Poradnik pacjenta
Zalecenia po operacji zaćmy. Jak postępować po wszczepieniu soczewki?
Operacja zaćmy jest prostym, rutynowo wykonywanym zabiegiem. Zalecenia po operacji zaćmy nie są zbyt uciążliwe, a większość pacjentów do zdrowia w ciągu kilku dni. Warto jednak wiedzieć, czego nie wolno robić po operacji zaćmy, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Sprawdź, jakie są zalecenia po zabiegu usunięcia zaćmy.
Powikłania po operacji zaćmy. Niepokojące objawy po operacji zaćmy.
W samej Polsce wykonuje się ponad 300 tys. operacji zaćmy każdego roku. Fakoemulsyfikacja polegająca na usunięciu zmętniałej soczewki oka i wszczepieniu nowego, sztucznego odpowiednika, uznawana jest za jedyny skuteczny sposób wyleczenia katarakty. Niemniej, jak w przypadku każdej ingerencji chirurgicznej, także tutaj, mogą pojawić się powikłania po zabiegu usunięcia zaćmy.
Okulary po operacji zaćmy. Kiedy konieczne jest noszenie okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych?
Zmętnienie soczewki, jakie towarzyszy zaćmie nie musi być równoznaczne ze stopniową utratą wzroku. Zabieg wszczepienia sztucznej soczewki może nie tylko zlikwidować powstałą wadę, ale również wyostrzyć wzrok.
Czy zaćma wtórna może się powtórzyć? Co to jest zaćma wtórna?
Zaćma wtórna nazywana jest powikłaniem po operacji usunięcia zaćmy. Jej nazwa może oznaczać nawrót katarakty, która została wcześniej chirurgicznie usunięta. W rzeczywistości zaćma wtórna jest jednak zmętnieniem tylnej torebki soczewki, która podczas operacji usunięcia zaćmy pozostała w stanie nienaruszonym.
Zaćma podtorebkowa tylna
Zaćma podtorebkowa tylna to jeden z rodzajów zaćmy, który może znacząco wpłynąć na jakość widzenia. Wczesne rozpoznanie i leczenie są kluczowe dla zachowania zdrowia oczu. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat tej choroby.
Nieleczona zaćma
Zaćma to schorzenie oczu, które polega na stopniowym mętnieniu soczewki, co prowadzi do pogorszenia jakości widzenia. Z czasem, soczewka traci swoją przejrzystość, powodując zamglenie obrazu, problemy z ostrością oraz trudności w widzeniu w jasnym świetle. Wczesne wykrycie choroby ma kluczowe znaczenie, ponieważ nieleczona zaćma może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.
Kiedy po operacji zaćmy można się schylać?
Zaćma jest jednym z najczęstszych schorzeń oczu, dotykającym głównie osoby w starszym wieku, ale nie tylko. Na szczęście, współczesna medycyna oferuje skuteczną metodę leczenia – operację usunięcia zaćmy. Jednakże, proces rekonwalescencji po operacji zaćmy jest równie istotny jak sam zabieg. Wśród licznych pytań, które nurtują pacjentów po operacji, jedno z najczęstszych brzmi: "kiedy po operacji zaćmy można się schylać?".
Operacja zaćmy na NFZ. Gdzie najszybciej i bezpiecznie wykonać zabieg?
Operacja zaćmy w Polsce to obecnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii okulistycznej. Z roku na rok coraz więcej pacjentów zmaga się z tą chorobą. Jednak z uwagi na limity miejsc w placówkach medycznych oraz trwającą na świecie od ponad roku pandemię Covid-19 pacjenci borykają się z długim oczekiwaniem na termin wykonania operacji, nawet do ponad roku...
Irydotomia
Irydotomia to procedura medyczna, która jest często stosowana w leczeniu jaskry, szczególnie w przypadkach, gdy istnieje ryzyko ostrej jaskry zamkniętego kąta. Zabieg ten wykonuje się za pomocą lasera, co czyni go skuteczną i stosunkowo mało inwazyjną metodą leczenia. W tym artykule omówimy, czym jest irydotomia, jak wygląda procedura laserowa, jakie są jej skutki uboczne oraz jakie zalecenia należy przestrzegać po zabiegu.
Kapsulotomia
Kapsulotomia to zabieg medyczny, który może być konieczny po operacji zaćmy, aby przywrócić pełną ostrość wzroku. Jest on często wykonywany przy pomocy lasera, co czyni go stosunkowo mało inwazyjnym. W tym artykule omówimy szczegółowo, czym jest kapsulotomia, na czym polega rekonwalescencja, jakie są przeciwwskazania do zabiegu oraz jak wpływa on na codzienne aktywności, takie jak wysiłek fizyczny.