Jak widzi człowiek z zaćmą?
Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że ma zaćmę, dopóki nie staje się ona daleko posunięta. Zaćma rozwija się tak powoli, że większość ludzi nie rozpoznaje objawów, dopóki choroba nie osiągnie ostatniego stadium. Dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się o przyczynach i objawach zaćmy, na które warto zwracać uwagę. Zatem jak widzi człowiek z zaćmą? Wyjaśniamy!
Kiedy rozwija się zaćma?
W rzeczywistości zaćma może zacząć tworzyć się już u ludzi w wieku 40 lub 50 lat, ale ostatni etap rozwoju osiąga zazwyczaj dopiero po kilkunastu, kilkudziesięciu latach. Wyjątkiem są zaćmy wrodzone lub powodowane uszkodzeniem oczu. Może też powstać z powodu przewlekłej choroby, takiej jak cukrzyca. Jednak w zdecydowanej większości przypadków zaćma pojawia się, gdy soczewka oka staje się mniej elastyczna i przezroczysta wraz z postępującym wiekiem.
Wielu pacjentów pyta, czy przy zaćmie boli oko lub czy daje ona jakieś inne łatwo rozpoznawalne objawy. Niestety, tak nie jest. Zaćma polega na powolnym zmętnieniu soczewki, które można początkowo łatwo zignorować.
Objawy zaćmy a jej umiejscowienie
To, jak widzi człowiek z zaćmą, zależy od umiejscowienia zmian. Zaćma może rozwijać się w różnych częściach soczewki. Jeśli tworzy się pośrodku oka, przed źrenicą, może tymczasowo zapewnić lepsze bliskich obiektów, zanim ostatecznie wzrok się pogorszy. Zaćma wytworzona u boku soczewki powoduje powstawanie białych smug wzdłuż peryferii wzroku. Te smugi w końcu rozciągają się aż do środka soczewki. Wreszcie, gdy znajduje się z tyłu soczewki, zaćma utrudnia czytanie lub rozróżnianie świateł w nocy. Ten typ zaćmy jest najszybciej rozwijającą się formą choroby.
Jak zauważyć, że mam zaćmę?
Aby szybko wychwycić niepokojące objawy, warto wiedzieć, jak widzi człowiek z zaćmą i jak wygląda oko z zaćmą. Najczęściej występujące sygnały ostrzegawcze to:
- Zmętnienie wizji. W miarę postępu zaćmy co raz bardziej będzie Ci się wydawać, że patrzysz na świat przez przybrudzone okno. Możesz zauważyć szarawy film pokrywający tęczówkę, trudniej będzie odróżnić jaskrawe kolory, a większość barw przybierze żółtawy odcień.
- Znaczne pogorszenie widzenia w nocy. Niewyraźne widzenie spowodowane zaćmą znacznie pogarsza jakość wizji w nocy. W szczególności zaćma powoduje pojawienie się „aureoli” wokół jasnych świateł, zwłaszcza podczas jazdy nocą.
- Zmiany we wcześniej istniejących wadach wzroku. Wady refrakcji to problemy z kształtem soczewki. Należą do nich krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Jeśli wystąpią te wady, z czasem mogą się rozwijać, powodując zmiany w doborze szkieł okularów i soczewek kontaktowych. Jeśli jednak widzenie bardzo szybko zacznie się pogarszać i dana osoba potrzebuje wielu zmian w sile szkieł korekcyjnych w ciągu jednego roku, przyczyną może być zaćma. W niektórych przypadkach wada refrakcji może tymczasowo się poprawić, zanim wzrok znowu się pogorszy. Chociaż może się to wydawać korzystne, dla optyka czy optometrysty jest znakiem ostrzegawczym, który prowadzi do zdiagnozowania wczesnej fazy zaćmy. U osób starszych nagła poprawa widzenia przy czytaniu to jeden z najczęstszych symptomów właśnie tej choroby.
- Podwójne widzenie. Zaćma czasami powoduje podwójne widzenie, czyli zjawisko, w którym pojedynczy obiekt jawi się jako dwa identyczne obiekty. Jednak podwójne widzenie może być spowodowane innymi chorobami, takimi jak zapalenie rogówki. Także ludziom ze zdrowymi oczami zdarza się czasami widzieć podwójnie, zwłaszcza zaraz po otworzeniu oczu rano lub gdy są bardzo zmęczeni późno wieczorem. Dokładne badanie pozwoli okuliście ustalić, z czego wynika problem podwójnego widzenia.
- Wrażliwość na światło. Przy zaćmie nie boli oko, ale patrzenie na światło bolesne. Dotyczy to zwłaszcza zaćmy umieszczonej z tyłu soczewki.
Jak wygląda oko z zaćmą?
Przebarwienie oczu jest łatwym do wykrycia wczesnym objawem zaćmy. Nagromadzenie białek w soczewce może spowodować, że zacznie ona żółknąć, szarzeć lub brązowieć. W przeciwieństwie do innych wczesnych objawów, rodzina i przyjaciele osoby z rozwijającą się zaćmą mogą być w stanie dostrzec przebarwienia soczewki. Czasami, jeśli choroba rozwija się szybciej w jednym oku lub na peryferiach wzroku, można zobaczyć zmiany w barwie soczewki samemu. Zaćma jest, na szczęście, stosunkowo łatwa do diagnozy i usunięcia. Dlatego nie warto zwlekać, gdy wzrok zaczyna się pogarszać – operacja usunięcia zaćmy gwarantuje natychmiastowe, trwałe efekty.
2021-12-14
Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.