Zaćma brunatna – jak się rozwija, jak się ją leczy?
Zaćma brunatna lub zaćma brunatniejąca to rodzaj zaćmy, któremu oprócz klasycznych objawów katarakty związanych z pogarszającym się widzeniem, towarzyszy również zmiana zabarwienia soczewki. Jakie jeszcze objawy mogą świadczyć o rozwijającej się zaćmie brunatnej i w jaki sposób ją leczyć?
Co to jest zaćma brunatna?
Oczy są narządem odpowiedzialnym za zmysł wzroku. Bezproblemowe widzenia sprawia, że na co dzień nie przywiązujemy do nich aż takiej wagi. Ta znacznie rośnie w przypadku pojawienia się problemów z widzeniem. Jedną z najczęściej występujących chorób narządu wzroku jest zaćma. Anatomiczną przyczyną zaćmy są zaburzenia w przemianie materii znajdującej się w oku soczewki. Jednym z częściej występujących rodzajów zaćmy, ze względu na lokalizację zmian soczewki, jest zaćma jądrowa, która rozwija się w centralnej części soczewki. Ten rodzaj katarakty postępuje stosunkowo wolno i powoduje stopniowe zaburzenia ostrości widzenia.
Choć prowadzi do powstania krótkowzroczności, początek przebiegu choroby może charakteryzować się polepszeniem widzeniem z bliska. Zmianą, do której dochodzi w przypadku tego rodzaju zaćmy i która widoczna jest gołym okiem, może być zmiana zabarwienia soczewki. Ta robi się coraz twardsza i zmienia barwę na żółtą lub brunatną. Zaobserwowanie zbrązowienia soczewki oznacza, że mamy do czynienia z zaćmą brunatniejącą, która określana jest także jako właśnie zaćma brunatna.
Zaćma brunatna oka – objawy
Zaćma – czy to zaćma brunatna czy inny rodzaj zaćmy – ostatecznie może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. W zależności od umiejscowienia zmętnienia, zaćma może dawać nieco inne objawy. W początkowym etapie są one często bagatelizowane przez chorego, który pogarszające się widzenie traktuje jako normalną kolej rzeczy. Zaćma jądrowa, w przypadku której może rozwinąć się zaćma brunatna, powoduje stopniowe zaburzenie ostrości widzenia, problemy z poczuciem kontrastu czy pogorszenie widzenia głębi kolorów.
U chorego, u którego rozwija się zaćma brunatna – tak, jak wspomnieliśmy – możemy zauważyć zmianę zabarwienia soczewki na nieco brunatny kolor. Ponadto obraz widziany przez taką soczewkę staje się rozmazany, a widziane barwy są niewyraźne i mniej intensywne. Niekiedy może również wystąpić pogorszenie widzenia w jasnym świetle.
Zaćma brunatna – leczenie
Zaćma brunatna może znacznie obniżyć komfort życia. Choć z początku może objawiać się nieznacznym obniżeniem ostrości widzenia, w efekcie doprowadzić może do całkowitej utraty wzroku. Jej pierwszych objawów nie warto jednak bagatelizować, a diagnozy czy leczenia nie można zostawić na ostatnią chwilę. Leczenie zaćmy należy rozpocząć wówczas, gdy jakość widzenia utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Żaden z rodzajów zaćmy, w tym zaćma brunatna, nie podlega leczeniu farmakologicznemu. Jedynym skutecznym sposobem usunięcia katarakty jest operacja zaćmy.
Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową soczewką wewnątrzgałkową. W tym celu chirurg dokonuje niewielkiego nacięcia na rogówce, a w przedniej części torebki soczewki wycina maleńki otwór, przez który dostaje się do chorej soczewki. Ta rozdrabniana jest metodą fakoemulsyfikacji, czyli za pomocą wibracji ultradźwiękowych. Następnie rozdrobniona soczewka jest wysysana, a na jej miejsce wprowadza się nową soczewkę syntetyczną. Ma ona postać rulonika, który rozwija się już wewnątrz torebki, samoistnie przyjmując odpowiedni kształt. Operacja zaćmy odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym i trwa zwykle od 15 do 30 minut. Pacjent jeszcze tego samego dnia po zabiegu, może opuścić placówkę.
Osoby decydujące się na operację zaćmy w Klinice Provisus mogą liczyć na najwyższy standard usług i absolutne bezpieczeństwo. O komfort i zdrowie Pacjentów dbają specjaliści z dziedziny chirurgii okulistycznej. Operacja refundowana jest przez NFZ, a ponadto Pacjent ma możliwość wyboru soczewki dopasowanej do jego indywidualnych potrzeb.
2022-05-08
Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.