalifikacje do operacji, koszty zabiegu czy konsultacji pooperacyjnych. Cena usunięcia katarakty w prywatnej klinice zależy przede wszystkim od rodzaju soczewki i może wahać się od 4 do 9 tysięcy złotych.
Zaćma – dopłata do soczewek 2025. Jak wygląda to za granicą?
Dla osób zmagających się z zaćmą i podejmujących decyzje o jej operacyjnym usunięciu, operacja katarakty za granicą jest niezwykle kuszącą propozycją. Dlaczego? U osób, u których zdiagnozowana została zaćma, dopłata do soczewek 2022 roku jest jak najbardziej możliwa, pod warunkiem, że operacja odbędzie się w Czechach.
W praktyce oznacza to tyle, że jeśli pacjent zdecyduje się na wybór soczewki nowszej generacji, czyli takiej która przykładowa zlikwiduje astygmatyzm i uwolni go od potrzeby noszenia okularów korekcyjnych, będzie on musiał jedynie dopłacić różnicę wynikają z wyboru lepszej soczewki. To jednak nie wszystko! Operacja zaćmy za granicą to nie tylko możliwość wyboru lepszej generacji soczewki, ale także zdecydowanie krótszy okres oczekiwania, szansa na szybszą kwalifikację do zabiegu i bardzo wysoki poziom opieki medycznej.
Wszystko to jest możliwe dzięki tak zwanej dyrektywie transgranicznej, dzięki której państwa Unii Europejskiej są zobowiązane do zwrotu osobom ubezpieczonym kosztów leczenia poniesionych w innych krajach Wspólnoty.
Soczewki wewnątrzgałkowe refundowane przez NFZ a soczewki nowszej generacji
Wybór soczewek wewnątrzgałkowych jest naprawdę spory. Niemniej pacjenci, którzy decydują się na operację zaćmy w Polsce w ramach NFZ, nie dostają żadnego wyboru. Znacznie większe możliwości daje nam operacja w Czechach. Tutaj mamy już do wyboru soczewki jednoogniskowe, wieloogniskowe, soczewki toryczne czy specjalistyczne soczewki wewnątrzgałkowe.
Te pierwsze pozwalają na skorygowanie wzroku jedynie w jednym punkcie ogniskowania. Poprawiają więc wzrok, ale nie korygują wad refrakcyjnych, takich jak astygmatyzm. Kolejne soczewki, czyli soczewki wieloogniskowe są najbardziej zaawansowane technologicznie i zapewniają pełny zakres widzenia – poprawiają jakość widzenia zarówno dali, bliży jak i odległości pośrednich. Po operacji zaćmy z wszczepieniem soczewki wieloogniskowej, pacjenci w większości przypadków mogą zrezygnować z noszenia okularów korekcyjnych, co ma ogromny wpływ na podniesienie komfortu ich życia. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się w przypadku osób pracujących przed komputerem. Z kolei soczewki toryczne mają zastosowanie u pacjentów, u których został zdiagnozowany astygmatyzm, który związany jest z asymetrią rogówki. Tutaj również do wyboru mamy zarówno soczewki toryczne jednoogniskowe, czyli takie, które zlikwidują astygmatyzm, ale nadal będą wymagały noszenia czy też soczewki toryczne wieloogniskowe, które jednocześnie poprawią jakość widzenia z każdej odległości i zlikwidują problem astygmatyzmu. Wśród nowocześniejszych soczewek dostępne są także soczewki asferyczne, które mają żółty filtr światła niebieskiego, soczewki z żółtym filtrem i UV czy najnowocześniejsze trójogniskowe soczewki.
Warto mieć na uwadze, że pacjenci z astygmatyzmem, w przypadku, gdy ten nie zostanie usunięty podczas zabiegu, w dalszym ciągu będą musieli korzystać z okularów korekcyjnych. Nieskorygowanie astygmatyzmu podczas zabieg operacji zaćmy sprawi, że pacjent nadal może mieć problemu z prawidłowym widzeniem na bliższe i dalsze odległości. Warto jednak wiedzieć, że soczewek torycznych nie stosuje się natomiast w przypadku osób, u których stwierdzono astygmatyzm nieregularny w samym centrum rogówki, astygmatyzm nieustabilizowany czy wszelkiego rodzaju schorzenia siatkówki i rogówki. To właśnie dlatego, w przypadku operacji zaćmy tak ważna jest kwalifikacja do zabiegu oraz dobranie odpowiedniej soczewki. Pamiętajmy, że kluczowy jest tutaj wywiad lekarski, który poprzedzony jest dokładnymi badaniami.
Refrakcyjna wymiana soczewki NFZ – czy dofinansowanie jest możliwe?
Refrakcyjna wymiana soczewki polega na usunięciu naturalnej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej – dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku leczenia zaćmy, z tym że tutaj usuwana jest soczewka przejrzysta, a nie zmętniała. Jest to nowoczesna metoda korekcji wady wzroku, która sprawdzi się w przypadku osób wykluczonych z laserowej korekcji wzroku. Dedykowana jest pacjentom powyżej 40. roku życia, którzy zmagają się z takimi wadami jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Zabieg pozwala nie tylko na pozbycie się wady, ale także umożliwia wyeliminowanie konieczności stosowania okularów korekcyjnych.
Mając na uwadze bardzo podobny charakter zabiegu do tego, jaki przeprowadza się w przypadku zaćmy, może pojawić się pytanie o możliwość jego refundacji. Co warto wiedzieć w kwestii zagadnienia: “refrakcyjna wymiana soczewki – NFZ”? Czy osoby poddające się zabiegowi mogą liczyć na jego refundację? Niestety NFZ nie refunduje refrakcyjnej wymiany soczewki, a więc niezależnie od wybranego rodzaju soczewki, pacjent musi ponieść pełen koszt zabiegu.
2024-12-17
Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.