Przyczyny zaćmy – jakie czynniki mogą powodować kataraktę?
Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia 2022
Poradnik pacjenta

Przyczyny zaćmy – jakie czynniki mogą powodować kataraktę?

Zaćma jest chorobą polegającą na częściowej lub całkowitej utracie przejrzystości soczewki. Zmętnienie jej utrudnia przepuszczanie światła, co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia jakości widzenia, a nawet całkowitej utraty wzroku. Przyczyny zaćmy w dużej mierze uzależnione są od charakteru choroby. Choć za najpowszechniejszą uważa się zaćmę starczą, ta występować może także w młodym wieku.

 

Przyczyny i objawy zaćmy

 

Zaćma jest niezwykle podstępną chorobą, która rozwija się stopniowo. Na początkowym etapie może ona nie dawać absolutnie żadnych objawów, natomiast w miarę postępowania choroby, prowadzi ona do zmniejszenia przejrzystości soczewki, co może doprowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Przyczyny i objawy zaćmy zależą w dużej mierze od poziomu jej zaawansowania, umiejscowieniu zmętnienia czy rodzaju zaćmy.

 

Głównym objawem, który powinien zapalić nam czerwoną lampkę jest obniżenie ostrości wzroku, które nie może zostać skorygowane ani okularami ani szkłami kontaktowymi. Chory może skarżyć się na widoczne zmniejszenie nasycenia barw, obniżenie kontrastu, zamglone widzenie, jednooczne dwojenie czy chociażby oślepienie przez jaskrawe światło. To, co jednak najważniejsze – charakterystyczne przyczyny i objawy będą nieco różnić się w zależności od danego typu zaćmy.

 

Jakie są przyczyny zaćmy?

 

Chcąc wskazać możliwe przyczyny zaćmy, należałoby jednak wyróżnić kilka głównych typów zaćmy. Wspomniana zaćma starcza przychodzi z wiekiem i jest związana z naturalnym procesem starzenia się narządu wzroku. Soczewka wówczas staje się grubsza i nieco cięższa, przez co traci zdolność akomodacji. Przyczyny zaćmy wrodzonej mogą mieć z kolei podłoże genetyczne. W tym przypadku choroba związana może być z zaburzeniami metabolicznymi lub być efektem chociażby przyjmowanych przez matkę leków w trakcie ciąży.

 

Niemniej, przyczyny katarakty mogą być związane chociażby z niewłaściwą dietą, paleniem tytoniu czy być następstwem innych chorób, takich jak chociażby cukrzyca. Wrodzone choroby układu wzrokowego, zapalenie rogówki czy nawet urazy gałki ocznej – to wszystko może być odpowiedzią na pytanie “jakie są przyczyny zaćmy?”.

 

Przyczyny zaćmy w młodym wieku

 

Choć jedną z najczęściej występujących jest zaćma starcza, która dotyka zwykle osoby po 55. roku życia, objawy choroby mogą pojawić się także u osób w młodym wieku. Pomijając zaćmę wrodzoną, która występuje od momentu urodzenia, przyczyny katarakty w młodym wieku mogą być związane chociażby z przyjmowaniem leków sterydowych, cukrzycą czy nawet ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. Przewlekłe zapalenie naczyniowej błony oka także może prowadzić do katarakty.

 

Warto wspomnieć, że przyczyny zaćmy u młodych osób mogą mieć również podłoże genetyczne. Zamglone widzenie czy obniżenie ostrości widzenia przez młode osoby bardzo często jest bagatelizowane i zrzucane chociażby na karb przemęczenia. Tymczasem niewykryta i nieleczona choroba może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

 

Powikłania po operacji zaćmy – przyczyny, jakie mogą do nich prowadzić

 

Jedynym sposobem leczenia katarakty jest operacja zaćmy, która polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową soczewką wewnątrzgałkową. Zabieg taki wykonywany jest metodą fakoemulsyfikacji i przeprowadzany jest w ramach chirurgii jednego dnia. Pacjent może więc opuścić placówkę medyczną niedługo po zabiegu.

 

Usunięcie zaćmy jest mało inwazyjnym i bezpiecznym zabiegiem, natomiast w niektórych przypadkach mogą mieć miejsce powikłania po operacji zaćmy. Przyczyny wystąpienia jakichkolwiek powikłań możemy upatrywać między innymi w bardzo późnym poddaniu się zabiegowi, kiedy zaćma jest już na bardzo zaawansowanym stadium czy wówczas, gdy chory jednocześnie zmaga się z innymi chorobami oczu, takimi jak jaskra czy zapalenie siatkówki. U takich osób może wystąpić chociażby tzw. efekt poświaty pojawiający się wokół oświetlonych przedmiotów.

 

Dowiedz się więcej o zaćmie:

 

Jak rozpoznać zaćmę – objawy
Co to jest zaćma
Czy zaćma wtórna może się powtórzyć
Zaćma wrodzona
Zaćma korowa
Astygmatyzm a zaćma
Zaćma jądrowa

2022-01-12


Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.